R5 2600 sistem zamanla takılıyor ve fanlar hızlanıyor

m1cos

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Selamlar, öncelikle iyi forumlar dilerim.
Bilgisayarımda bana çok garip gelen bir sorun var. Hani çözüm yolu bile bulamıyorum, çünkü algılayamadığım bir sorun. Ben de size sorayım dedim.

Ekran Alıntısı.PNG

Sorunum şu: Görev yöneticisine gelip CPU kısmına geldikten sonra çalışma zamanı bölümü 3 saat 5 dakika geçtikten sonra kasa fanları bir tık daha hızlı dönmeye başlıyor ve ses de bir tık artıyor. Fan sesi sanki hızlanıyor ama rahatsız edecek şekilde korkulacak şekilde değil ve aynı zamanda PC oyunlarda takılmalara başlıyor. FPS değişmiyor, düşmüyor. Fakat oyun takılıyor gibi oluyor. Ben bu sorunu anlayamadım. Monitörüm kaynaklı mı bilemiyorum. 144Hz monitör kullanıyorum. 50Hz düşer gibi oluyor oyun fakat sol üste bakıyorum FPS'ye, 144 sabit. Sorun yok. Ve bu sorun PC'ye restart atıp Çalışma Zamanı'nı sıfırlayınca düzeliyor. PC gayet akıcı şekilde olması gerektiği gibi oyunlarda takılmalar yaşamıyorum. Bu CPU çalışma süresi 3 saat 5 dakikayı 1 saniye bile geçsin oyun içindeyken bir donma giriyor oyuna ve Hz sanki 50'ye düşüyor, takılmalar başlıyor. Bu sorunun kaynağını çözemedim. Gün içinde 5-6 kere PC'ye restart atıyorum, oyuna girmeden önce vs. gerçekten kafayı yemek üzereyim, yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özelliklerimi soracak olanlar için:
RX 580 8 GB.
Ryzen 5 2600.
8 GB 3000MHz RAM.
Gigabyte B450M GAMING anakart.

Büyük ihtimalle CPU'nun aşırı ısıdan kendini kapatıyor. Sıcaklık değerlerinizi Msi Afterburner ile oyun içinde gözlemler misiniz?
Hocam CPU değerleri gayet normal. Oynadığım oyun VALORANT ve hani baya serin çalışıyor. Şu da var: oyuna girmek zorunda değilim illaha. Mesela diyelim PC'yi yeniden başlattıktan sonra masaüstünde dolaşıyorum. Hiç oyuna girmedim diyelim 3 saat 5 dakikaya kadar, masaüstünde de aynı şekil oluyor ve bu zaman diliminden oyuna girdikten sonra da takılmalar vs. oluyor. Yani işlemci ısınmasıyla alakalı bir sorun değil.

Geri
Yukarı