R5 2600 sistem oyunlarda takılıyor

deGGa

Kilopat
RAM
8 GB CL15 3000 MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 860 250GB - Seagate 2 TB
Ekran kartı
Asus Rog Strix RX570 OC Edt.
Anakart
MSI B350 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5 2600
3 yıllık masaüstü bilgisayarım var. Hangi oyun olursa olsun ufak ufak kasmalar ve bazı FPS düşüşleri gözlemlemeye başladım. Sıcaklık değerlerim oyunda iken CPU 60-65 derece arası, GPU ise 70-75 derece arasında gidip gelmekte. Önceden bu tarz takılma ve FPS düşüşü olayları yaşamıyordum. FPS düşüşü özellikle GTA'da çok yaşadım. PUBG'de ise bilgisayar bazen durduk yere kitleniyor ve hiçbir cevap vermiyor. Aklıma ilk gelen sorun RAM oldu. Çünkü bilgisayarı ilk topladığımda 8 GB RAM almıştım. Sonradan ekleme ihtiyacı duymadım. Sebebi 8 GB RAM olması olabilir diye düşünüyorum ama GTA'da önceden çok rahat oynuyordum bu RAM ile şuan neden sıkıntı yaratıyor ki diye düşünüyorum. Yardımınız olursa çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

Oyunları HDD'ye mi kurdunuz? HDD'lerin hızları SSD'ye göre hızlı düştüğünden dolayı olabilir aynı sorunu HDD'de bende yaşıyorum.

Ekran kartı hariç aynı sisteme sahibiz 4-5 ay öncesine kadar aynı sorunları yaşamaya başlamıştım bir 8GB daha ekleyince inanamadım😂 hocam RAM Ryzen'lar için herşey demekmiş eklediğiniz de göreceksiniz.

3 yıllık masaüstü bilgisayarım var. Hangi oyun olursa olsun ufak ufak kasmalar ve bazı FPS düşüşleri gözlemlemeye başladım. Sıcaklık değerlerim oyunda iken CPU 60-65 derece arası, GPU ise 70-75 derece arasında gidip gelmekte. Önceden bu tarz takılma ve FPS düşüşü olayları yaşamıyordum. FPS düşüşü özellikle GTA'da çok yaşadım. PUBG'de ise bilgisayar bazen durduk yere kilitleniyor ve hiçbir cevap vermiyor. Aklıma ilk gelen sorun RAM oldu. Çünkü bilgisayarı ilk topladığımda 8 GB RAM almıştım. Sonradan ekleme ihtiyacı duymadım. Sebebi 8 GB RAM olması olabilir diye düşünüyorum ama GTA'da önceden çok rahat oynuyordum bu RAM ile şu an neden sıkıntı yaratıyor ki diye düşünüyorum. Yardımınız olursa çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

Bir tane 8'lik RAM daha eklerseniz sorununuz düzelir diye düşünüyorum. RAM haricinde güç kaynağınız nedir?

3 yıllık masaüstü bilgisayarım var. Hangi oyun olursa olsun ufak ufak kasmalar ve bazı FPS düşüşleri gözlemlemeye başladım. Sıcaklık değerlerim oyunda iken CPU 60-65 derece arası, GPU ise 70-75 derece arasında gidip gelmekte. Önceden bu tarz takılma ve FPS düşüşü olayları yaşamıyordum. FPS düşüşü özellikle GTA'da çok yaşadım. PUBG'de ise bilgisayar bazen durduk yere kilitleniyor ve hiçbir cevap vermiyor. Aklıma ilk gelen sorun RAM oldu. Çünkü bilgisayarı ilk topladığımda 8 GB RAM almıştım. Sonradan ekleme ihtiyacı duymadım. Sebebi 8 GB RAM olması olabilir diye düşünüyorum ama GTA'da önceden çok rahat oynuyordum bu RAM ile şu an neden sıkıntı yaratıyor ki diye düşünüyorum. Yardımınız olursa çok sevinirim teşekkürler şimdiden.

FPS'i sabitlemeyi dene.

Eskiden sorun olmayabilir çünkü zamanla Windows kendini günceller.
Anti virüs kendini günceller.
Siz yeni programlar yüklersiniz.
Bunların hepsi RAM de daha fazla yer kaplar ve oyunlarda RAM yetmez.
Çözüm birebir aynı değerlerde RAM eklemek.

Birebir aynı değerde RAM bulamadım çünkü benim sistemde yazdığım modelin CL15 gecikmeli RAM'i varken şuan piyasada sadece CL16 gecikmeli değeri var. Sorun yaratır mı bu durum ekleme yaptığımda.

Birebir aynı değerde RAM bulamadım çünkü benim sistemde yazdığım modelin CL15 gecikmeli RAM'i varken şu an piyasada sadece CL16 gecikmeli değeri var. Sorun yaratır mı bu durum ekleme yaptığımda.

Yaratabilir. Farklı RAM'ler çoğunlukla ağır yükte sıkıntılar çıkarabiliyor. Tavsiyem elinizdeki RAM'i satıp Dual kit alabilirsiniz.

Geri
Yukarı