R5 2600X 2060 sistemde mavi ekran hatası

Caesar Edit

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Avrasya Üniversitesi Öğrenci
RAM
2x8 3200Mhz C16
SSD veya HDD modeli
2 adet 480 GB SSD / 1TB HDD / 1 Adet 240 GB M2
Ekran kartı
RTX2060
Anakart
Gigabyte B450
İşlemci
Ryzen 5 2600X
Merhaba, bilgisayarım Windows 10 ve sürekli mavi ekran hatası alıyorum. Minidump dosyasının linkini koyuyorum. Çözebilen olursa çok mutlu olurum.

Minidump link

Sistemim:
Ryzen 5 2600X.
Gigabyte B450M.
16 GB 3600 RAM.
RTX 2060.

Buradan işletim sistemine göre olanı indir yükle. BIOS'ta XMP kapat. Logitech araçlarını sil. Ses için ek program kullanıyorsan kaldır. Ses sürücünü güncelle.

Sistemi bu şekilde test et. Tekrar hata alırsan Memtest86 ile bellek testi yap.
Sonrasına olumlu ya da olumsuz son durumu bildir.

Kısa bir bilgi geçip dediklerinizi yapacağım. Daha önceden BIOS'ta XMP açtığımda bilgisayar kendini kapatıyordu. Anakart ramleri desteklemiyordu ama aradan 1 yıl geçtikten sonra XMP'yi denediğimde izin verdi artık 3200MHz destekliyor. Bir de kasayı ilk topladığımda anakarttaki ses çipi yanmıştı garantide tamir edip geri yolladılar onunla bir ilgisi olabilir mi bilmiyorum ama taktığım tüm hoparlörlerde sürekli bir dip ses sorunum var.(fareyi padde gezdirirken çınlama sesleri geliyor hoparlörlerden)

Memtest86 ile geçenlerde test yaptım yaklaşık 5 saat sürdü fakat hiçbir hata vermedi.

Şimdi dediklerinizi yapmaya gidiyorum durumu bildireceğim.

Bir de kasayı ilk topladığımda anakarttaki ses çipi yanmıştı garantide tamir edip geri yolladılar onunla bir ilgisi olabilir mi bilmiyorum ama taktığım tüm hoparlörlerde sürekli bir dip ses sorunum var.(fareyi padde gezdirirken çınlama sesleri geliyor hoparlörlerden)
Evet ses ile sorun olduğunu fark ettim. Onun için ek program var mı diye sordum ve sürücüyü güncelle dedim. Duruma göre komple anakart değişimi'de isteyebiliriz ama şimdilik gerek yok. Dediklerimi yap.

Memtest86 ile geçenlerde test yaptım yaklaşık 5 saat sürdü fakat hiçbir hata vermedi.

Şimdi dediklerinizi yapmaya gidiyorum durumu bildireceğim.
Memtest komple bitti değil mi ? Öyleyse sorun yok. Dediklerimin hepsini yap ve son durumu bildir ;)

Dediğiniz tüm işlemleri yaptım artık beklemedeyim. Aniden hata vermeden kapanan oyunlarda test etmeyi düşünüyorum.(Valorant, Fortnite)

Bir de XMP kapatmadan önce bir işim vardı onu halletmem gerekiyordu Premiere Pro, Illustrator ve Photoshop aynı anda açıktı ve makine kendini kilitledi mavi ekran verdi(fotoğraf XMP kapatmadan önce). Bu forumda başka bir yerde 2600X'in 3000MHz üzeri hızı desteklemediğini okudum ne kadar doğrudur acaba.

Dosya Ekleri

• 496b6c9c-a64f-4a9a-bae2-33addcd8bdfd.jpg
    496b6c9c-a64f-4a9a-bae2-33addcd8bdfd.jpg
    121,1 KB · Görüntüleme: 15
Bu forumda başka bir yerde 2600X'in 3000MHz üzeri hızı desteklemediğini okudum ne kadar doğrudur acaba?
AMD'nin Ryzen 5 2600X için belirttiği, önerdiği, desteklediği maksimum frekans değeri 2933 MHz. 3000 de diyebiliriz. Ama limit bu değil. Genelde 3466 MHz'ye kadar çıkabiliyor. Ancak sistemde bulunan RAM, anakart, işlemci gibi bileşenlerin kalitesine göre de değişebiliyor bu durum. Mesela XMP profili seçmek yerine elle OC yapıyorsanız detaylı voltaj, timing, CL ve frekans değerleri seçimi çok önemli. Bilgi birikimi ve tecrübeyle güzel bir manuel OC yapılabilir. Ama bence bu işlemcilerde en mantıklısı XMP açıp geçmek. Yaptığınız OC ne kadar stabil olsa da işlemcinin MHz için sınırı aşağı yukarı belli, stabilite bozulmaya başlayabilir. Ayrıca ufak bir performans artışı sağlamak için bu kadar zaman harcamak ne kadar mantıklı, orası da tartışılır.

AMD'nin Ryzen 5 2600X için belirttiği, önerdiği, desteklediği maksimum frekans değeri 2933 MHz. 3000 de diyebiliriz. Ama limit bu değil. Genelde 3466 MHz'ye kadar çıkabiliyor. Ancak sistemde bulunan RAM, anakart, işlemci gibi bileşenlerin kalitesine göre de değişebiliyor bu durum. Mesela XMP profili seçmek yerine elle OC yapıyorsanız detaylı voltaj, timing, CL ve frekans değerleri seçimi çok önemli. Bilgi birikimi ve tecrübeyle güzel bir manuel OC yapılabilir. Ama bence bu işlemcilerde en mantıklısı XMP açıp geçmek.
Yani manuel olarak MHZ kontrolü nasıl yapılıyor bilmiyorum. BIOS'ta tek bir profil var o da 3200'e çıkartıyor. Manuel olarak 2600'e çıkartsam bari 2133'te kullanmak zorunda kalıyorum maalesef.

Manuel derken, böyle bir listeden mi seçiyorsunuz?

1685717204457.png

Yoksa XMP mi açıyorsunuz?

Galiba bu şekilde tek profil var sizde. O profil de 3200 MHz mi yapıyor frekansı?

msedge_w58WcTsQ2G.jpg

Dediğiniz tüm işlemleri yaptım artık beklemedeyim. Aniden hata vermeden kapanan oyunlarda test etmeyi düşünüyorum.(Valorant, Fortnite)

Bir de XMP kapatmadan önce bir işim vardı onu halletmem gerekiyordu Premiere Pro, Illustrator ve Photoshop aynı anda açıktı ve makine kendini kilitledi mavi ekran verdi(fotoğraf XMP kapatmadan önce). Bu forumda başka bir yerde 2600X'in 3000MHz üzeri hızı desteklemediğini okudum ne kadar doğrudur acaba.
Sizin CPU için önerilen 2933 üstü olabilir ama nadiren sorun yaratabilir. XMP kapattıktan sonra nedir son durum ?

Manuel derken, böyle bir listeden mi seçiyorsunuz?

Eki Görüntüle 1803762

Yoksa XMP mi açıyorsunuz?

Galiba bu şekilde tek profil var sizde. O profil de 3200 MHz mi yapıyor frekansı?

Eki Görüntüle 1803773
Öyle bir listeden seçmiyorum onu nasıl yapacağım konusunda fikrim yok. BIOS üzerinden böyle 2 profil var evet birisi normal 2133 diğeri de 3200.

Sizin CPU için önerilen 2933 üstü olabilir ama nadiren sorun yaratabilir. XMP kapattıktan sonra nedir son durum ?
Şu an test ediyorum oyunlara vs. gireceğim henüz bir sorun yok.

Dosya Ekleri

• 1079d626-241a-4e3c-b7cb-0bb97193e9d9.jpg
    1079d626-241a-4e3c-b7cb-0bb97193e9d9.jpg
    108,8 KB · Görüntüleme: 19
  • c5145104-282a-444c-8e6b-e094e4686869.jpg
    c5145104-282a-444c-8e6b-e094e4686869.jpg
    121,9 KB · Görüntüleme: 8

Yeni konular

Geri
Yukarı