R5 2600 ve RX 580'li sisteme yükseltme önerisi

Mikata

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Yakın zamanda sistemimde yükseltme yapmak istiyorum ve işe işlemci-ekran kartı ile başlamayı düşünüyorum.
Güncel sistemim şu şekildedir;

• Ryzen 5 2600.
• ASUS Prime B450M K
• Gigabyte Aorus RX 580 8g.
• Crucial 8 GB Ballistix Sport lt gray DDR4 3200MHz CL16 X2.
• Rampage RMP-600-80P 120mm güç kaynağı.
• ID-Cooling SE-224-XT Black işlemci soğutucu.
• Samsung 970 EVO Plus 1TB / Crucial 120GB BX500 / Seagate 3.5" 1 TB Barracuda.
• AOC 24G2U/BK 27" 144Hz 1080p.

Ryzen 5 5600 ve RX 6700 XT almak istiyorum. Ama aklıma takılan birkaç soru var. Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1- güç kaynağının hem güvenilirliği hem de voltaj değerinden şüphe ediyorum ama şimdilik ona bütçe ayıramayacağım. Bu sistemde mecvut güç kaynağını kullanmak ne kadar mantıklı?
2- anakartım PCI-e 3.0 ama ekran kartı PCI-e 4.0 bu konuda sıkıntı olur mu? Aşırı derece performans kaybı yaşar mıyım?
3- ekran kartını işlemciden birkaç ay önceden alabilirim. Bu yüzden RX 6700 XT ile R5 2600 kombosunu birkaç ay kullansam aşırı dar boğazdan kaynaklı donanımsal problemler yaşar mıyım?

Sorularım bu kadar. Ama eğer paylaşmak istediğiniz ek bilgi veya fikirleriniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Güç kaynağınız bu sistem ile sorun çıkartmıyorsa diğeri ile de sorun çıkartmaz.

PCIe 3.0 da kullanabilirsiniz hiç bir sorun olmaz.

Feci darboğaz yapar. Önce işlemciyi alın.

16, isteğe bağlı 32 gb ram satın alın.

3- ekran kartını işlemciden birkaç ay önceden alabilirim. Bu yüzden RX 6700 XT ile R5 2600 kombosunu birkaç ay kullansam aşırı dar boğazdan kaynaklı donanımsal problemler yaşar mıyım?

Sorularım bu kadar. Ama eğer paylaşmak istediğiniz ek bilgi veya fikirleriniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Zamlanmadan ekran kartını al ne olursa olsun derim.

İllaki işlemciyi yükseltirsin.

Merhaba. Yakın zamanda sistemimde yükseltme yapmak istiyorum ve işe işlemci-ekran kartı ile başlamayı düşünüyorum.
Güncel sistemim şu şekildedir;

• Ryzen 5 2600.
• ASUS Prime B450M K
• Gigabyte Aorus RX 580 8g.
• Crucial 8 GB Ballistix Sport lt gray DDR4 3200MHz CL16 X2.
• Rampage RMP-600-80P 120mm güç kaynağı.
• ID-Cooling SE-224-XT Black işlemci soğutucu.
• Samsung 970 EVO Plus 1TB / Crucial 120GB BX500 / Seagate 3.5" 1 TB Barracuda.
• AOC 24G2U/BK 27" 144Hz 1080p.

Ryzen 5 5600 ve RX 6700 XT almak istiyorum. Ama aklıma takılan birkaç soru var. Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1- güç kaynağının hem güvenilirliği hem de voltaj değerinden şüphe ediyorum ama şimdilik ona bütçe ayıramayacağım. Bu sistemde mecvut güç kaynağını kullanmak ne kadar mantıklı?
2- anakartım PCI-e 3.0 ama ekran kartı PCI-e 4.0 bu konuda sıkıntı olur mu? Aşırı derece performans kaybı yaşar mıyım?

Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum RX 6600 kullanıyorum yüksek ayarlarda darboğaz yapmıyor.

Bence ekran kartını alın darboğaz yapsa bile kullanının 1 aya falan bu fiyatlara kalmaz.

Güç kaynağınız bu sistem ile sorun çıkartmıyorsa diğeri ile de sorun çıkartmaz.

PCIe 3.0 da kullanabilirsiniz hiç bir sorun olmaz.

Feci darboğaz yapar. Önce işlemciyi alın.

16, isteğe bağlı 32 gb ram satın alın.
Öncesinde ücreti yüksek olanı aradan çıkarıp sonrasından işlemciyi alayım diyorum. Hem şu sıralar ekran kartlarında epey bi indirim var onları değerlendirmek istiyorum bir yandan. İşlemciyi bir-iki ay sonrasında alabilirim anca.

Hocam aynı işlemciyi kullanıyorum RX 6600 kullanıyorum yüksek ayarlarda darboğaz yapmıyor.

Bence ekran kartını alın darboğaz yapsa bile kullanının 1 aya falan bu fiyatlara kalmaz.
Çok teşekkür ederim, darboğaz yapsa da işlemciyi alana kadar dişimi sıkacağım artık. Darboğazın sık sık yaşanması sisteme zarar verir mi peki?

Öncesinde ücreti yüksek olanı aradan çıkarıp sonrasından işlemciyi alayım diyorum. Hem şu sıralar ekran kartlarında epey bir indirim var onları değerlendirmek istiyorum bir yandan. İşlemciyi bir-iki ay sonrasında alabilirim anca.

Çok teşekkür ederim, darboğaz yapsa da işlemciyi alana kadar dişimi sıkacağım artık. Darboğazın sık sık yaşanması sisteme zarar verir mi peki?

Hayır vermez.

Bu arada hangi siteden alacaksınız ekran kartını belirli sitelerden alırsanız Starfield oyunu veriliyor şu an.

Geri
Yukarı