R5 2600 GTX 1660 sistem ısındığında fanlar hızlanmıyor

mberketoprak

Centipat
R5 2600, MSI GTX 1660 Super Ventus OC XS, HyperX 16 GB 3200 MHz RGB RAM donanımları bulunan bir bilgisayar topladım yaklaşık 4 ay önce. Bilgisayarımda toplandığı günden beridir bir fan sorunu var fakat yoğunluktan gidemedim.

Sorunu buraya yazıyorum; kasadaki fanlar bilgisayarla optimize olarak çalışmıyor. Yani oyuna vb. girdiğimde kumandadan kendim hızlandırmak zorunda kalıyorum. Bazen unutuyorum kumandadan hızlandırmayı ve fena bir şekilde ısınıyor. Kumandanın üzerindeki "Fan Auto" tuşuna basınca fanlar duruyor. Bugün OCCT indirdim ve bir Power testi yaptım. Daha ilk saniyede Power crashed sorunu aldım. Bununla bağlantısı olabilir mi? Kasa: Vento VG04FE.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bir arkadaşım inventus üzerinden aynı kasayla bilgisayar topladı. Inventus toplayıp göndermişti ve onda aynı sorun yoktu. Hem RGB kontrolünü sağlıyordu hem de fanlar optimize çalışıyordu. İkisini de düzgün yapmamın bir yolu yok mudur?

Uzaktan kumanda ile mi kontrol sağlıyordu?

Hocam, fanlarınız anakarta bağlı mı? Kumanda ile hızı ayarlanabilir fanlarsa, 6 pin fandır. Büyük ihtimalle kontrolcü anakarta bağlı değildir.

Peki bununla ilgili bir video falan var mıdır acaba, ben hayatımda birkaç kez sadece bilgisayarın içini açtım o da temizlemek için :)
Hocam, fanlarınız anakarta bağlı mı? Kumanda ile hızı ayarlanabilir fanlarsa, 6 pin fandır. Büyük ihtimalle kontrolcü anakarta bağlı değildir.
Kontrolcüyü anakarta bağlarsak uzaktan kumanda ile rgb desteğini kaybediyor muyuz?

Hocam, RGB farklı bir durum. Kontrolcüden bir kablo ile fan soketine gelmesi gerekiyor. Bu kablo da kutusunda olması gerekir. Yoksa, anakart üzerinden fan kontrolü olmaz. Anakartta RGB desteği varsa, kontrol edebilirsiniz. Yoksa, kumanda ile yapılır.

Fan kontrolcüsünü sysfan kısmına mı takalım hocam ?
Hocam, RGB farklı bir durum. Kontrolcüden bir kablo ile fan soketine gelmesi gerekiyor. Bu kablo da kutusunda olması gerekir. Yoksa, anakart üzerinden fan kontrolü olmaz. Anakartta RGB desteği varsa, kontrol edebilirsiniz. Yoksa, kumanda ile yapılır.

Evet hocam. SYS FAN girişine takabilirsiniz. Diğer fanlarda zaten kontrolcüye bağlı olsun. BIOS üzerinden veya yardımcı programlar ile kontrol edebilirsiniz. Fakat her fan aynı şekilde çalışır.

Evet hocam. Sys fan girişine takabilirsiniz. Diğer fanlarda zaten kontrolcüye bağlı olsun. BIOS üzerinden veya yardımcı programlar ile kontrol edebilirsiniz. Fakat her fan aynı şekilde çalışır.

Sys fan 2'ye takıp deneyeceğim hocam haber veririm. (kablo bulursam tabi)
Hocam tam olarak nereyi anakarta bağlamam lazım.
Evet hocam. SYS FAN girişine takabilirsiniz. Diğer fanlarda zaten kontrolcüye bağlı olsun. BIOS üzerinden veya yardımcı programlar ile kontrol edebilirsiniz. Fakat her fan aynı şekilde çalışır.

Dosya Ekleri

• 20210410_115629.jpg
    20210410_115629.jpg
    106,2 KB · Görüntüleme: 16

Yeni konular

Geri
Yukarı