R5 2600 ve RX 590 bilgisayarın aniden kapanması

Kıraathane 4.0

Centipat
Bilgisayarım açılırken (Windows yüklenirken) veya oyunun ortasında ufak bir takılma sesi geliyor ve monitör sinyal yok hatası veriyor. Mouse ve klavyenin ışıkları bazı kapanmalarda gidiyor bazı kapanmalarda gitmiyor (anakarttaki ethernet ışığı da bazı durumlarda gidiyor bazen gitmiyor).
Sinyal gitti uyarısı geldiğinde işlemci fanı çalışıyor, ekran kartı fanı çalışıyor ve güç ışıkları yanıyor, bilgisayarın da fanları ve ışıkları yanıyor.
Ayrıca sinyal gitti uyarısı geldikten sonra arkada müzik çalıyorsa o çalmaya devam ediyor ama herhangi bir şekilde sesi kısamıyorum veya kapatamıyorum klavyeden.
Bilgisayarı kapatıp açtığımda düzeliyor bu sorun.

PSU: Power Boost 650W 80Plus.
RAM: 2x8 GB 3000 MHz (Corsair)
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: RX590 8 GB.
Anakart: B450M S2H.

Merhaba, kullanmış olduğunuz PSU parçasını başka marka bir PSU ile değiştirmenizi öneririm. Kullandığınız PSU kaliteli bir marka değil ve bolca vukuatı olan bir marka. Önerilen PSU markalarına forumda arama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Merhaba, kullanmış olduğunuz PSU parçasını başka marka bir PSU ile değiştirmenizi öneririm. Kullandığınız PSU kaliteli bir marka değil ve bolca vukuatı olan bir marka. Önerilen PSU markalarına forumda arama bölümünden ulaşabilirsiniz.

PSU'da sorun olsa sistem tamamen kapanmaz mıydı? Bilmediğimden soruyorum.

Bilgisayarım açılırken (Windows yüklenirken) veya oyunun ortasında ufak bir takılma sesi geliyor ve monitör sinyal yok hatası veriyor. Mouse ve klavyenin ışıkları bazı kapanmalarda gidiyor bazı kapanmalarda gitmiyor (anakarttaki ethernet ışığı da bazı durumlarda gidiyor bazen gitmiyor).
Sinyal gitti uyarısı geldiğinde işlemci fanı çalışıyor, ekran kartı fanı çalışıyor ve güç ışıkları yanıyor, bilgisayarın da fanları ve ışıkları yanıyor.
Ayrıca sinyal gitti uyarısı geldikten sonra arkada müzik çalıyorsa o çalmaya devam ediyor ama herhangi bir şekilde sesi kısamıyorum veya kapatamıyorum klavyeden.
Bilgisayarı kapatıp açtığımda düzeliyor bu sorun.

PSU: Power Boost 650W 80Plus.
RAM: 2x8 GB 3000 MHz (Corsair)
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: RX590 8 GB.
Anakart: B450M S2H.

Yüzde 95 ekran kartı yüzde 5 PSU kaynaklı bir problem RX 500 serisinde sıkça karşılaştım bu sorunu yaşayanlarla.

PSU'da sorun olsa sistem tamamen kapanmaz mıydı? Bilmediğimden soruyorum.

Bazı PSU sorunlarında sistemin tamamen kapanmadığı,çalışırken anlık güç kesintileri olabiliyor. Bence sorun büyük ihtimal PSU kaynaklı. Düşük ihtimal ekran kartı da olabilir, yukarıdaki arkadaşa katılıyorum.

XFX AMD Radeon RX 590 fatboy 8 GB GDDR5 256Bit DX12 GAMING ekran kartı (RX-590P8DFD6)

RX 500 serisi ekran kartları genelde bu durumu yapıyor. Ama emin değilim. Bana kalırsa büyük ihtimal RAM'de sorun var. RAM'leri değiştirip tekrar deneyin. Sorun bana kalırsa düzelecektir. Çünkü oyun ortasında ve Windows açılırken en çok işlemci ve RAM'e yüklenir. (Özellikle CS veya LoL gibi oyunlarsa).

XFX AMD Radeon RX 590 fatboy 8 GB GDDR5 256Bit DX12 GAMING ekran kartı (RX-590P8DFD6)
Merhabalar. Keşke bu ekran kartını tercih etmeseydin. Bende aynı ekran kartını kullanıyorum ve aynı sıkıntıyı yaşamıştım. Sorunun çözümüne gelecek olursak Frekans Mhz değerini 130 değer düşürüp, güç limiti -10 yapıp ayrıca kart alev topuna döndüğü için fan ayarı yaparak 20.2.2 sürümünde bu sorunu çözmüştüm. Şuan 20.4.2 sürümün kullanıyorum ve Radeon ayarlarımı görsele ekliyorum şuan bu hata ile karşılaşmadım. Ayrıca yine görsele eklediğim ayarlardan hızlı başlatma kısmını kapatmalısın yoksa Radeon ayarların sıfırlanır. Bu ayarlarda voltaj ayarlarını düşürüp undervolt işlemi uygulamıştım. Belki bu ayarlarda sende sistem çökebilir. O zaman voltaj değerini yükseltirsin.

Dosya Ekleri

• 15.PNG
    15.PNG
    77,4 KB · Görüntüleme: 31
  • 16.PNG
    16.PNG
    80,6 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 36

Ayni kart ile kapanma sorunu yaşayan bir arkadaş daha vardı forumda @07alone07 bir sekilde cozmuştu diye hatirliyorum ben de RX 570 ile bu hatayi almiştim fakat kesin bir cozum bulamadim frekansi azalttim biraz daha stabil oldu.

Geri
Yukarı