Ryzen 1600 ve RX580 sistemde donma ve siyah ekran sorunu

blackman7

Centipat
Merhaba arkadaşlar, yeni almış olduğum sistemi dün kullanmaya başladım herhangi bir sorun gözükmüyordu, PUBG Mobile indirdim yaklaşık bir saat oynadım bir sorun çıkmadı. Ancak bugün Steam'den Bannerlord'u yükledim oyunu açtıktan 15 dk sonra hata verdi ve oyundan attı. Sonrasında bilgisayar internette bile donmaya ve siyah ekran vermeye başladı. Örneğin bu mesajı yazarken bile birkaç saniye dondu siyah ekran verdi düzeldi sürekli yapmaya başladı. Windows 10 64 Bit kullanıyorum ve güncel. Donanımlara da baktım onlarda güncel gözüküyor. Ekran kartını tekrar güncelledim ama sorun devam ediyor. Sorunun nedenini veya çözemünü bulamadım yardımlarınızı rica ediyorum.
Sistem özellikleri;
-AMD Ryzen 1600 12nm.
-ASRock B450M.
-Adata DDR4 16 GB (2x8) 3200.
-Sapphire RX580 8 GB Pulse OC 256Bit GDDR5 ekran kartı.

Ekran kartını değişime gönder hocam amd'nin genel kronik sıkıntısı bu blackscreen. Reddit gibi sitelerde bir çok kişi tarafından şikayetlerini okuyabilirsiniz. RX5700 ekran kartımda aynısı oldu. Değişime gönderdim ve değiştirilip geri gönderildi. Şuanlık bir sorun yok. Bir de bazen ekran ile ekran kartı bağlantı kablosunu söküp takmak yeterli olabiliyor. Onu denedikten sonra aynı sorun devam ediyorsa değişime gönderin direk.

Ekran kartını değişime gönder hocam amd'nin genel kronik sıkıntısı bu blackscreen. Reddit gibi sitelerde bir çok kişi tarafından şikayetlerini okuyabilirsiniz. RX5700 ekran kartımda aynısı oldu. Değişime gönderdim ve değiştirilip geri gönderildi. Şuanlık bir sorun yok. Bir de bazen ekran ile ekran kartı bağlantı kablosunu söküp takmak yeterli olabiliyor. Onu denedikten sonra aynı sorun devam ediyorsa değişime gönderin direk.

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için teknik servise göndericez gibi duruyor bu durumda daha 2. gününden çok mide bulandırdı bu olay.

Sistemi nereden satın aldınız? 14 gün boyunca iade etme hakkınız var yasal olarak.

Teknobiyotik'ten aldım ekran kartlarında bir sorun var anladığım kadarıyla, biraz önce fark ettim benzer bir sorundan başka bir arkadaş da konu açmış. Hazır bir sistemi yükseltmeler yaparak almıştım. İade konusunda çekincelerim var açıkçası çok uğraştırmaları ve süreyi uzatmaları konusunda iadeyi alma ve kabul etme süreleri sonrasında ödeme yapılan tutarı geri aktarmaları ne kadar sürer onu da düşünüyorum.

Teknobiyotik'ten aldım ekran kartlarında bir sorun var anladığım kadarıyla, biraz önce fark ettim benzer bir sorundan başka bir arkadaş da konu açmış. Hazır bir sistemi yükseltmeler yaparak almıştım. İade konusunda çekincelerim var açıkçası çok uğraştırmaları ve süreyi uzatmaları konusunda iadeyi alma ve kabul etme süreleri sonrasında ödeme yapılan tutarı geri aktarmaları ne kadar sürer onu da düşünüyorum.
Yasal olarak 20 gün sürüyor. Fakat değişime gönderdiğinizde de teknik servis size 20 gün gibi bir süre veriyor. Corona dolayısı ile malumunuz ki sadece tek bir yetkili servis çalışıyor genelde firmalarda. Diğerleri kapalı yani bu süreler uzayabiliyor. Fakat benim değişim ürünüm servisi sürekli sıkboğaz etmem sebebi ile 13. elime ulaştırılmıştı. Servise gönderip geri geldiğinde sorunsuz olarak gelmesi yüksek bir ihtimaldir. Çünkü benchmark testlerini servis yapıp öyle yollamıştı bana. Saphire servisinin işleyişini bilemem tabii ki.

Yasal olarak 20 gün sürüyor. Fakat değişime gönderdiğinizde de teknik servis size 20 gün gibi bir süre veriyor. Corona dolayısı ile malumunuz ki sadece tek bir yetkili servis çalışıyor genelde firmalarda. Diğerleri kapalı yani bu süreler uzayabiliyor. Fakat benim değişim ürünüm servisi sürekli sıkboğaz etmem sebebi ile 13. elime ulaştırılmıştı. Servise gönderip geri geldiğinde sorunsuz olarak gelmesi yüksek bir ihtimaldir. Çünkü benchmark testlerini servis yapıp öyle yollamıştı bana. Saphire servisinin işleyişini bilemem tabii ki.
Anladım hocam teşekkür ederim yardımlarınız için. Büyük bir hevesle almıştım hayal kırıklığı oldu benim için iade seçeneğini de düşünmeye başladım şu an. Ekran kartının işlem yapılıp tekrar gönderilmesi çok kafama yatmadı iade etmek sanki daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı