R5 2600 ve RX590 sistemden gelen garip sesler

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
  • AMD Ryzen 5 2600
  • Gigabyte B450M S2H
  • Sapphire Radeon RX 590 Nitro+ Special Edition
  • G.Skill Ripjaws 3000 MHz 8 GB
  • Kingston HyperX Fury 3D 480 GB SSD
Sistemim bu şekilde, fakat anlam veremediğim sesler işitiyorum. Kulağıma gelen sesleri aşağıda sıralayacağım:
  • Açılışta gelen 'trrrt' diye duyulan 1 saniye bile sürmeyen ses. Bu sesi duyduğumda ekran kartının fanı duruyor (60 derece altında çalışmadığı için) -BIOS'la alakalı sanırım- ama ses ekran kartından gelmiyor herhalde. Hoşgeldiniz ekranı gelmeden duyuluyor.
  • Anakartın kondansatörlerine yakın bir yerden gelen 'tk tk tk tk' diye duyulan ses genelde bilgisayar yeni açıldığında duyuluyor, çoğu zaman 5-10 dakika sonra kesiliyor. Mesela şu an yine duyuluyor, yaklaşık 1 saattir açık bilgisayar.
  • Ekran kartından çok tiz gelen incecik bir ses ara ara yapıyor genelde bir şey açılırken veya yükleme ekranında bazen boştayken.
Var mı bildiğiniz çözüm bunlar sorun ise? Bunun normal olduğunu düşünmüyorum. Oldukça rahatsız edici.

Son düzenleyen: Moderatör:
Trrt sesi sanırım normal bende de PC ilk başta açılırken fanları full hızında bir çeviriyor onun sesi diye düşünüyorum.
Diğerleri ise tehlikeli gibi duruyor garantisi varsa bir gönderin

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı