R5 2600 ve GTX 1660 sistemde yük altında düşük GPU ve CPU kullanımları

doriyella

Hectopat
Merhabalar bilgisayarımda anlayamadığım bir sorun var. Bazı oyunlarda örneğin LoL'de oyun uzadıkça veya aksiyonu bol sahnelerde CPU ve GPU kullanımım düşüyor. Yakın zamanda internet kafeye gittim ve oradaki sistemin GTX1050TI R5 2600 LoL'de orta ayarlarda 150fpsin altına düşmediğini gördüğümde sorun olduğunu anladım. Çünkü aksiyon anlarında 90'a kadar fps düşüşü gözlemledim kendi sistemimde. Yakın zamanda kasamda baya bir değişiklik yaptım ısıdandır belki diye. Isı değerlerini kontrol ettim ve bir sorun gözükmüyor. Kullanımlar yük altında düştüğü için sıcaklıklar zaten ekstra düşüyor. Sizce bu durum neyden kaynaklanıyor olabilir? Özellikle OBS'den oyunu canlı yayınladığımda iki kullanım da düşmeye (%50-60) başlıyor.

Ekran kartım ASUS TUF 1660 (düz versiyonu Google'da hiç göremedim)
İşlemcim R5 2600

PSU'um ve anakartım güncel. Yeni değiştirdim. Ekran kartımın termal macununu ve termal pedlerini değiştirdim. İşlemcimin macununu değiştirdim.
Sizce nasıl bir upgrade yapmalıyım? İşlemcim mi yetersiz ramlerimi mi değiştirmem gerekiyor? Çok kez bilgisayarıma format da attım senelerdir böyle. Bir türlü yüksek FPS alamadığım bir bilgisayar.

sistem.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi ben de kullandığım için biliyorum, bazı oyunlarda yetersiz kalıyor ama LoL'de bile yetersiz kalır mı ona emin değilim. LoL de oynamadığım için test etme imkanım yok. Başka oynadığınız oyunlar var mı? Ekran kartlarımızın performansları yakın olması lazım. Yani oyunlarda benzer FPS'ler alırız diye düşünüyorum. Mesela War Thunder oynarken nadiren anlık bir takılma oluyor. Sandstorm'da darboğaz oluyor genel olarak.
Bu aralar Overwatch oynuyorum onda böyle bir sıkıntı yok. Peki sizce oyun yayını yapınca neden kullanımlar düşüyor?

İşlemciyi ben de kullandığım için biliyorum, bazı oyunlarda yetersiz kalıyor ama LoL'de bile yetersiz kalır mı ona emin değilim. LoL de oynamadığım için test etme imkanım yok. Başka oynadığınız oyunlar var mı? Ekran kartlarımızın performansları yakın olması lazım. Yani oyunlarda benzer FPS'ler alırız diye düşünüyorum. Mesela War Thunder oynarken nadiren anlık bir takılma oluyor. Sandstorm'da darboğaz oluyor genel olarak.
r5 5600'e geçmeye karar verdim. Umarım sorun devam etmez.

Son düzenleme:
İşlemciyi değiştirince yazarsın, sonucu merak ediyorum.
Merhabalar işlemcimi R5 5600 ile değiştirdim. LOL'de kullanımlara özel bir fark yok fakat FPS'im inanılmaz şekilde arttı. Genelde 240fps sabit oynayabiliyorum. Aksiyonlarda minimum 200fps'e düşüyor. Cyberpunk'a gelecek olursak eskiden Low ayarlarda 50-45 FPS arası giderken şu an orta ayarlarda 60-70 FPS, Orta ayarlarda FSR Ultra'yı açarsam 70-90 FPS arası. Benim sistemime çok katkısı oldu. ID Cooling SE-224-XT'de çok iyi soğutuyor işlemciyi. 60 Derece üstü hiç görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı