R5 2600 kasa yere düştükten sonra takılmalar başladı

Baran Bulut

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Uzun süre açık olan bir sekme (geceden kalma YouTube sekmesi gibi) kapattığımda, çok sekme biriktiğinde birden kapattığımda, RAR dosyalarını arşivden çıkarırken aynı zamanda bir video izliyorken vs. bilgisayarımda anlık takılmalar oluyor.
Bu anlık takılmalar zaman zaman oyun oynarken de başıma geliyor ve çok canımı sıkmaya başladı bu durum. Olayın başlangıcında olan şeyler üzerinden bana fikirlerinizi iletirseniz çok sevinirim. Bu takılmalar olmadan önce kedim pencere çerçevesinden kasanın üzerine atladı ve kasa yaklaşık 1 metreden yere düştü, fakat görüntü bile gitmedi. DP kablosunun ucu yamuldu ve arada kasayı veya monitörü ufak tefek hareket ettirince görüntü gidip geliyor. Sonrasında 2 adet 1 TB hard diskimde bad sectorler çıkmaya başladı ve diskleri emekliye ayırıp 2 TB disk aldım. 7 yıllık SATA SSD'min sağlığı %80 civarında gezdiği için onun yerine de M.2 SATA SSD takmayı uygun gördüm.

Şu an SATA SSD hala takılı fakat oyun kurmak için kullanıyorum. Ekran kartımı değiştirip sıfır RX 6600 aldım. Değiştirmediğim 4 parça kaldı. Bunlar CPU, PSU, anakart ve RAM. Ryzen 5 2600'ün ekran kartıma ucu ucuna yettiğini de hesaba katarak işlemci değiştirmeyi çözüm yolu olarak görmeye başladım. Aynı zamanda termal macunun bitmiş olma ihtimalini hesaba katarak termal macun değişikliği yaptım işlemcimde. Düşündüğüm gibi macun bitmiş katılaşmış artık ama macun değişimi sonrası da takılmaların düzeldiğini görmedim. Bazen Görev Yöneticisi açarken 2 TB hard diskin dönme sesi geliyor ve o sırada makine yavaşlayıp Görev Yöneticisi açılınca ses kesiliyor. Eskiden CD taktığımızda CD'den çıkan ses gibi.

Sizce bu bahsettiğim takılmaların RAM veya PSU, anakart gibi etmenlerden olma ihtimali var mı? OCCT'de hem işlemciyi hem de RAM'leri teste tabii tuttum fakat hiçbir sorun çıkmadı, bu takılmalar olurken Windows Gezgini kendini yeniden başlatıyor, görev çubuğu gidip geliyor, CPU kullanımını takip ettiğimde %50-60'ın üzerine çıktığını görmedim ama. Kafam çok karışık dostlar, fikirlerinize ihtiyacım var.

Konu çok gerilere düştüğü için tekrardan açmamak amacıyla yazıyorum, fikri olan var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı