R5 2600 GTX 1660 PC açılıyor fakat görüntü yok

HBackeR

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba bir konuda yardıma ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim...

Sorun nasıl başladı?
Cevap:
Bir projem için Mersin ilinin tüm haritasını indirmek durumundaydım ve QGIS adında genellikle şehir planlamacıların kullandığı bir program vardı bunu kurdum ve doğrulanmış ve herkesin kullandığı bir eklenti olan quickosm eklentisini kullanarak Mersin ilini programa aktarmaya çalıştım. İlk birkaç saniye bilgisayar donmadı hemen ardından dondu ve ekranda işletim sistemine dair bütün her şey gitti ve yerine gri bir renge bıraktı bilgisayarı güç düğmesine basılı tutarak kapattım ve sonrasında açmaya çalıştığımda sistem sözde çalışıyor fakat ekrana görüntü/sinyal gelmiyor. Ne BIOS ekranı ne de herhangi bir ekran gelmiyor.

Yani program Mersin ilindeki yapıları vs aktarmaya başladıktan 30 saniye sonra ekran gri oldu ve bilgisayarı kapattım ardından durum bu şekilde arkadaşlar. Bu arada bu program o şehrin bütün objelerini, yapılarını vs çekiyor ayrıntılı ve 3D şekilde yapıyor, bi' arkadaşım RAM slotların aşırı yüklenmeden yanmış olabilir vs dedi ama bilmiyorum, umarım yardımcı olursunuz, elimden geldiğince süreci anlatmaya çalıştım. Hepinize şimdiden çok teşekkürler!

Denediğim fakat işe yaramayan yöntemler...
1-Farklı bir monitör ile denedim.
2-Ekran kartını çıkarıp anakartın VGA'sından denedim.(GPU takılı değildi bu esnada)
3-RAM'leri tek tek söküp denedim.
4-Depolama birimlerini sökerek sistemi açmayı denedim.
5-GPU'nun farklı slotuna bağladım VGA'yı. (bu arada dönüştürücü kullanıyorum GTX 1660'da VGA yok.)
6-Farklı bir dönüştürücü kullandım.

Sistem özelliklerim:
CPU: AMD Ryzen 5 2600.
GPU: INNO3D GTX 1660 GPU.
RAM: 1x8GB(Crucial ballistix) ve 1x16 GB ( G.Skill)
Anakart: BIOSTAR fakat modelini unuttum.
Depolama: 512 GB SSD 2TB HDD.
Not: Bilgisayar'ın açılışında AnyDesk yüklü yani ekran olmasa bile bağlanabilirim normalde ama PC Online bile olmuyor AnyDesk'te.

Arıza tespiti için detaylı öğrenmek istediğiniz hususlar olursa yazmaktan çekinmeyin. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri çıkartın sadece anakarta baglantı olan kısımları silgi ile güzelce silin akabinde aynı olacak şekilde slotlara takıp deneyin sonucu paylaşın.

Bundan bağımsız sorunu tam tespit edemediğimiz gibi bir bilgisayar uzmanına danışmanız en iyisi olacaktır, sorun GPU ile de alakali olabilir.

HDMI ile bağlama şansın var mı?
HDMI ile bağlayıp monitörün tuşlarından HDMI seçip dener misin bir?
Bir kere başıma geldi DP ile bağlanırken HDMI'a geçti ve HDMI takıp düzeltmeden hiçbir görüntü alamadım.
Senin dediklerine göre her yolu denemişsin. Parçalarda bir sorun olsa PC açılırken bip bip sesleri gelirdi.

İlk olarak RAM'lerinin birini çıkarıp dener misin? İlk 16 GB kalsın açmayı dene.
Sonra 8 GB kalsın.
BIOS'a girebiliyor musun? Bu da önemli bir kısım.

HDMI ile bağlama şansın var mı?
HDMI ile bağlayıp monitörün tuşlarından HDMI seçip dener misin bir?
Bir kere başıma geldi DP ile bağlanırken HDMI'a geçti ve HDMI takıp düzeltmeden hiçbir görüntü alamadım.
Senin dediklerine göre her yolu denemişsin. Parçalarda bir sorun olsa PC açılırken bip bip sesleri gelirdi.

İlk olarak RAM'lerinin birini çıkarıp dener misin? İlk 16 GB kalsın açmayı dene.
Sonra 8 GB kalsın.
BIOS'a girebiliyor musun? Bu da önemli bir kısım.
Hocam Display Portu VGA'ya çevirerek bağlıyorum monitöre, 2 monitörde de denedim sonuç aynı hiç bir görüntü alamıyorum.
Pc'mde Buzzer yok dolayısıyla bip bip seslerini duyamam.

RAM'leri çıkartın sadece anakarta baglantı olan kısımları silgi ile güzelce silin akabinde aynı olacak şekilde slotlara takıp deneyin sonucu paylaşın.

Bundan bağımsız sorunu tam tespit edemediğimiz gibi bir bilgisayar uzmanına danışmanız en iyisi olacaktır, sorun GPU ile de alakali olabilir.

RAM'leri de tek tek takarak denedim dediğiniz gibi önce 16 GB'yi sonra 8 GB'yi tek tek takarak da denedim, sonuç olumsuz.

Burdan kesin bir sey soylemek zor sanırım o zaman GPU ile alakalı durum, en sagliklisi teknik servise basvurun.
Hocam GPU'yu başka bir pc'ye de takayım bakalım çalışırsa GPU problemini de aradan çıkarırız. Bu arada hepinize çok teşekkürler yardımlarınız için, farklı çözüm önerisi olan varsa eklemeyi unutmayınız...

Geri
Yukarı