R5 2600 Overclock yapmak

mertÇ.

Kilopat
Daha fazla  
R5 2600 OC yapmak istiyorum. Ama tam nasıl bir BIOS ayarı yapmam gerektiğini bilmediğim için bir makale açmaya karar verdim. Anakartım MSI B450-M GAMING Plus, işlemci soğutucum ise Cooler Master Hyper 212 Spectrum. Benim düşüncem sabit 3.9 veya 4 GHz çalıstırmak. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
4GHz kadar voltajsız deneyin. Sonra Voltaj yetmezse az az 0.1V olacak şekilde arttırın. En az voltajla çalıştırmaya çalışın. CPM yada enerji tasarrufu olan herşeyi kapatın.

BIOS' a girince en üstte bulunan Advanced kısmını açınız. O kısmı açtığınız takdirde sol tarafta bulunan OC sekmesini açın. Direkt olarak CPU RATİO ibaresini göreceksiniz. Onu 40 olarak ayarlayın.
Sonrasında ise biraz aşağısında CPU Core Voltage ayarını göreceksiniz. O kısma ise 1, 1- 1, 2 aralığında bir değer girin. Sonrasında kaydedip çıkın. Prime 95 programı ile sıcaklığı ve stabiliteyi kontrol edin.
Eğer herhangi bir çekirdek error verip durur ise. Ya az voltaj ya da fazla voltajdan dolayı oluşan ısıdan mütevellit.
Bunu anlamak için ise Aida64 veya herhangi bir ısı programı ile işlemcimizin ısısını kontrol edeceğiz. Eğer ısı değerleri tatmin eder ise ve stabil ise BIOS' a tekrar gireceksiniz ve Voltajı maksimum 0,010- 0,025 değerlerinde aşağı çekeceksiniz. Mesela 1, 2V girdiyseniz ve stabil ise sonra ki turda 1, 187 olarak ayarlarsınız.
Eğer stabil değil ise voltajı yine aynı şekilde 0,010- 0,025 değerlerinde yükselteceksiniz ta ki stabil bir değer elde edene kadar.

Bol şans.

BIOS'a girince en üstte bulunan Advanced kısmını açınız. O kısmı açtığınız takdirde sol tarafta bulunan OC sekmesini açın. Direkt olarak CPU ratio ibaresini göreceksiniz. Onu 40 olarak ayarlayın.
Sonrasında ise biraz aşağısında CPU Core voltage ayarını göreceksiniz. O kısma ise 1, 1- 1, 2 aralığında bir değer girin. Sonrasında kaydedip çıkın. Prime 95 programı ile sıcaklığı ve stabiliteyi kontrol edin.
Eğer herhangi bir çekirdek error verip durur ise. Ya az voltaj ya da fazla voltajdan dolayı oluşan ısıdan mütevellit.
Bunu anlamak için ise AIDA64 veya herhangi bir ısı programı ile işlemcimizin ısısını kontrol edeceğiz. Eğer sıcaklık değerleri tatmin eder ise ve stabil ise BIOS'a tekrar gireceksiniz ve voltajı maksimum 0, 010- 0, 025 değerlerinde aşağı çekeceksiniz. Mesela 1, 2V girdiyseniz ve stabil ise sonra ki turda 1, 187 olarak ayarlarsınız.
Eğer stabil değil ise voltajı yine aynı şekilde 0, 010- 0, 025 değerlerinde yükselteceksiniz ta ki stabil bir değer elde edene kadar.

Bol şans.

Bir de şey soracağım: Ryzen Master kullanmayın diyorlar, ne kadar doğru? Şu an 3.9 yaptım ama EDC biraz fazla gibi geldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen Master' da yaptığınız OC stabil olmayıp BIOS' dan yapılan OC stabil olabiliyor. Ryzen Master biraz sıkıntıya sokuyor OC olayını. Tavsiye etmiyorum, genel olarak da edilmiyor zaten.
EDC %100 olabilir, üstüne çıkar ise soğutucunun açığı kapatması gerekir. BIOS' da OC yapmaktan korkmayın, sıfırlama şansına sahipsiniz.

Ryzen Master' da yaptığınız OC stabil olmayıp BIOS' dan yapılan OC stabil olabiliyor. Ryzen Master biraz sıkıntıya sokuyor OC olayını. Tavsiye etmiyorum, genel olarak da edilmiyor zaten.
EDC %100 olabilir, üstüne çıkar ise soğutucunun açığı kapatması gerekir. BIOS' da OC yapmaktan korkmayın, sıfırlama şansına sahipsiniz.
Tekrardan merhaba. Bayadır cesaret edip yapamamıştım ama bugün sizin sayenizde yaptım.1.250 V verdim ve cpu ratio 40 yaptım. Şuan aida64 strest testi yapıyorum. Olmadı sizden bazı konulardan yardım alabilirim.

Olmadı derken hata mı verdi yoksa ısıdan kaynakla shut-down mı yaşandı?
Reis şuanlık bir sıkıntı yok 4Ghz yaptım işlemciyi.1.2750 voltaj verdim. Bir sıkıntı çıkmadı teste ısı değerleri de tatmin etti. Sonra - voltaj yaptım aida64 testte hata verdi. Sonra tekrardan 1.2750 yaptım şuan sıkıntısız kullanıyorum. Daha Ghz yükseltmeye gerek var mı sizce ? Eskiden cs go ufak droplar oluyordu şuan olmuyor.

Hız için voltajı daha fazla yükseltmeye gerek olduğunu düşünmüyorum. İşiniz de görüldüyse hiç gerek yok. Ama isterseniz 1.3V'da alabileceğiniz maksimum hızı bulabilirsiniz. Belki 4.100 vesaire denk gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı