R5 2600 ve RX 5700 sistem toplama

Deschamps_18

Hectopat
Selam herkese, uzun zamandır bir forumda bulunmuyordum. Bu ortamı özlemişim aranıza aldınız için teşekkürlerimi sunarım. Bir konu hakkında sizden fikrinizi almak zorundayım. Yaklaşık değil de tam olarak 5 bin TL'lik bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Aklımdaki sistem özellikleri şunlardır:
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 12NM.
  • Anakart: Gigabyte A320M h 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX.
  • Bellek: Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4
  • Ekran kartı: Sapphire Radeon RX 5700 Pulse 8 GB GDDR6 256 Bit.
  • Harddisk: Seagate 1TB Barracuda 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0
  • Kasa ve PSU: MSI MAG vampırıc 010 - Corsair vs serisi VS650 650W 80Plus
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Uzun zamandır yadigar bir bilgisayar kullanmaktayım. Yaklaşık 15 yıllıktır kendisi ve son demlerini yaşıyor. Bilgisayarlar hakkında az buz bir bilgim vardır ancak emin olamadığımdan buradaki uzman insanlara sormak istiyorum. Not: PSU özellikle voltajı yüksek ve 80 Plus özellikli aldım geleceğe tasarruf.
  • Sistem parçaları birbirlerine uyumlu mudur? Aldığımda bir sorun yaşar mıyım?
  • Sistemin yanında M.2 veya SSD almayı düşünüyorum hem editleme, hem oyun amaçlı planlıyorum. Hangisi daha doyurucu bir performans sağlar?
  • M.2 ve SSD tarafında XPG, Toshiba, Adata vb. markaları önerir misiniz?
Evet, biraz uzun bir yazı oldu ancak fikirlerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum. Bütün Technopat kullanıcılarına iyi seneler dilerim.

Yazdığınız sistem 4000-4200 TL falan yapıyor. RAM 16 GB. Anakart minimum B450 olsun.
SSD olarak Samsung Evo veya Crucial MX500 alabilirsiniz.

Evet, sistem şuan depolama dışında 4300 TL net yapıyor. Konuda 8 GB yanında x2 yazmayı unutmuşum dediğiniz gibi sistem 16 GB RAM bulunucak. Anakartı piyasada baktığımda B450M-A,B450M-K vb. gibi modeller var dümdüz B450 mi öneriyorsunuz ? ya da diğer modellerinden mi bahsediyorsunuz ? Ve anakartın minimum B450'ye çevirirsek fiyat 4700 TL yapıyor. Bu durumda harddiski devre dışı bırakıp sadece SSD almam mantıklı mıdır ? Ve neden SSD ? Anakartı değiştirdiğimizde 300 TL kalıyor sağlıklı bir depolama aygıtı almak mümkün olur mu ?

Dosya Ekleri

• 4700 TL.PNG
    4700 TL.PNG
    69,6 KB · Görüntüleme: 36
Tier E bir anakart işinizi görür.
SSD olmadan Windows 10 kullanmak çekilecek çile değil.

Hocam o ekran kartı 5700 değil 5500 yanlış seçmişsiniz arada dağlar kadar performans farkı var. RX 5700 2500₺ civarında satılıyor. Ayrıca r5 2600 RX 5700'e multiplayer oyunlarda darboğaz yapabilir 1080p de. Anakartı gigabyte b450m-s2h alabilirsiniz.

Hocam o ekran kartı 5700 değil 5500 yanlış seçmişsiniz arada dağlar kadar performans farkı var. RX 5700 2500₺ civarında satılıyor. Ayrıca r5 2600 RX 5700'e multiplayer oyunlarda darboğaz yapabilir 1080p de. Anakartı gigabyte b450m-s2h alabilirsiniz.

Asıl olması gereken kart 5500 haklısınız. Konuda yanlış belirtmişim ancak düzenleme tuşunu bulamadım o yüzden karışıklığa sebep oldu. Siz durumu R5 2600 ve RX 5500 gibi farz edin. Anakart öneriniz içinde teşekkür ederim.
Tier E bir anakart işinizi görür.
SSD olmadan Windows 10 kullanmak çekilecek çile değil.

Sistemde illaki SDD kullanıcam ancak M2 denen bu depolama aygıtları SDD'den daha iyilerse M2 almak sağlıklı değil mi? Ben bunların arasındaki farkı bilmek istiyorum. Eğer bir ürün alıyorsam bence %100'de yüz performans almayı düşünüyorum çünkü bu bilgisayarsızlıktan uzun zamandır çekmekteyim.

Hangi site o? fiyatlar yüksek geldi bana, internetten ayrı ayrı alırsanız daha ucuza getirebiliriniz. RX 5500 fiyatından ötürü alınacak bir kart değil. O fiyata 1660 SUPER almanızı şiddetle tavsiye ederim. İşlemci içinse r5 1600 12NM alabilirsiniz. R5 2600 ile hemen hemen aynı ve 150-200 tl daha ucuz.

Hangi site o? fiyatlar yüksek geldi bana, internetten ayrı ayrı alırsanız daha ucuza getirebiliriniz. RX 5500 fiyatından ötürü alınacak bir kart değil. O fiyata 1660 SUPER almanızı şiddetle tavsiye ederim. İşlemci içinse r5 1600 12NM alabilirsiniz. R5 2600 ile hemen hemen aynı ve 150-200 tl daha ucuz.

Site İtopya, parçaları ayrı ayrı almak güven problemi yaratıyor. Daha sonra uğraşması daha zor olur. RX 5500 fiyatından ziyade taze bir kart olduğundan seçtim. 1660'a gelirsek Nvidia'nın kartlarından bildiğim kadarıyla burada Nvidia kötülemekten ziyade AMD son zamanda baya yol kat etti ve deneyimlemek isterim.

Ayrıca ikinci konu olarakta sizede sormak isterim. Siz hangisini önerirsiniz M2 mi ? SSD mi ? Neden veya niçin olduklarınıda belirtirseniz sevinirim.

Ayrıca ikinci konu olarakta sizede sormak isterim. Siz hangisini önerirsiniz M2 mi ? SSD mi ? Neden veya niçin olduklarınıda belirtirseniz sevinirim.
Öncelikle fiziksel olarak sorduğunuz SSD'ler:
  • M.2 SSD
  • 2.5" SSD
Sonrasında M.2 de kendi içinde ikiye ayrılmakta:
  • SATA M.2
  • NVMe M.2
Yüksek performans sunan NVMe M.2. NVMe M.2 SSD'ler, SATA yerine PCI Express veriyolunu kullanmakta. Bu sayede çok yüksek performansa ulaşabiliyorlar.

SATA'nın veri aktarımı saniyede 600 MB ile sınırlı iken M.2'de bu limit saniyede 4 GB (PCIe 3.0 x4). (Recep Baltaş'tan alıntı)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı