R5 2600 Overclock Yapma

UmuT_35

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, Stok soğutucu kullanmıyorum. Yerine Xigmatek Whiz soğutucu aldım. Anakartım, TUF Gaming Plus. BIOS ayarlarında işlemci frekansını ayarlıyorum fakat Voltaj ayarlarında manuel kısmı yok. Offset ve Auto seçenekleri çıkıyor. Auto'da kalsa, ayarladığım frekansa göre PC, voltaj ayarını kendi yapar mı? Bir de frekans ve voltaj değerleri kaç olmalı?

Overclock’da sabit bir ayar yok çünkü aynı işlemci de olsa her işlemci overclokta farklı tepki veriyor. Bu nedenle kendiniz deneme yanılma yöntemiyle en uygun voltaj ve frekansı bulacaksınız. İşin özü en düşük voltajla en yüksek frekansı bulmak.
Kesinlikle otomatik frekansı tercih etmemelisin, anakart sürekli farklı voltaj verir, bazen gereğinden fazla voltaj verebilir.

Overclock’da sabit bir ayar yok çünkü aynı işlemci de olsa her işlemci overclokta farklı tepki veriyor. Bu nedenle kendiniz deneme yanılma yöntemiyle en uygun voltaj ve frekansı bulacaksınız. İşin özü en düşük voltajla en yüksek frekansı bulmak.
Kesinlikle otomatik frekansı tercih etmemelisin, anakart sürekli farklı voltaj verir, bazen gereğinden fazla voltaj verebilir.

Anladım hocam, BIOS ayarlarında manuel ayar seçeneği çıkmıyor. Sadece Auto ve offset seçenekleri var. İnternetteki videolarda manuel olarak ayarlıyor ama bende gözükmüyor.

Anladım hocam, BIOS ayarlarında manuel ayar seçeneği çıkmıyor. Sadece Auto ve offset seçenekleri var. İnternetteki videolarda manuel olarak ayarlıyor ama bende gözükmüyor.
B ve X serisi anakartlarda manuel olarak ayarlanması lazım hocam intel’de OC için Z serisi anakart lazım.

B ve X serisi anakartlarda manuel olarak ayarlanması lazım hocam intel’de OC için Z serisi anakart lazım.
Hocam peki, programlardan OC yapmak tavsiye edilmiyor fakat Anakartın kendi windows programını yükledim kutusundan çıkan CD ile. Onunla yapsam OC değerleri kalıcı olurmu ? sistem kapatıldığında o değerlerde sıfırlanır mı ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı