R5 2600X 110 derece oluyor

Eyüp Çelik

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim:
AMD Ryzen 5 2600X
NVIDIA RTX2060 GAMING
MSI B450M PRO VDH Plus
Cooler Master Masterliquid Lite 120mm
2X 8 GB Corsair 3200 MHz
Thermaltake 650W PSU
Sistemim 1.5 yılını doldurmak üzeredir. Bugün gün içerisinde durduk yere CPU fanım hızlandı ve ardından sistemim kapandı. Tekrar açmaya çalıştığımda açılır açılmaz bilgisayarda herhangi bir şey açık değilken direkt olarak 90 derecede başladı ve ardından sıcaklık artarak 110'ları geçti ve tekrardan sistemim kapandı. 1 saat sonra tekrar denedim ve yine aynı sonucu aldım. Görselleri bilgisayar kendini kapatmadan önce alabildim.

Dosya Ekleri

• 8A88F8E1-0B01-476B-A130-DAD4A7C76753.jpeg
    8A88F8E1-0B01-476B-A130-DAD4A7C76753.jpeg
    76,9 KB · Görüntüleme: 76
  • 12AD0868-35B6-4B42-AE2F-FDBDB9C35E6D.jpeg
    12AD0868-35B6-4B42-AE2F-FDBDB9C35E6D.jpeg
    160,1 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunu yenileyin ve soğutucunun da sıkı şekilde durması lazım yani sağa sola sallanmaması lazım. Macunu sürdükten sonra soğutucuyu işlemciye biraz bastırarak da sıcaklığa bakabilirsin.

Evet takılı.
Termal macunu yenileyin ve soğutucunun da sıkı şekilde durması lazım yani sağa sola sallanmaması lazım. Macunu sürdükten sonra soğutucuyu işlemciye biraz bastırarak da sıcaklığa bakabilirsin.
Biraz önce termal macunu yeniledim ve eeri taktım ve hala aynı sorun devam etmekte.
Soğutucu vidaları vs. sağlam mı? Temassızlık olabilir. Veya soğutucunun pompası çalışıyor mu? Soğutucu bozulmuş olmasın.
Termal macunu yeniledim ve tekrardan soğutucuyu yerine sabitledim. Bilgisayarı açınca sıvı soğutucudan her zaman ses geliyordu, dikkat ettim ve aynı sesi aldım. Sıvı soğutucuda herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum. Hala aynı soru. Devam etmekte. Birazdan işlemci ile gelen stok soğutucuyu takıp tekrardan deniyeceğim.
En son ne zaman termal macun yenilediniz? Kaspersky ile tam tarama yapın. Macun kurumuş olsa bile bu kadar ısınması pek normal değil.
Termal macunu biraz önce yeniledim, sistem açıldıktan 5-6 dk sonra kendini aşırı ısıdan dolayı kapatıyor. Kasada işlemcinin arkasınıdaki yer soğuk olmasına rağmen kapanması beni şaşırtıyor şahsen, yaz günleri oyun oynarken 70-80 dereceyi gördüğümde elime kasanın işlemci tarafını kontrol ederken daha fazla sıcak oluyordu.
BİOS sürümünüz, son sürüm mü?
Değil, güncellemeye çalışıyorum ama güncelleme bitmeden sistem kendini kapatıyor.
Yarın yetkili servise vereceğim benim yapabileceğim bişey kalmadı galiba.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı