R5 2600 sistemde mavi ekran hatası

Daha fazla  
Ekran kartı
Gigabyte 1080 Windforce o.c
Anakart
Prime B450M-A
İşlemci
Ryzen 5 2600
Selamlar, artık dayanacak gücümün bitmesine zerre kaldı diyebileceğim anda son çare olarak bu postu açıyorum.

Birkaç ay öncesinde de yine aynı tarzda ancak daha az yaşadığım problem için bir post açmıştım ama bu seferki durum gerçekten çok vahim. Bilgisayarımda zaten basit seviyelerdeki oyunlarda bile belirli aralıklarda FPS düşmesi yiyordum, daha sonra bu yükteki oyunlarda mavi ekran problemine dönüştü. Shadow Play kapatarak mavi ekran yeme olasılığımı bir hayli düşürsemde ilerleyen zamanlarda bu bilgisayar boştayken Chrome'de bile mavi ekran yemeye kadar ilerledi. Bilgisayardan anlayan arkadaşlarımın yaptıkları GPU, CPU, Memory, HDD testlerinde bir problem çıkmıyor ancak saçma sapan zamanlarda drop ve mavi ekran sorunu yaşıyorum, bilgisayara kal geliyor. Yakın zamanda bir bilgisayarcıya mavi ekran sorunuyla götürdüm, formatlayıp testler sonunda bilgisayarın canavar gibi deyip sorun olmaması gerektiğini iletti. Sizden ricam izleyebileceğim bir yol haritası veya İzmir içerisinde tanıdık bir bu işin ehli servis vs. varsa iletmeniz olacak çünkü gerçekten dayanacak gücüm kalmadı, sadece bu huzursuz zamanlarda biraz olsun huzurlu bir şekilde oyun oynamak istiyorum :(
Minidump dosyası olarak sadece KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION hatasının dosyası mevcut

Yediğim diğer mavi ekran kodları: UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP,
CRITICAL_PROCESS_DIED,
Unexpected_store_expectıon,
WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
Birkaç mavi ekran daha yedim, konuda düzenleme yapamadım o yüzden buraya yeni Minidump dosyasını bırakıyorum
Birkaç mavi ekran hatası daha aldım, konuyu düzenleyemediğim için buraya yeni Minidump dosyasını bırakıyorum

Son düzenleme:
Ekran kartı sürücüsü hata verdiriyor. DDU ile sürücüyü kaldırıp en güncelini kurun.

Ekran kartı sürücüsü hata verdiriyor. DDU ile sürücüyü kaldırıp en güncelini kurun.

Merhaba, dediğiniz adımı gerçekleştirdim ancak mavi ekran yemeye devam ediyorum. Şu an yediğim mavi ekran kodu WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR, minidump dosyası oluşmuyor bu kodla mavi ekran yediğimde %0 olup direkt kapanıyor. Sebebi ne olabilir?

OC yok ve Chipset güncel, UV'nin ne olduğunu bilmiyorum bile o yüzden yaptığımı zannetmiyorum 😅

SSD'den kaynaklı olup olmadığını kontrol etmem için yapabileceğim bir test var mıdır? Ayrıca teşekkür ederim ilginiz için.

UV Undervolt demektir. İşlemci frekansı belirli şartlar altında düşürülür, güç tasarrufu sağlanır ve ısınma engellenir.

HD Tune ile "Quick Scan" kapalı şekilde "Error Scan" yapın.
HD Sentinel ile de sağlık kısımlarını paylaşın.

Zaten halihazırda aldığınız UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION hatası da şüphemi diske yöneltmedi değil.

Programlardaki sonuçların ekran görüntülerini bırakıyorum @KojiroHyuga04
Konuyu uplamak için değil sadece güncellemek amaçlı tekrar yazıyorum. @KojiroHyuga04 senin ve bilgisayarcımında SSD demesi sebebiyle bugün 970 EVO Plus SSD aldım, BDO adlı grafiğe yüklenen bir MMO oyunu oynarken 2 kez mavi ekran yedim. Mavi ekranın hata kodunu göremedim çünkü çok hızlı bir şekilde mavi ekran yedim ve bilgisayar yeniden başladı(hız düşmanım oldu :p) minidump dosyası da oluşmadı o yüzden muhtemelen WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR mavi ekranını yedim(ne zaman bundan yesem minidump oluşmuyor) :(

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    28,6 KB · Görüntüleme: 26
  • 2.png
    2.png
    45,4 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Sorun PSU veya elektrik altyapısı kaynaklı olabilir mi?

PSU'yu bilemiyorum ancak son yorumu attıktan sonra akım korumalı bir priz aldım, priz droplarımı ve mavi ekranlarımın çoğunu çözdü. Ancak bugün PUBG oynarken tekrar WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR hatası aldım, minidump dosyası hala oluşmuyor. Şu an sadece sorunu PUBG'de yaşadım ve oyun SSD'nin içerisinde. Ne tarz testler yapabilirim artık teknik servislere verebileceğim param kalmadı... @emreknylmz @KojiroHyuga04

Geri
Yukarı