R5 2600 sistem geç açılıyor

jaguarcs

Centipat
Merhaba arkadaşlar masaüstü bilgisayarım geç açılıyor. Bir türlü çözemedim en son pes edip bırakmıştım.

Power düğmesine bastıktan sonra gelen siyah ekran uzun süre duruyor ardından Windows’un başlatıldığı ekranda “loading çarkı” yarım tur-bir tur dönmeden masaüstü geliyor fakat öncesinde karanlık ekranda çok fazla bekliyorum.

Yaptıklarım: Chipset güncelleme, BIOS güncellemek, ekran kartı sürücüleri güncellemek, güç ayarlarından hızlı başlatmayı kapatıp açmak, dış donanım birimlerini çıkartarak başlatmak (klavye, mouse vb),format atmak, temiz önyükleme yapmak, BIOS sıfırlamak, Windows'un kurulu olduğu disk haricindeki depolama disklerini çıkartarak başlatmak.

Sistemim: MSI B450M-Ryzen 5 2600- Sapphire RX570- Corsair Vengeance 2x8 CL16 bellek- Samsung 860EVO 250GB SSD.

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'u güncelleyince BIOS üzerindeki Fast Boot kapanmış olabilir. Fast Boot yani hızlı başlatmayı açar mısınız BIOS üzerinden? Açıksa da belirtin lütfen.

SSD'nin ne kadarı dolu?

Merhaba, ben de buna benzer bir sorun yaşıyorum ve yeni konu açmak istemedim bu kadar yakın zamanda açılmış bir konu görünce.

explorer_YXhstiadJw.png

Şu an SSD'de durum bu. Ayrıca 1 TB 970 EVO alacağım. Ama sistem bu 128 GB'lık SSD'ye kurulu olacak. Bu durumda hâlâ aynı hızda açılmaya devam mı eder, yani sistemi yeni alacağım diske taşımam gerekir mi? Eğer gerekecekse nasıl yapacağım ve siz bunu önerir misiniz?

Merhaba, ben de buna benzer bir sorun yaşıyorum ve yeni konu açmak istemedim bu kadar yakın zamanda açılmış bir konu görünce.

Eki Görüntüle 816348

Şu an SSD'de durum bu. Ayrıca 1 TB 970 EVO alacağım. Ama sistem bu 128 GB'lık SSD'ye kurulu olacak. Bu durumda hâlâ aynı hızda açılmaya devam mı eder, yani sistemi yeni alacağım diske taşımam gerekir mi? Eğer gerekecekse nasıl yapacağım ve siz bunu önerir misiniz?

Mavi çizgi kırmızıya dönmediği sürece bir sıkıntı olmuyor tecrübelerime göre. Ayrıca sıkıntı olmaz.

Mavi çizgi kırmızıya dönmediği sürece bir sıkıntı olmuyor tecrübelerime göre. Ayrıca sıkıntı olmaz.

Önceden 4-5 saniyede açılan ve 1-2 saniye içinde kendine gelen sistemim, bilgisayarcıya gönderdikten sonra (mahalle bilgisayarcılarından bahsetmiyorum) çok hızlı bir şekilde yıprandı nedense. Özellikle son bir ayda, şu an 13-15 saniye civarlarında sürüyor kendine gelmesiyle birlikte.

Bahsettiğim SSD'yi alınca büyük bir hızlanma olur diye umut ediyorum, ek olarak ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Önceden 4-5 saniyede açılan ve 1-2 saniye içinde kendine gelen sistemim, bilgisayarcıya gönderdikten sonra (mahalle bilgisayarcılarından bahsetmiyorum) çok hızlı bir şekilde yıprandı nedense. Özellikle son bir ayda, şu an 13-15 saniye civarlarında sürüyor kendine gelmesiyle birlikte.

Bahsettiğim SSD'yi alınca büyük bir hızlanma olur diye umut ediyorum, ek olarak ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Keşke kontrol etseydiniz vermeden önce sonra karşılaştırır ve eğer var ise çalınan veya değiştirilen parçayı bulurdunuz. Eğer şüpheniz bu değilse yanlış bir işlem yapılmış olabilir. Size vereceğim tavsiye ise windowsunuzu yeni alacağınız SSD'ye kurmanızdır zira kendisi muhteşem hızlara(ve fiyata:D) sahip bir SSD. Bir başka tavsiyem ise eğer hard diskiniz varsa SSD'yi 512 GB almanızdır. Kalan parayla kulaklık mouse klavye vb. alabilir veya oyunlara vermeyi tercih edebilirsiniz ama tamamen size bırakıyorum.

Keşke kontrol etseydiniz vermeden önce sonra karşılaştırır ve eğer var ise çalınan veya değiştirilen parçayı bulurdunuz. Eğer şüpheniz bu değilse yanlış bir işlem yapılmış olabilir. Size vereceğim tavsiye ise windowsunuzu yeni alacağınız SSD'ye kurmanızdır zira kendisi muhteşem hızlara(ve fiyata:D) sahip bir SSD. Bir başka tavsiyem ise eğer hard diskiniz varsa SSD'yi 512 GB almanızdır. Kalan parayla kulaklık mouse klavye vb. alabilir veya oyunlara vermeyi tercih edebilirsiniz ama tamamen size bırakıyorum.

Parça çalma gibi bir durum yok, hatta bayağı performans artmıştı, dediğim gibi orada bir sorun yok 🙂 ayrıca ekipman olarak gerekli şeyler var, ama yine de teşekkürler önerileriniz için.

Windows'u nasıl yeni SSD'ye taşıyacağım?

Yeni konular

Geri
Yukarı