R5 2600 oyundayken aniden donuyor ve kapanıyor

007emin

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi oyundayken(AC Odeyssey) ani donuyor ve PC restart atıyor. Google'dan araştırdığım bazı çözümleri yaptım(Core performance Boost kapatma, temizlik, macunu değiştirme) ancak sorun hala düzelmedi. AIDA64'te sıcaklık değerleri boşta 43-45 arası oyundayken 65-66 arasına çıkıyor. Ayrıca son zamanlarda şuda dikkatimi çekti; herhangi bir şey açtığımda CPU kullanımı aniden %60'lara yükseliyor sonrada düşüyor, AC Odeyssey de ise bu değer %100 oluyor sonra düşüyor, böyle dalgalanıyor. Bu normal midir? [url=https://hizliresim.com/myey6K]

[/URL]

Sistemim:
Anakart: Gigabyte B450M GAMING
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1070 G1
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB(2x8GB) 3000MHz
Harddisk: Samsung HD103SJ 1TB
SSD: Gigabyte 2.5" 240GB SATA3 SSD
Kasa: NZXT S340
PSU: FSP 700W Hydro Serisi 80+ Bronze

RX 590 ve senin işlemcinden kullanıyorum. Beni de AC Odyssey'den atıyordu. En basit çözüm: Yeni ve daha güçlü kasa ve işlemci fanı al. Almak istemiyorsan, overclock modunu kapat ve grafikleri kıs.

Selam dostum. Bunun en bariz sebebi ani frekans artışı ve düşüşü bunun sebebi ise ısı düşük olduğundan işlemci kendi frekansını turboya çıkarma isteğidir çıkardığında da ani ısı artışı gerçekleştiğinde bu sefer de frekansı düşürmeye amaçlar bu kısır bi döngü hale gelir ve birden bire sistem kilitlenir. AMD güzel işlemciler üretiyor ama fanlarda hala cimrilik ettiği için kaliteli bir kasa (Hava akışı güçlü olanlardan) ve güçlü bir 4 ısı borulu bir kule tipi soğutucu almanı şiddetle öneriyorum. Eğer bütçen biraz daha fazla var ise 120mm sıvı soğutucu da yeterli olucaktır.
Selam dostum. Bunun en bariz sebebi ani frekans artışı ve düşüşü bunun sebebi ise ısı düşük olduğundan işlemci kendi frekansını turboya çıkarma isteğidir çıkardığında da ani ısı artışı gerçekleştiğinde bu sefer de frekansı düşürmeye amaçlar bu kısır bi döngü hale gelir ve birden bire sistem kilitlenir. AMD güzel işlemciler üretiyor ama fanlarda hala cimrilik ettiği için kaliteli bir kasa (Hava akışı güçlü olanlardan) ve güçlü bir 4 ısı borulu bir kule tipi soğutucu almanı şiddetle öneriyorum. Eğer bütçen biraz daha fazla var ise 120mm sıvı soğutucu da yeterli olucaktır.
Ayını zamanda dostum yine hava akışı olayı ekran kartına yeterince temiz soğuk hava gelemediğinden içerisinde atılamayan sıcak hava tekrar üfleyen kart mecburi %60 ile çalışıp soğutma çabasındadır. Kapağı açabilirsin en kötü ihtimal. (Tozlanacaktır)

Sıvı soğutucu almayı düşünebilirim. Ancak sanki tam bununla çözülemeyecek gibi geliyor bana. Pc'yi alalı 1 yıl oldu ve 1-1.5 ay öncesine kadar bir sıkıntı yoktu hatta Core performans Boots'ta açıktı, Metro Exodus'u full ayarlarda olması bile yine oldukça yüksek ayarlarda oynayabiliyordum. Ayrıca ekran kartının fanlarını ben ayarladım %60'da sürekli çalışsın diye, bu kapanmalardan dolayı. Anakart matx bu böyle bir şeye sebep olabilir mi, ya da ramlerim normalde 2666 mhz ve ben sürekli 3000 mhz de çalışsın diye ayarladım, bu sistemi yorar mı ya da prizsel bir şey olma ihtimali var mı ya da anakartımın driverlarını yüklerken ne kadar driver varsa hepsini yükledim bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

Geri
Yukarı