R5 2600 RX 580 Sıcaklık Değerleri

Yiit11

Hectopat
Isı değerlerini 1 saatlik bir PUBG testine göre söylüyorum ve MSI afterburn ile yaptım testi ekran kartı olarak RX580 8 GB Armor kullanıyorum ve ısı değeri 68 ila 74 arası(GPU sıcaklığı) değişiyor ama genel olarak 72 derece de ekran kartı fanları da MSI afterburner'da autoda o da bu sıcaklık değerleri çerçevesinde %50 ile %65 arasında çalışıyor. CPU sıcaklığım ise 70 ile 75 arasında oluyor ama genelde 74. İşlemci olarak Ryzen 5 2600 kullanıyorum kendi kutusundan çıkan fan mevcut. Bana işlemcimin ısı değerleri yüksek geldi örneğin LOL gibi hafif bir oyunda GPU sıcaklık değerlerim 50-55 derece iken CPU sıcaklığı değerleri 62-67 derece oluyor. Kullandığım kasa da Sharkoon TG4 RGB aldıktan sonra anladım ama galiba kasanın hava sirkülasyonu çok da iyi değil. Bir de afterburner programında fan hızı ekran kartının auto da yük altında iken %50 ile %65(LOL'de falan kapalı fanlar gerek kalmıyor ama PUBG Fortnite gibi oyunlarda açık) de çalışması riskli mi ilerde falan sıkıntı çıkartır mı? Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu neden CPU değerleri bu kadar yüksek yardımcı olur musunuz böyle havalarda normal mi sıcaklık değerleri nasıl düşürebilirim biraz fazla soru sordum ama cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI armor genel olarak soğutmasi zayıf bir kart.Manuel fan ayarlaman gerekiyor işlemci ve gpu için.Ortalama aynı sistemi kullanıyoruz sizinle.r5 2600 Sapphire nitro rx580 pupg 3saat oyun süresi işlemci(tam yükte %100 fan hızı)66derece Max,gpu 56-62derece arası.İslemci voltaj değerleri nedir? Otomatik voltajda ise genelde yüksek oluyor değerleri.ufak ayarlamalar la sıcaklık düşürulebilir.

GPU sıcaklıkları normal, aynı değerleri alıyoruz PUBG'de. CPU sıcaklıkları normal değil. Ben PUBG'de 58-60, genel olarak oyunlarda 65 gördüm en yüksek. Kasanızın hava sirkülasyonu kötü olabilir.

Dilerseniz BIOS'tan "Core Performance Boost" ayarını kapatabilirsiniz. Böylelikle sıcaklıklarda bi' nebze düşüşler olacaktır.

Örneğin bende açıkken 70'i görürken kapatınca maksimum 65'i gördüm.

Isı değerlerini 1 saatlik bir PUBG testine göre söylüyorum ve MSI afterburn ile yaptım testi ekran kartı olarak RX580 8 GB Armor kullanıyorum ve ısı değeri 68 ila 74 arası(GPU sıcaklığı) değişiyor ama genel olarak 72 derece de ekran kartı fanları da MSI afterburner'da autoda o da bu sıcaklık değerleri çerçevesinde %50 ile %65 arasında çalışıyor. CPU sıcaklığım ise 70 ile 75 arasında oluyor ama genelde 74. İşlemci olarak Ryzen 5 2600 kullanıyorum kendi kutusundan çıkan fan mevcut. Bana işlemcimin ısı değerleri yüksek geldi örneğin LOL gibi hafif bir oyunda GPU sıcaklık değerlerim 50-55 derece iken CPU sıcaklığı değerleri 62-67 derece oluyor. Kullandığım kasa da Sharkoon TG4 RGB aldıktan sonra anladım ama galiba kasanın hava sirkülasyonu çok da iyi değil. Bir de afterburner programında fan hızı ekran kartının auto da yük altında iken %50 ile %65(LOL'de falan kapalı fanlar gerek kalmıyor ama PUBG Fortnite gibi oyunlarda açık) de çalışması riskli mi ilerde falan sıkıntı çıkartır mı? Bilgisayarı alalı 2 hafta oldu neden CPU değerleri bu kadar yüksek yardımcı olur musunuz böyle havalarda normal mi sıcaklık değerleri nasıl düşürebilirim biraz fazla soru sordum ama cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Aynı kasayı kullanıyorum benimde böyleydi. Ancak sorunu çözdüm gibi PUBG'de 62 derecenin üstünü geçmiyor işlemci. Söyleyeyim hem çözümü. İlk olarak BİOS'tan Advanced bölümünden AMD CBS'ye giriyoruz ordan Core Performance Boost'u kapatıp, Global C-State Control'ü Enabled yapıyoruz. Büyük ihtimal Auto'dadır. Onu böyle yapın kasanızın yan camını açın problem çözülüyor.

Evet büyük ihtimalle auto da voltaj ayarı bir de kapağı çıkartıp denediğim de cpu sıcaklığımın 70-75 lerden 60-65 lere düştüğünü gördüm yük altında iken büyük ihtimalle kasamın hava sirkülasyonu kötü olduğundan dolayı ısınıyormuş yani bana o kadar fazla geliyormuş yada
Bir de açıkken aptallık ettim sıcaklığa ilk açtığımda bakim derken anakartı elledim ve doğal olarak pc kapandı sonra geri açtım bende geri açtığımda ise bu fotoğraftaki şey geldi acaba tam olarak nedir anakarta zarar falan gelmemiştir değil mi ellediğim için açıkcası çok korkuyorum ve bu fotoğraftaki nedir acaba sıkıntı olmaz değil mi eskisi gibi normal bir şekilde kullanabilir miyim bir şey falan değişmiş midir
Anakartım msı b450m pro m2
GPU sıcaklıkları normal, aynı değerleri alıyoruz PUBG'de. CPU sıcaklıkları normal değil. Ben PUBG'de 58-60, genel olarak oyunlarda 65 gördüm en yüksek. Kasanızın hava sirkülasyonu kötü olabilir.

Dilerseniz BIOS'tan "Core Performance Boost" ayarını kapatabilirsiniz. Böylelikle sıcaklıklarda bi' nebze düşüşler olacaktır.

Örneğin bende açıkken 70'i görürken kapatınca maksimum 65'i gördüm.
nasıl kapatıcam o ayarı bulamadım da
Aynı kasayı kullanıyorum benimde böyleydi. Ancak sorunu çözdüm gibi PUBG'de 62 derecenin üstünü geçmiyor işlemci. Söyleyeyim hem çözümü. İlk olarak BİOS'tan Advanced bölümünden AMD CBS'ye giriyoruz ordan Core Performance Boost'u kapatıp, Global C-State Control'ü Enabled yapıyoruz. Büyük ihtimal Auto'dadır. Onu böyle yapın kasanızın yan camını açın problem çözülüyor.
bulamadım da onları yardımcı olur musunuz
MSI armor genel olarak soğutmasi zayıf bir kart.Manuel fan ayarlaman gerekiyor işlemci ve gpu için.Ortalama aynı sistemi kullanıyoruz sizinle.r5 2600 Sapphire nitro rx580 pupg 3saat oyun süresi işlemci(tam yükte %100 fan hızı)66derece Max,gpu 56-62derece arası.İslemci voltaj değerleri nedir? Otomatik voltajda ise genelde yüksek oluyor değerleri.ufak ayarlamalar la sıcaklık düşürulebilir.
voltaj değerlerini hiç ellemedim otomatikte ne yapmam lazım sizinki kaçta bir de işlemci fanı fan ayarlarınızı paylaşabilir misiniz ben kendiminkine baktım da bios üzerinden aşağıdaki fotoğraftaki gibi
Isı değerleriniz gayet normal bir sorun yok. Havalar sıcak zaten. Üstelik MSI Armor modeli soğutma açısından iyi olmamasına rağmen ısı değerleriniz gayet iyi. CPU'da da bir sorun yok.
Ama çoğu ryzen 5 2600 kullanıcısında bu durum farklı benimki onlara göre çok yüksek kalıyor

Dosya Ekleri

• 2789BEC7-1659-466D-8924-F117D55B196A.jpeg
    2789BEC7-1659-466D-8924-F117D55B196A.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 136
  • image99.jpg
    image99.jpg
    643,8 KB · Görüntüleme: 114
Son düzenleme:
Bende sizinle aynı sistemi kullanıyorum. Msi rx580 armor 8gb oc ekran kartım PUNG herşey ultra ayarlarda 80 derece kadar çıkıyor. Fakat burda 72 dereceden bahsediliyor. 80 dereceyi genellikle erengel haritasında yağmurlu zamana gelince alıyorum. Sizce 80 derece normal mi? Veya sıcaklık değerini düşürmem için fanların hızını max manüel nasıl ayarlayabilir ?
Bu arada FPS V-sync aktif durumunda iken 50 ile 60 arasında oluyor.
Bu arada kasam xigmatek astro hava sirkülasyonu gayet iyi fakat temper camlar kasada montajlı durumda. Acaba sıcaklığı düşürmek için çıkartmalıyım mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı