R5 2600 render sırasında 100 derece

kolekopsy

Decapat
Ryzen 5 2600 işlemcim 1080P render almaya çalıştığımda 100 dereceyi aşıyor sonrasında bilgisayar kapanıyor. MSI Afterburner'dan fan hızını arttırarak Render tamamlıyorum fakat bilgisayarın zarar gördüğünü ve bu sorunun herkeste olmadığını düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 2600 işlemcim 1080P render almaya çalıştığımda 100 dereceyi aşıyor sonrasında bilgisayar kapanıyor. MSI Afterburner'dan fan hızını arttırarak render tamamlıyorum fakat bilgisayarın zarar gördüğünü ve bu sorunun herkeste olmadığını düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam birçok arkadaşımızda gördük bazen fanın bir ayağının oturmadığını önce onu bir kontrol edin derim. Sonra BIOS'tan Gaming mod açıksa onu kapatın stok fan kullandığınızı düşünüyorum. Çok uzun render almayacaksanız CPB'yi kapatın toplamda 3-5 dakika fark eder ama daha serin ve sağlıklı bir render alırsınız.

Hocam birçok arkadaşımızda gördük bazen fanın bir ayağının oturmadığını önce onu bir kontrol edin derim. Sonra BIOS'tan Gaming mod açıksa onu kapatın stok fan kullandığınızı düşünüyorum. Çok uzun render almayacaksanız CPB'yi kapatın toplamda 3-5 dakika fark eder ama daha serin ve sağlıklı bir render alırsınız.

Bir sıvı soğutucu buna çözüm olabilir.

Maalesef bilgisayarı yeni topladığımdan dolayı bütçem yok. Bu sorun stok fan kullanan herkeste mi oluşuyor yoksa sadece bende mi böyle bir sıkıntı var?

Stok fan soğutmada kesinlikle yetersiz kalıyor, render yapılacak sistemde en kötü bir hava soğutması bulunması önemli. Bu arada termal macunda kaliteli olmalı.

Stok fan soğutmada kesinlikle yetersiz kalıyor, render yapılacak sistemde en kötü bir hava soğutması bulunması önemli. Bu arada termal macunda kaliteli olmalı.
Sistemi 2. el aldım kullanılan termal macundan habersizim. Termal macunu yenilemeyi düşünüyorum fakat daha kalitesiz bir termal macun sürerim diye korkuyorum. Önerdiğiniz bir şey var mı?

Sistemi 2. el aldım kullanılan termal macundan habersizim. Termal macunu yenilemeyi düşünüyorum fakat daha kalitesiz bir termal macun sürerim diye korkuyorum. Önerdiğiniz bir şey var mı?

.
Ya da.
.
Arctic 1W/MK daha iyi bir ısı iletkenliği sunuyor, ama Zalman daha uzun kullanım ömrü veriyor, yük altında maksimum 2 derece farkeder sizlere kalmış.
Zalman 7.2 W/mk iken Arctic 8.4 W/mk.

.
Ya da.
.
Arctic 1W/MK daha iyi bir ısı iletkenliği sunuyor, ama Zalman daha uzun kullanım ömrü veriyor, yük altında maksimum 2 derece farkeder sizlere kalmış.
Zalman 7.2 W/mk iken Arctic 8.4 W/mk.
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Termal macun yenilemeyi deneyeceğim işe yaramazsa sıvı soğutma önerisi için tekrar konu açarım.

Geri
Yukarı