R5 2600 clock hızı düşük

benerayilmaz

Hectopat
Merhabalar yaklaşık 1.5 yıldır kullandığım bir bilgisayarım var.
Özellikleri ise Ryzen 5 2600 ve RX580 (8 GB)dan oluşuyor.

Bugün bir CS atayım dedim FPS'imin normaline göre çok düşük olduğunu gördüm.
İşlemciye baktığımda 3.85GHz olsa da treadler pek öyle çalışmıyor.
Sebebini bir türlü anlayamadım.
(İşlemci yük altındayken de sadece ilk ve son çekirdek Full hızlara çıkıyor)

1636276371623.png

CPU-Z ile bir benchmark yaptığımdada tekli işlemci/tread hızı 120 gösteriyor tuhaf olan şu ki normalde bu değer minimum 350 civarlarında olması gerekiyor.

1636276580763.png

(Benchmark beta versiyon değildir.)
Normalde almam gereken değerler ise şu şekilde;

1636276659655.png

Konu ile ilgili bir fikri olan varsa çok iyi olur.

Hocam güç seçeneklerinden yüksek performansa aldın mı?
Hocam güç seçeneklerini yüksek perfomansa getirdikten sonra arama kısmına MSConfig yazın üst kısımdan önyüklemeye gelin gelişmiş seçeneklere girin işlemci sayısı tikini açıp en fazla kaç sayı varsa onu seçip uygula deyip kapatın ardından yeniden başlatın.

Sıcaklıklarınız ne durumda? Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum ve sizin yaptığınız testi yaptım şimdi, 420.1-3369.6 çıktı.

Sıcaklık durumum stok soğutucu ile maksimum 85 dereceyi görüyor ortalama ise 80 derece.
Hocam güç seçeneklerinden yüksek performansa aldın mı?
Hocam güç seçeneklerini yüksek perfomansa getirdikten sonra arama kısmına MSConfig yazın üst kısımdan önyüklemeye gelin gelişmiş seçeneklere girin işlemci sayısı tikini açıp en fazla kaç sayı varsa onu seçip uygula deyip kapatın ardından yeniden başlatın.

Ben "Quick CPU" adında bir program kullanıyorum gerek sıcaklıkları izleyebilmek gerek RAM temizliği yapabilmek adına onun Arayüzü üzerinden maksimum performans seçeneğini kullanıyorum (Windows'unki ile aynı hatta daha iyi...)

MSConfig olayına gelincede az önce yaptım birazdan testleri yapıp tekrardan paylaşmaya çalışırım.

Geri
Yukarı