R5 2600 ve RTX 2070 Isınma Sorunu

AlfaSteeth

Decapat
Merhaba arkadaşlar, bundan birkaç gün önce yeni bir bilgisayar aldım.
Bu bilgisayarın kasasında 4 fan var ve bilgisayar bu:

AMD R5 2600-ASUS DUAL RTX2070-8G-ASUS TUF B450 PLUS GAM.- 240GB SSD-1TB-8 GB RAM - Vatan Bilgisayar

Ben Diyarbakır'da yaşıyorum ve gündüzleri 40 derece sıcaklığında seyrediyor, dün gece stres testi yaptım ve 90 dereceyi 2 dk'da gördü işlemci. O gece de sıcaklık 30 derece gösteriyordu odada ve açıkçası terliyordum şortla dolaşmama rağmen.

Bugün dışarısı 41 derece gösteriyor (cidden oturmama rağmen boğuluyorum ve sıcak geliyor) ve Steam'de oyun inerken sıcaklık şu şekilde resimde gördüğünüz gibi.

Dün gece işlemciyi denemek için CS: GO'ya girdim (şu an PC'de tek yüklü oyun bu) ve en düşük ayarlara aldım, işlemci zorlansın diye ve 30 dk boyunca 67 derecede sabit kaldı ve ekran kartı sabit 55 dereceydi 1 saat oynamayı düşündüm ama değişmeyecekti galiba değer çünkü sabit kaldı 67 derecede ekran kartı da sabit kaldı

Benim sorum şu işlemci sizce sıkıntılı mı? Yoksa sıcaklıklardan dolayı bu normal mi? Eğer sıkıntılıysa vatana götüreceğim ve sıkıntıyı anlatacağım onlara ek olarak şunu söyleyeyim gündüzleri çok oynamıyorum genellikle akşam oynuyorum gündüz açılırsa böyle internette vs. takılıyorum lütfen bana bir yardım edin.

Adsız.png
Adsız1.png
Adsız2.png

Sicaklik degerlerinin kasayla ilgili olmasi muhtemeldir. Kasaya yeterli hava girmedigi muddetce fanlar calissa da sogutamaz. Tavsiyem testlerinizi kasanin kapagi acikken tekrarlamaniz degerler muhtemelen dusecektir. Eger sicaklik problemini kokten cozmek isterseniz kasa degisimiyle beraber sivi sogutmaya gecmenizi oneririm.

Sicaklik degerlerinin kasayla ilgili olmasi muhtemeldir. Kasaya yeterli hava girmedigi muddetce fanlar calissa da sogutamaz. Tavsiyem testlerinizi kasanin kapagi acikken tekrarlamaniz degerler muhtemelen dusecektir. Eger sicaklik problemini kokten cozmek isterseniz kasa degisimiyle beraber sivi sogutmaya gecmenizi oneririm.

Dediğinizi yaptım sadece 1 2 derece fark etti ve boşta 56 57 58 gidip geliyor video izlerkende aynı derecesi şuan çok fark etmemesinin sebebi rüzgar esmemesi sanırım oda da ben dahi terliyorum çok oturamıyorum ve şuan 40 derece diyarbakır oyuna girdim yine cs go silah yarışı ve ölüm maçı attım işlemci sabit 68 ekran kartı sabit 58 de kaldı ki bu gece oynayınca ki değerlerle benzer oyunda bu sıcaklıklar normal mi bide kapağı açtığımda sadece işlemci sıcaklığı değil anakart cpu gpu disklerde 2 derece arttı yani sanırım işlemcimde bi sorun yok olsa diğerlerinin sıcaklıkları daha fazla düşerdi dimi ?

CPU soğutucunuz nedir ?

stok soğutucu kardeşim

Stok soğutucu kullanıyorsanız değiştirmenizi öneriyorum. 80 derece üzeri sıkıntılı olabilir tam yük altında.

tam yükten kastınız stres testiyse eğer odam 30 derece civarıydı bu buna neden olmuş olabilir mi ? cs de ise 68 üstüne çıkmadı ve sabit kaldı rainbow iniyor onda da deniyeceğim

Kısa ve öz, 1x8 ram ,1xSıvı soğutucu alıp geçiyosun :D sistem güzel stok soğutucu ve ram olmamış:D

ram zaten yolda bu sistemde sadece 8 gb ram çalıştırmak mantıksız olur zaten :D fakat ramin sıcaklığa nasıl bir etkisi olur ki yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum bide sıvı soğutucuyla birlikte ne kadarlık bir etki alırım gerekirse tabiki kaliteli bi sıvı soğutma alacağım :d

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı