R5 2600 işlemci için RTX 3060/3060 Ti alınır mı?

Joseph89

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle bu konu defalarca sorulduysa kusura bakmayın. R5 2600 işlemcim var ve RX 590 gibi AMD marka bir ekran kartı ile kullanmak gibi bir seçim yaptığıma bin pişman oldum. Bu nedenle R5 2600 işlemci ile kullanabileceğim mümkünse RTX model kaliteli, uzun yıllar baş ağrıtmayacak bir ekran kartı arıyorum. Aklimda iki model var RTX 3060 ve RTX 3060 Ti. Agirlikli olarak hem oyun hem de 3D modelleme ve animasyon, render gibi işler de yapacağım için güncel, RTX destekli ve fiyat petformans ürünü olan bir kart almayı düşünüyorum. 3060 ya da 3060 Ti. Sizce hangisini seçmeliyim hangisinde daha az darboğaz yaşarım ya da yaşamam. Hangisi çok daha iyi bir seçim olur? Not olarak 1080p çözünürlükte kullanacağım ve bütçe olarak 10 bin civarı bir şeyler düşünüyorum. Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağın nedir? İkinci el ekran kartı düşünür musun?
Güç kaynağı Cougar MX 350 700 Watt 80 Plus Gaming Kasa ile birlikte. İkinci ele pek sıcak bakamıyorum açıkçası.

2600 ve 1080p de net darboğaz olacaktır. RX 2060 veya 6600XT geliyor şu an için aklıma.

Peki bu darboğaz olayı sadece oyunlar için mi söz konusu yoksa genel olarak mı hocam? Yani diyelim ki RTX 3060 model seçtim. Bu durumda oyun dışında 3D render işlerinde de darboğaz olayı gerçekleşir mi, kartı hiç mi kullanamayiz oyunlarda, render işlemlerinde falan. Simdilik sadece ekran kartını alabilirim. İşlemciyi de sonra yükseltmeyi düşünüyorum. Bu şekilde hiç mi kullanılamaz? Bir de RTX 3060'ı besleyebilmesi için hangi işlemci gerekir hocam. Vatan'da şu an RTX 2060 12 GB modeli 11 bin lira, RTX 3060 ise 12 bin 119 lira bir şeydi. 2060 yerine bin lira daha ekleyip 3060 almak daha mantıklı olmaz mı? Teşekkür ederim cevabın için.

Son düzenleme:
Güç kaynağı Cougar MX 350 700 watt 80 Plus Gaming kasa ile birlikte. İkinci ele pek sıcak bakamıyorum açıkçası.

Peki bu darboğaz olayı sadece oyunlar için mi söz konusu yoksa genel olarak mı hocam? Yani diyelim ki RTX 3060 model seçtim. Bu durumda oyun dışında 3D render işlerinde de darboğaz olayı gerçekleşir mi, kartı hiç mi kullanamayiz oyunlarda, render işlemlerinde falan. Simdilik sadece ekran kartını alabilirim. İşlemciyi de sonra yükseltmeyi düşünüyorum. Bu şekilde hiç mi kullanılamaz? Bir de RTX 3060'ı besleyebilmesi için hangi işlemci gerekir hocam. Vatan'da şu an RTX 2060 12 GB modeli 11 bin lira, RTX 3060 ise 12 bin 119 lira bir şeydi. 2060 yerine bin lira daha ekleyip 3060 almak daha mantıklı olmaz mı? Teşekkür ederim cevabın için.

Dostum bu darboğaz olayı sadece oyunlara özgü bir şey, programlarda render ya işlemci ile alınır ya da ekran kartıyla ikisinde aynı anda yük bindirmeyecegi için böyle bir şey söz konusu değil. Gelelim senin ekran kartı secimine, ben yine içimden geçenleri söylemek istiyorum. Bu bütçe ile kaliteli örnek veriyorum MSI Suprim X modeli 3070 Ti alabilirsin ikinci elde ve hatta güvenlik bandrol üstünde oluyor çoğunun. Şimdi böyle bir kart alabilecekken gidip kötü model 3060 Ti falan almak enayilik tir kusura bakma. Bak ben 4 tane miningli kart aldım kullandım ve sattım, yakın çevremde alıp kullanan ve satanlar oldu hiçbir şekilde hiçbir kartta problem çıkmadı ve fazla para cebimizde kaldı. Bugün nette araştırır san miningli kartların düzgün kullanılmış miningli kartların herhangi bir sorun teşkil etmediğini göreceksin, en son ne zaman miningli 3 serisi aldığım ekran kartında problem çıktı konusu gördünüz bir yerde? Uzun lafin kısası ikinci el piyasasına göz at harika kartlar var ha ama yok ben gideceğim sıfıra o parayı vereceğim dersen 3060 Ti al ileride işlemciyi 5600'e yükselirsin olur biter.

Dostum bu darboğaz olayı sadece oyunlara özgü bir şey, programlarda render ya işlemci ile alınır ya da ekran kartıyla ikisinde aynı anda yük bindirmeyecegi için böyle bir şey söz konusu değil. Gelelim senin ekran kartı secimine, ben yine içimden geçenleri söylemek istiyorum. Bu bütçe ile kaliteli örnek veriyorum MSI Suprim X modeli 3070 Ti alabilirsin ikinci elde ve hatta güvenlik bandrol üstünde oluyor çoğunun. Şimdi böyle bir kart alabilecekken gidip kötü model 3060 Ti falan almak enayilik tir kusura bakma. Bak ben 4 tane miningli kart aldım kullandım ve sattım, yakın çevremde alıp kullanan ve satanlar oldu hiçbir şekilde hiçbir kartta problem çıkmadı ve fazla para cebimizde kaldı. Bugün nette araştırır san miningli kartların düzgün kullanılmış miningli kartların herhangi bir sorun teşkil etmediğini göreceksin, en son ne zaman miningli 3 serisi aldığım ekran kartında problem çıktı konusu gördünüz bir yerde? Uzun lafin kısası ikinci el piyasasına göz at harika kartlar var ha ama yok ben gideceğim sıfıra o parayı vereceğim dersen 3060 Ti al ileride işlemciyi 5600'e yükselirsin olur biter.

Anladım hocam. Vakit ayırıp konu hakkında bilgilendirdigin için teşekkür ederim. Peki bu kartlara nereden bakabilirim link paylaşmanız mümkün mü?

bu darboğaz olayı sadece oyunlar için mi söz konusu yoksa genel olarak mı hocam? Yani diyelim ki RTX 3060 model seçtim. Bu durumda oyun dışında 3D render işlerinde de darboğaz olayı gerçekleşir mi, kartı hiç mi kullanamayiz oyunlarda, render işlemlerinde falan. Simdilik sadece ekran kartını alabilirim. İşlemciyi de sonra yükseltmeyi düşünüyorum. Bu şekilde hiç mi kullanılamaz? Bir de RTX 3060'ı besleyebilmesi için hangi işlemci gerekir hocam. Vatan'da şu an RTX 2060 12 GB modeli 11 bin lira, RTX 3060 ise 12 bin 119 lira bir şeydi. 2060 yerine bin lira daha ekleyip 3060 almak daha mantıklı olmaz mı? Teşekkür ederim cevabın için.
Ben yazacaktım, benden önce arkadaş yazmış. İşlemcin ile ekran kartına aynı anda yük binmediği sürece darboğaz olacağını zannetmiyorum. Bu şekilde de kullanırsın ama uzun süre kullanmanı önermiyorum darboğaz olayını yakından hissedeceksindir zaten. Örneğin 120FPS yerine 70FPS alırsın ama yinede çok rezil edeceğini sanmıyorum. Dediğim gibi kısa bir süre kullanabilirsin yine çok gözüne batmayacaksa. İkinci el düşünmediğini belirttiğin için hiç o konuya girmedim, bütçene göre aklıma ilk gelenleri yazdım. İkinci el düşünüyorsan tabiiki aynı bütçeye daha kral ekran kartları ve işlemciler alabilirsin. Çok bitik olmadığı sürece Mining yapılmış ekran kartları en fazla ısınma sorunu çıkarır en fazla sıvı ve fan değiştirtip devam edersin. RTX 2060 ve 3060 arasında aşırı bir fark yok diye biliyorum. Darboğaz olayından bir nebze daha kaçınacağını düşündüğüm için 2060 önerisinde bulundum. İşlemci için de R5 5600X iyi olur. Ama tekrar belirtmem gerekirse ikinci el piyasasında o fiyatlara daha da güzel bir sistem değişikliği yapabilirsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙏🏻

10 -12 bin kadar hocam. Şu an için daha üstüne çıkamam.

Ama tavsiyem AMD'ye bir şans daha vermeniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı