R5 2600 RX 560 FPS düşme sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

UnknownZMR

Decapat
Merhaba arkadaslar.
Sistemim: ASUS ROG STRIX RX 560 4 GB / 8 GB RAM Vengeance 2666 MHz / Samsung 860 Evo 500GB / Ryzen 2600 / GA-A320M-HD2 / 144Hz monitör / FSP 80+ PSU
Gördüğünüz gibi böyle bir sisteme sahibim.
Oynadığım bir oyun var ve drop yemeye başladım. Önceden böyle bir sıkıntı yoktu.
Her 5-10 saniyede drop mu giriyor yırtılıyor mu ya da takılıyor mu öyle bir his oluyor 1 saniyeliğine, sebebi sizce ne olabilir?

Memtest86 testini yaptım iki kere ve ikisinde de hata çıkmadı.
Windows 10 son sürüm 1909 kullanıyorum.
MSI Afterburner eklerdeki gibi; Resim1 Resim2 Resim3 Resim4
Bilgisayarımda 8 GB 2666 MHz tek bir RAM var acaba RAM'leri 2x8GB 3200 MHz yapsam sorun ortadan az da olsa kalkmış olur mu?

Ekran kartının son çıkan 2020 Edition sürümünü DDU ile silip 2019 Edition olanını yükleyin. Bende de 2020 sürümünde drop girmeye başlamıştı. Bu şekilde çözmüştüm.

Düzeltme: Sizde zaten 2019 sürümü yüklüymüş. 2020 sürümünü veya daha eski sürümleri deneyin.

Son düzenleme:
PSU'nuzun modelinide belirtin lütfen. Kullandığınız anakart giriş seviyesi belki ondan olabilir ama sanmıyorum. RAM'lerinizin çalışma hızı biraz düşük, en az 3000 olması iyi. Günümüzde 8GB RAM artık yetmiyor, en az 16 GB kullanmalısınız ve çift kanal olması gerek en iyi performans için. Ekran kartınızın 4 GB VRAM'i var, VRAM yetersiz geliyorda olabilir. Yeni sürücüden kaynaklı olabilir. Oyun ismi nedir acaba?

Şimdi RAM'i dual channel yap diyenler gelmeden ben yazayım. Eğer benim gibi stutter yaşıyorsan hiç bir faydası olmuyor.
Stutter ne demek?
PSU'nuzun modelinide belirtin lütfen. Kullandığınız anakart giriş seviyesi belki ondan olabilir ama sanmıyorum. RAM'lerinizin çalışma hızı biraz düşük, en az 3000 olması iyi. Günümüzde 8GB RAM artık yetmiyor, en az 16 GB kullanmalısınız ve çift kanal olması gerek en iyi performans için. Ekran kartınızın 4 GB VRAM'i var, VRAM yetersiz geliyorda olabilir. Yeni sürücüden kaynaklı olabilir. Oyun ismi nedir acaba?
PSU Açıklamada bellirttim. Oyun ismi Zula ve CSGO da aynı sorun var.

Stutter ne demek?
Oyunlara sistemin yettiği halde belki saliselik belki saniyelik (sisteme göre değişir) denecek kadar bir takılma olması. Anlık drop, takılma vs. Bende olduğu sırada GPU kullanımım anlık olarak düşüp eski haline geliyordu, sende var mı böyle bir durum?

Ekran kartının son çıkan 2020 Edition sürümünü DDU ile silip 2019 Edition olanını yükleyin. Bende de 2020 sürümünde drop girmeye başlamıştı. Bu şekilde çözmüştüm.
Bu problemim olunca benim sanırım ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyordur diye gittim son sürümü güncelledim bu sefer tam berbat oldu ddu ile silip dediğiniz önceki versiyona dönmüştüm yine aynı.
Oyunlara sistemin yettiği halde belki saliselik belki saniyelik (sisteme göre değişir) denecek kadar bir takılma olması. Anlık drop, takılma vs. Bende olduğu sırada GPU kullanımım anlık olarak düşüp eski haline geliyordu, sende var mı böyle bir durum?
Yok sanırım hiç rastlamadım. Ayrıca oyuna özel bir şey değil sanırım çünkü birkaç arkadaşıma danıştım sistemi benden bir level düşük olanlara adamlarda böyle bir sorun yok. Acaba ram'den mi diye düşünüyorum bende.

Stutter ne demek?

PSU Açıklamada bellirttim. Oyun ismi Zula ve CSGO da aynı sorun var.
Hayır tam olarak belirtmemişsiniz sadece FSP 80+ yazmışsınız. Mesela benim kullandığım PSU Corsair+80 ama böyle yazmak yeterli değil. CORSAIR VS550 550W 80+SILVER PSU şeklinde tam isim belirtmelisiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı