R5 2600 ve RX 590'lı sistem için FPS nasıl arttırılır?

xxlycker

Decapat
Daha fazla  
RAM
8
Ekran kartı
RX590 nitro+
İşlemci
Ryzen 5 2600
Öncelikle herkese merhaba, arkadaşlar.
Güncel olan bilgisayarımı yavaştan yükseltmek istiyorum ve donanım parçalardan çok fazla anlamıyorum. Standart kafa hangi ürün pahalı ise o iyidir kafası diyeyim siz anlayın :) öncelikle sistem özelliklerimi aşağıda belirteyim.
İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: RX 590 Nitro+
RAM: 8 GB (MHz hatırlamıyorum)
Anakart: A320 m Pro M.2
Depolama: 250 GB M.2 SSD 500 GB HDD olması lazım çok emin değilim.
Başkada bildiğim bileşen yok maalesef hangi parçam dönemden düşük kalıyor hangisini yükseltmekten başlamalıyım fikirlerinize önerilerinize ihtiyacım var açıkçası.
Bu arada genellikle oyun oynuyorum PC de GTA V FiveM oynuyorum çok düşük FPS alıyorum Max 50 diyeyim. Araba sürerken 20'lere düşebiliyor. Anlık 5 FPS bile düşüyor bazen her mouse hareket ettirmemde FPS düşmesi yiyorum. Hele kalabalık ortamlarda :( sıkıntım çok yani.
Şimdiden yardım etmeye çalışan herkese teşekkürlerimi sunarım iyi günler dilerim.

Bunu alabilirsiniz bütçe az daha çıkarsa 3600 alın bence

2x8 tavsiye etmem. Ben olsam 16 GB tek modül alırdım bütçem kısıtlı ise. İleride aynısından bir tane daha alıp 2x16 yapardım. Hatta Amazon üzerinden Avrupa'dan alıp daha ucuza getirirdim. Veya ikinci el alırdım 2x16 olarak. Çünkü sıfırı gereksiz pahalı.

Bir diğer seçenek ise İtopya indirimi beklemek. Goodram IRDM Pro modelini zaman zaman gerçekten ucuza satabiliyor. 4000 MHz 16 GB 999 liraya almıştık bir arkadaşa. O fiyata şu an gelmez ama en azından 3600 MHz veya 3200 MHz gelirse hem kaliteli hem şık hem de performanslı bir seçenek olur. 2x8 bir zaman sonra yine yetersiz gelecek. 4x8 zaten AM4 için tamamen mantıksız.

Son düzenleme:
Anakartınızda M.2 girişi var ise anakartı değiştirmenize gerek yok. RAM'i Dual channel 16 GB yaptığınız zaman hissedilir bir FPS artışı ve stabilliği kazanırsınız zaten. Ryzen 5 2600 RX 590 için yeterli bir işlemci ve RX 590 özellikle FSR ile birlikte 1080P'de halen iş yapabilir bir ekran kartı eğer ki 100FPS Cyberpunk 2077 oynama niyetiniz yok ise. Bütçenizi 20K'ya kadar çıkabileceğinizi belirtmişsiniz, sisteme sadece RAM yükseltmesi yapın ve ardından ilana koyun, satılana kadar en azından daha iyi bir oyun deneyimi sunar hem de ikinci elde daha iyi bir oyun performansı daha iyi değer demek. Yanılmıyorsam bu ayarlardaki bilgisayar 7-10k arasında fiyatlara alıcı bulabiliyor. Mevcut sistemi kullanırken sattıktan sonra da Total bütçeniz ile ya RTX 4060 Ti'lı ya da RTX 4060 kullanan fakat önü uzun yıllar Upgrade'e açık bir sistem alabilirsiniz.

Anakartınızda M.2 girişi var ise anakartı değiştirmenize gerek yok. RAM'i Dual channel 16 GB yaptığınız zaman hissedilir bir FPS artışı ve stabilliği kazanırsınız zaten. Ryzen 5 2600 RX 590 için yeterli bir işlemci ve RX 590 özellikle FSR ile birlikte 1080P'de halen iş yapabilir bir ekran kartı eğer ki 100FPS Cyberpunk 2077 oynama niyetiniz yok ise. Bütçenizi 20K'ya kadar çıkabileceğinizi belirtmişsiniz, sisteme sadece RAM yükseltmesi yapın ve ardından ilana koyun, satılana kadar en azından daha iyi bir oyun deneyimi sunar hem de ikinci elde daha iyi bir oyun performansı daha iyi değer demek. Yanılmıyorsam bu ayarlardaki bilgisayar 7-10k arasında fiyatlara alıcı bulabiliyor. Mevcut sistemi kullanırken sattıktan sonra da Total bütçeniz ile ya RTX 4060 Ti'lı ya da RTX 4060 kullanan fakat önü uzun yıllar Upgrade'e açık bir sistem alabilirsiniz.
Bu da çok mantıklı bir seçenek. 2x8 ancak bu koşulda işe yarayabilir. Keza bu durumda bile mevcut RAM'in birebir aynı modelini ikinci el bulmanızı tavsiye ederim. Ucuza kapatıp iyi denilebilecek bir fiyata elden çıkarırsınız sistemi. Sonraki sisteme bütçe takviyesi olur.

Bu da çok mantıklı bir seçenek. 2x8 ancak bu koşulda işe yarayabilir. Keza bu durumda bile mevcut RAM'in birebir aynı modelini ikinci el bulmanızı tavsiye ederim. Ucuza kapatıp iyi denilebilecek bir fiyata elden çıkarırsınız sistemi. Sonraki sisteme bütçe takviyesi olur.

Hocam arkadaşın mevcut sistemine Ryzen 5 5600 dahi alsa artık platform eskide kalmaya başladı ve Ryzen 7 5800x3D gibi uçuk bir işlemci almadığınız sürece AM4 platformuna yapacağınız yatırım sadece size fazladan bir iki yıl kazandırır. 5800x3D'de fiyat olarak mantıksız bir tercih. Parçaları ikinci elden kelepir düşürmüyorsanız ya da mevcut sisteminizde Ryzen 3 1200 gibi gerçekten eski ve güçsüz bir işlemciyi kullanmadığınız sürece artık AM4 sistemi yükseltmekte fiyat performans olarak çok da makul gelmiyor.

Benim görüşüm hala aynı bence 2x8 3600 MHz RAM + R5 5600 yükseltmesi yapsa epey daha idare eder. Daha sonra da DDR5'e geçmesi daha kolay olur. En etkili ve makul seçenek budur bence.
Madem DDR5 geçecek neden 5600 ve DDR4 ram için ödeme yapsın? Arkadaşın dediği üzere ya ucuza 2x8 yapıp sistemi komple elden çıkarıp tertemiz sistem kurmalı ya da benim önceki mesajda önerdiğim üzere 1x16 ve sonrasında 2x16 yaparak idare etmeli. Anakart tepe modellerden olsa en azından 5800X3D falan önerilebilirdi ama hiçbir manası yok 5600 veya 2x8 RAM almanın. 5600 kullanıcısı olarak söylüyorum. Artık geçti.

@AceTeq karşı argüman sun ya da dislike atma boş yere.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı