R5 2600 & RX 590 - BF5 Kasma Sorunu

Butschi

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Bu bilgisayarın BF5'te kasması normal midir acaba? FPS genellikle 70-80 arası seyrediyor, fakat 40'lara kadar düşüyor. Hiç verim alamıyorum oyundan. 32 kişilikte bile kasıyor yani. Napmalıyım?
  • R5 2600 3.4 GHz
  • RX 590 Pulse
  • 8 GB Single Channel (3000 MHz)
  • W10 Home
Desktop_2019_11_08_14_09_50_076.jpg

bfv_2019_11_08_14_09_56_618.jpg

Son düzenleme:
Belleğinizin yanına aynı marka model bir tane daha 8GB takarsanız sorununuz çözülecektir. 8GB RAM günümüz oyunları için yetersiz kalmakta, üstüne üstlük bir de single-channel bellek kullanıyorsunuz. Bu da performansı çok etkiliyor.

Belleğinizin yanına aynı marka model bir tane daha 8GB takarsanız sorununuz çözülecektir. 8GB RAM günümüz oyunları için yetersiz kalmakta, üstüne üstlük bir de single-channel bellek kullanıyorsunuz. Bu da performansı çok etkiliyor.

Single-channel tek slotu olan mı oluyor? Ben Gigabyte B450M S2H almayı düşünüyorum bu Dual-channel mi?

Ekran kartı ve işlemci için kasması normal değil ama 8GB RAM, BFV için yeterli değil diye biliyorum. Sadece oyunun 8-9GB kullandığı oluyor bellekten. Büyük ihtimalle o yüzden drop veriyordur.

Değerler şu şekilde, videoya aldım. 19. saniyelerde özellikle belli oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ekran kartı ve işlemci için kasması normal değil ama 8GB RAM, BFV için yeterli değil diye biliyorum. Sadece oyunun 8-9GB kullandığı oluyor bellekten. Büyük ihtimalle o yüzden drop veriyordur.

Değerlere göre sanırım yetersiz geliyor. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba, yaşadıklarınız normal. Aynı işlemci ve aynı ekran kartıyla 16GB RAM'de benzer durumu yaşıyorum. Oyunda, özellikle başlangıç dakikalarında FPS dalgalanması var. Performans hemen oturmuyor. Oyundan kaynaklı bir optimizasyon problemi olduğunu düşünüyorum. BF1'de de aynıydı. @Butschi

Single-channel tek slotu olan mı oluyor? Ben Gigabyte B450M S2H almayı düşünüyorum bu Dual-channel mi?
Tek kanal olan anakartlar kalmadı artık, alacağınız her anakart en az 2 adet RAM slotu bulundurur merak etmeyin. Sadece arkadaş tek bir kanalına RAM koymuş diğer kanal boşta duruyor, bu durum performansı düşürüyor. Tek 16GB'lık RAM almak yerine 2 adet 8'lik takmak daha performanslıdır.

Tek RAM kullanırsan single channel olur. Alacağın anakartta dual-channel desteği var. Ama mesela 16GB RAM alacaksan, bunu 2 tane 8GB'lık ve frekansları aynı RAMler ile yaparsan dual channel olarak çalışır. Eğer 16GB'lık tek RAM alırsan ve diğer slotu boş bırakırsan single channel olarak çalışır. Dual olmadığında performansta ciddi fark olabiliyor. O yüzden 2x8GB almak daha iyi.

Değerler şu şekilde, videoya aldım. 19. saniyelerde özellikle belli oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Değerlere göre sanırım yetersiz geliyor. Teşekkürler.

Kesin bir şey söyleyemem ama RAM'in yetersiz gelme ihtimali yüksek. Zaten attığınız videoda da 7-7.5GB Ram kullanımı var. Sisteminizin test videosuna baktım ultra ayarlarda 75-80 FPS oynatıyor. Sorun ekran kartından işlemciden falan değildir yani.

Ek olarak yeni aklıma gelmişken söyleyeyim, Ben RTX 2060 ve aynı işlemci ile Battlefield 1'de bile bazen ani düşüşler yaşayabiliyorum. DX12'yi kapatınca sorun biraz olsun azaldı fakat yine de arada drop verebiliyor. BF V oynamadım ama yine oyundan kaynaklı bir sorun da olabilir. (Yukarıda da yazmışlar zaten şimdi gördüm)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı