R5 2600 RX 6600XT sistemde RDR 2 kasıyor

serkanbaba90

Centipat
Daha fazla  
Sistemim R5 2600; RX 6600 XT; M.2 SSD silikon Power; 750W Gold 80+ PSU High Power; ASUS Prime B450M-K anakart; 16 GB DDR4 tek slot 3200 MHz RAM;
Oyunu Ultra /high karışık water pshiycs ve Shadow ayarları medium Shadow belki high hatırlayamadım; olacak şekilde windowed borderless veya tam ekran oynuyorum.
İşlemcim Max 62 dereceyi ekran kartım ise yüzde 30 fan soğutma ile Max 56 dereceyi gördü. Fakat saint denisde bilhassa olmak üzere ve yine bilhassa 45 dakika 1 saat sonra lag girer gibi kasılmalar oluyor. 5 dakika geçiyor ise 5 saniye lag giriyor gibi oluyor sonra geçiyor. Bilhassa saint denisde ister yürüyeyim ister at ile manevra yapayım bazen inanılmaz kasılıyor. O kadar para harcadım ekran kartı, güç kaynağı, M.2 SSD'yi daha yeni aldım. Bu tarz sorunları yaşamamak için aldım fakat olması canımı sıkıyor. Yazılımsal veya ayarlarla ilgili bir sorun ise yardımcı olursanız sevinirim. Umarım öyledir :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart sanırım PCIe 4.0 desteklemiyor, o 6600XT için performans kaybı yaratır. Üstüne işlemciniz o ekran kartına 1080p de darboğaz yapıyor hocam çok büyük ihtimal. Bir de özellikle Ryzen işlemci varsa RAM'i tek slot kullanmanızı önermem. Çift kanal büyük fark yaratıyor.

Senin sisteminden daha düşük sisteme sahibim. Ne kasma var ne de işlemcim 60 dereceyi geçiyor anlayacağın bence driverlarını kontrol et.

Anakart sanırım PCIe 4.0 desteklemiyor, o 6600XT için performans kaybı yaratır. Üstüne işlemciniz o ekran kartına 1080p de darboğaz yapıyor hocam çok büyük ihtimal. Bir de özellikle Ryzen işlemci varsa RAM'i tek slot kullanmanızı önermem. Çift kanal büyük fark yaratıyor.
6600 XT'de PCI 3 ve 4 arasında neredeyse hiç bir fark olmaz.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çift kanal RAM kullanmamanız büyük eksi. Ayrıca 2600, 6600 XT'ye darboğaz yapar. İşlemciye OC yapabilirseniz biraz toplar bu durumu.

Hocam sistem çok garip. 16 GB tek kanal RAM, işlemci ve ekran kartı arasında çok fark var. Darboğazın kralını yaşıyorsunuz.

Senin sisteminden daha düşük sisteme sahibim. Ne kasma var ne de işlemcim 60 dereceyi geçiyor anlayacağın bence driverlarını kontrol et.
Driverlarım güncel ekran kartım için en azından...İşlemcimin driverı var mı ki? Bilmiyorum kendini otomatik güncellemiyor mu?
Hocam sistem çok garip. 16 GB tek kanal RAM, işlemci ve ekran kartı arasında çok fark var. Darboğazın kralını yaşıyorsunuz.
Sırasıyla ram anakart ve işlemci mi lazım şimdi? :(
6600 XT'de PCI 3 ve 4 arasında neredeyse hiç bir fark olmaz.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi çift kanal RAM kullanmamanız büyük eksi. Ayrıca 2600, 6600 XT'ye darboğaz yapar. İşlemciye OC yapabilirseniz biraz toplar bu durumu.
Nasıl OC yapacağım kendisi otomatik yapmıyor mu?

Driverlarım güncel ekran kartım için en azından...İşlemcimin driverı var mı ki? Bilmiyorum kendini otomatik güncellemiyor mu?

Sırasıyla ram anakart ve işlemci mi lazım şimdi? :(

Nasıl OC yapacağım kendisi otomatik yapmıyor mu?
Otomatik OC olmaz. Bilginiz yoksa pek yapılmasını önermiyorum ben o zaman. Biraz ince işçilik gerekiyor.

Pekala ya işlemci alabilene kadar düşük ayar oynayacağım artık :/
Tam tersine ayarları mümkün olduğunca yükseğe çekmeniz lazım darboğaz olunca. Dediğim gibi, tek eksi işlemci değil RAM'de eksi maalesef. Sistem biraz dengesiz olmuş. RAM'i elden çıkarıp 8x2 çift kanal bellek kullanmak performası önemli ölçüde iyileştirir oyun tarafında.

Yeni konular

Geri
Yukarı