R5 2600 Stock Fan ile Overclock

Ro0kie

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcimi 3.9 GHz hızına çıkarıyorum fakat belli bir süreden sonra bilgisayar tepki vermiyor. Stock fanın voltaj ayarlarını değiştirmek gibi bir ihtimal var ise onu yapsam bu olay ortadan kalkar mı? Veya sıvı soğutucu alsam 4.2 GHz'e çıkarsam performansta ciddi artış olur mu? Boş yere 400-500₺ vermek istemiyorum çünkü. Maksadım sistemimi en uzun ve performanslı bir şekilde nasıl kullanabilirim.

Sistem;

Ryzen 5 2600
Value Select 2400 MHz 2x8 GB
Asus Expadition GTX 1060 6 GB
Asus B350M-K

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben B450M TuF serisi anakartta stock fan ile 4.1 e çıkarttım ancak stress testinde 85 dereceleri görüyor. Stock fan ile çok zorlamanızı tavsiye etmem. Ben de şuan iletkenliği çok iyi olan bir termal macun sipariş verdim birde o gelince deneyeceğim.

İşlemcimi 3.9 GHz hızına çıkarıyorum fakat belli bir süreden sonra bilgisayar tepki vermiyor. Stock fanın voltaj ayarlarını değiştirmek gibi bir ihtimal var ise onu yapsam bu olay ortadan kalkar mı? Veya sıvı soğutucu alsam 4.2 GHz'e çıkarsam performansta ciddi artış olur mu? Boş yere 400-500₺ vermek istemiyorum çünkü. Maksadım sistemimi en uzun ve performanslı bir şekilde nasıl kullanabilirim.

Sistem;

Ryzen 5 2600
Value Select 2400 MHz 2x8 GB
Asus Expadition GTX 1060 6 GB
Asus B350M-K

Elindeki malzemelerle zor. Oyun performansı işini görüyorsa hiç uğraşma.

240 lık sıvı soğutma alsan bile, o anakartla 4.1 GHz'e bile çıkman zor olur. 3-5 FPS artışı olacaktır en fazla.

Hayır muhteşem bir performans farkı olmaz. R5 2600 zaten turbo ile 3.9 hızlarına çıkıyor. Yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı