Çözüldü R5 2600-RX580 sistem donma ve siyah ekran problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

utkunar_

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
VFX Artist
Arkadaşlar merhaba İncehesap'tan hazır sistem aldım. Bileşenler şu şekilde:

Ryzen 5 2600 + stok soğutucu.
XFX RX580 XXX Edition 8 GB 256 Bit.
Adata 8 GB 3000 MHz.
ASUS B450M-K.
Gamepower kasa.
Gamepower 650W 80+ Bronze PSU.

Sistem günlük kullanım esnasında müzik dinlerken ya da internette gezinirken birden donuyor 3-5 sn sonra ekran kapanıyor. Fakat kasanın tüm fanları ve ışıkları çalışmaya devam ediyor. Oyun oynarken herhangi problem yaşamadım. Neredeyse tüm stress testlerini yaptım sıcaklık ve yük altında kapanma sorunu yaşamadım. Memtest86 ile RAM hatası almadım. HD Tune ile SSD'yi test ettim sorun çıkmadı. OCCT ile Power testinde de sorun oluşmadı. Yani PSU'da da sorun olduğunu düşünmüyorum. Tüm Driver sürümlerini denedim defalarca formatladım sonuç aynı. Değişim için sistemi olduğu gibi iade ettim fakat RX580 ile bu sorunu yaşayan bir sürü insan var. Sistem tekrar elime ulaşınca problem devam ederse ne yapmam gerek. Çünkü İncehesap'taki teknik servisin işi çözebileceğine inancım yok. Değişim olduğu halde aynı sorunu yaşayanlar varmış. Bu sorunun kesin çözümü yok mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Konuyu takipteyim sistem gelince yazarsınız. Bu sorunun kesin bir çözümü maalesef yok. Net bir çözümü yok yani. O yüzden bütün çözüm yöntemlerini denemeniz lazım.
Radeon ayarlarından maksimum Mhz değerini -15 azaltarak tekrar test edebilir misiniz? Voltaj ayarlarına falan dokunmayın sadece maksimum clock değerini 15 düşürün. RX590 kullanırken bu problemi yaşıyordum ve bu şekilde çözüyordum sorunu. Sonrasında NVIDIA bir karta geçtim ve komple kurtuldum tabi bu sorundan. Dediğim yöntemi deneyip, sonucu buraya yazarsanız sevinirim.

Radeon ayarlarından maksimum Mhz değerini -15 azaltarak tekrar test edebilir misiniz? Voltaj ayarlarına falan dokunmayın sadece maksimum clock değerini 15 düşürün. RX590 kullanırken bu problemi yaşıyordum ve bu şekilde çözüyordum sorunu. Sonrasında NVIDIA bir karta geçtim ve komple kurtuldum tabi bu sorundan. Dediğim yöntemi deneyip, sonucu buraya yazarsanız sevinirim.
Tabi sistem elime ulaşınca deneyeceğim.

Konuyu takipteyim sistem gelince yazarsınız. Bu sorunun kesin bir çözümü maalesef yok. Net bir çözümü yok yani. O yüzden bütün çözüm yöntemlerini denemeniz lazım.

Çözüm
Konuyu takipteyim sistem gelince yazarsınız. Bu sorunun kesin bir çözümü maalesef yok .NET bir çözümü yok yani. O yüzden bütün çözüm yöntemlerini denemeniz lazım.

Sağ olun beklemedeyim.
Sorunu Windows 10 LTSC (1809) + Radeon Pro Software for Enterprise (20.Q2.1) sürümünü kurarak ve Radeon içinden manuel fan ayarı yapıp zero Rpm kapatarak çözdüm. 3 gündür kapanma sorunu gerçekleşmedi. Bunlardan hangisi işe yaradı emin değilim ama sorunu çözemeyen arkadaşlar bu yöntemleri deneyebilir.

Son düzenleme:
Radeon ayarlarından maksimum MHz değerini -15 azaltarak tekrar test edebilir misiniz? Voltaj ayarlarına falan dokunmayın sadece maksimum clock değerini 15 düşürün. RX590 kullanırken bu problemi yaşıyordum ve bu şekilde çözüyordum sorunu. Sonrasında NVIDIA bir karta geçtim ve komple kurtuldum tabii bu sorundan. Dediğim yöntemi deneyip, sonucu buraya yazarsanız sevinirim.

Ben sorunu sizin dediğiniz şekilde çözdüm çok teşekkürler.

Geri
Yukarı