R5 2600 sistem yeni RAM takılınca mavi ekran veriyor

SalihBey

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Anakart: B450M S2H (2 RAM slotu)
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: 1660 Ti.

Mahallemizde yılların bilgisayarcısı bir arkadaşımız var o da böyle bir hatayı ilk defa gördüğünü söyledi ve problemi çözemedi.

Geçtiğimiz günlerde 8+8 GB kullandığım bilgisayarımı yetersiz olduğu için RAM yükseltme kararı aldım ve siz değerli forumdaşlarıma soraraktan bir adet tek kit 16 GB Corsair Vengeance 16 GB RAM satın aldım. Son 2 gündür ise bu RAM'ı sistemime takıp çalıştırmakla uğraşmaktayım ve anlam veremediğim (bana göre) olağanüstü bir problemle karşı karşıyayım. Önceden kullandığım RAM'larım şu şekilde idi: 1 adet 8 GB tekli RAM ve 1 adet 8 GB kit RAM parçası. Yani ikisi tek kit halinde değil idi fakat problemsiz çalışmaktaydı. Akabinde 16 GB tek RAM satın aldığımda ise ne tekli 8 GB ne de 8 GB kit olan RAM'da çalışmadığını gözlemledim. Biraz uzun olacak ama çözüm için tüm detayları sizlere vermek istiyorum;

Önceden kullandığım RAM'ler şu şekilde:
1 adet tekli 8 GB Corsair Vengeance 3000MHz.
1 adet kit 8 GB Corsair Vengeance 3600MHz.

Yeni aldığım RAM:

1 adet 16 GB Corsair Vengeance tekli 3000MHz.

Bu yukarıda belirttiğim şekilde sistemim 8+8 3000MHz ile sorunsuz çalışıyor.
Ekstra 16 GB RAM satın aldığımda ise sistemim "ekte" belirttiğim hatayı vermekte. Fakat şöyle tuhaf bir hususta belirtmeliyim ki ağabeyimin bilgisayarında bu yeni aldığım 16 GB RAM apayrı başka model 16 GB RAM ile veya yalnız olarak gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor. (onun ekran kartı RTX 2060 işlemci R5 3500)

Anakartım 2 RAM slotuna sahip ve Gigabyte'nin kendi sitesinde 32 GB'a kadar desteklediği yazıyor. İşlemcim ise maksimum 3000MHz RAM desteğine sahip. Satın aldığım RAM'larda sistemim ile uyumsuzluk söz konusu değil gibi duruyor.

Aklıma şunların olabileceği takılıyor: Anakartımın tuhaf bir şekilde 16 GB üstü kaldırmadığı veya işlemcimin bir problem yarattığı konusunda fakat bunlar tahmin.

Gerçekten bu durumda her türlü yardıma her türlü deneme yanılma yöntemine açığım yardımlarınızı bekliyorum. İyi forumlar.
WhatsApp Image 2021-09-18 at 15.37.20.jpeg

Anakart 64 GB RAM bile destekliyor. Burada sıkıntı yok. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. RAM olarak ise eskilerden birini takıp deneyin. BIOS güncellemesi varsa yapın. Daha sonra yeni RAM'i deneyin.

Anakart 64 GB RAM bile destekliyor. Burada sıkıntı yok. Fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin. RAM olarak ise eskilerden birini takıp deneyin. BIOS güncellemesi varsa yapın. Daha sonra yeni RAM'i deneyin.
Hocam galiba yanlış anladınız, sorunu yeni RAM'i eskilerden biriyle birlikte kullanmayı deneyince yaşıyormuş.

Hocam galiba yanlış anladınız, sorunu yeni RAM'i eskilerden biriyle birlikte kullanmayı deneyince yaşıyormuş.
Aslında aynı durum. BIOS güncel olması gerekir. İçinde RAM profili barındırır. Her iki RAM de tek olarak çalışırsa dediğiniz gibi uyumsuzluk vardır.

BIOS'um güncel arkadaşlar problem yeni RAM hiçbir şekilde sistemimde çalışmıyor ne diğer ramlarle ne de tek başına fakat başka bilgisayarda çalışıyor.
RAM'ler uyumsuzluk yapıyor. Zaten 16 GB yeterli. Derseniz ki bana yetmiyor, yeni aldığınız RAM'den bir tane daha alırsanız uyumsuzluk yapmaz.
@Yener K.

Dediğiniz gibi RAM'lar uyumsuzluk yapsa diğer bilgisayarda da olmaz mı dediğiniz problem? Ayrıca 16 GB RAM tek başına da çalışmıyor.
Güncelleme: Dediğiniz gibi BIOS pilini çıkarttım 10-15 dakika bekletip taktım ardından yeni 16 GB ve 8 GB tekli RAM'i taktığımda sistem açıldı fakat RAM'ler 2133MHz'de çalışıyordu bunu 3000e çekmek için BIOS'tan ayarladım kaydet ve çık dedim bir defa ilk fotoğraftaki gibi mavi ekran verdi şu an lütfen bekleyiniz yazıyor yaklaşık 10 dakikadır ve açılmıyor fakat işlemci RAM ve anakart 3000MHz destekliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı