R5 2600 sistem kendine reset atıyor

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Yaklaşık 4 saat önce F1 2020 oynuyordum, normal bir şekilde hiçbir sorun çıkmadan oyunu kapattım. League of Legends'e geçtim. Şampiyon seçim ekranından sonra yükleme ekranındayken kendi kendine uyarı vermeden, bir şey olmadan restart attı. Tekrar oyuna girdim sorun olmadan maçı bitirebildim. 2. maça girdim tekrar aynı şeyi yaptı. Tekrar oyuna girdim sorun olmadan bitirdim. Bilgisayarı el ile komple kapattım, tekrar açtım sonra 3. maçta sorun olmadan oyunu oynadım bitirdim.

Telefonum çaldı sonra, telefonda konuşurken fark ettim bilgisayar bir anda kendi kendine kapandı. Şimdi tekrar açtım bilgisayarı uyarı falan vermiyor bir hata göstermiyor. Sıcaklıklar normal seviyede, aşırı ısınıp da kapanmıyor. Sabah hiçbir sorun yoktu, 3 saattir yaşıyorum bu sorunu. Sorun ne olabilir sizce? Hangi testi uygulamalıyım? Ne yapabilirim?

Sistemim:
  • Ryzen 5 2600.
  • Gigabyte B450 Aorus m
  • HyperX 2x8GB 3200 MHz RAM.
  • MSI GTX 1060 Gaming X
  • Kingston A2000 500 GB (Windows buraya kurulu)
  • Samsung 860 EVO 500GB.
  • WD 1 TB Blue.
  • Dark Force 600W.

Hocam böyle sesler donuyor sonra biraz bekleyip reset mi arıyor acaba? Aynı sorun bende de vardı bir ara çünkü.
Yok seslerde sorun yok hocam direkt ses ve görüntü aynı anda gidiyor.
Emin değilim ancak PSU arızası gibime geldi.
Başka bir PSU takmadan bunu test etmemin bir yolu var mı? Çünkü elimde başka PSU yok.

OCCT üzerinde "Power" testi yapabilirsiniz.
Yanlış hatırlamıyorsam @Ali Güngör bir videoda OCCT testinin bazı PSU'lara zarar verdiğini gözlemlediğini söylemişti. PC sorunsuz çalışsa bile OCCT yüzünden hasar gördüğü gibi bir şey söylemişti bir videoda.
@EfeKanagül OCCT testi ile yaklaşık 1 dakika test ettim bir sorun bulmadı.

Son düzenleme:
Hocam böyle sesler donuyor sonra biraz bekleyip reset mi arıyor acaba? Aynı sorun bende de vardı bir ara çünkü.

Hocam benim sorunum bu ekranım donuyor 4-5 saniyeliğine görüntü kalıyor ancak bazen kendisi reset atıyor bazen ben reset atana kadar ekran donuk şekilde kalıyor bazen de hiç reset falan atmadan ekran simsiyah kalıyor ve kasa çalışmaya devam ediyor kesin PSU'dan diyemiyorum çünkü OCCT ile PSU testi ekran kartı CPU testi hepsini yaptım hiç hata bulmadı kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olun bana arıza hangi parçada nasıl anlayabilirim?

Hocam benim sorunum bu ekranım donuyor 4-5 saniyeliğine görüntü kalıyor ancak bazen kendisi reset atıyor bazen ben reset atana kadar ekran donuk şekilde kalıyor bazen de hiç reset falan atmadan ekran simsiyah kalıyor ve kasa çalışmaya devam ediyor kesin PSU'dan diyemiyorum çünkü OCCT ile PSU testi ekran kartı CPU testi hepsini yaptım hiç hata bulmadı kafayı yemek üzereyim. Yardımcı olun bana arıza hangi parçada nasıl anlayabilirim?

Hocam maalesef bende halen çözümü bulabilmiş değilim fakat benimki şu son 2 aydır hiç sıkıntı çıkarmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı