R5 2600X 4.2 GHz OC

Ben arkadaşa tavsiyede bulundum zaten, sonrası riskli diye. İsterse 1.5V versin ama anakartını bilmiyoruz gerek yok 1.4V'ta 4.2GHz görür zaten.
CPU'nun silikon kalitesine ve anakarta bağlı aynı işlemciyle benim bir arkadaşın 1.44 te stabil voltajı buldu. Overclock deneme yanılma işidir, belki onlarca kez voltaj deniyeceksin ama sonunda o uygun voltajı bulacaksın. İnternette 2600X'i adamın biri 1.32'de 4.2Ghz yapmış ama çoğu 2600X o voltajlarda bırak 4.2'yi 4Ghz'de bile çalışmıyor.

@aLoooumsu anakartın modeli tam olarak ne?
Yanlış bilgi vermeyin 1.45 AMD'nin garanti verdiği son voltaj yani 1.45'e kadar devam edebilirsiniz.
Kaynak verebilir misin? AMD ilk jenerasyon için 1.425V ve üstünün uzun vadede zararlı olabileceğini belirtti. 2000 serisi için bir şey dediklerini görmedim.

ASUS TUF B450 M PLUS GAMİNG ve beklenen adam geldi :)
CPU Ratio değerini 42 yap. Core voltage'ı 1.4V olacak şekilde ayarla. Digi+VRM sekmesine gir, CPU Loadline Calibration'ı medium, switch frequency'yi 300'e almayı dene. Stabil çalışırsa voltajı düşür. O anakart için en verimli LLC medium gibi geldi bana. Bende de onun abisi, B450 Plus Gaming var.

@aLoooumsu anakartın modeli tam olarak ne?

Kaynak verebilir misin? AMD ilk jenerasyon için 1.425V ve üstünün uzun vadede zararlı olabileceğini belirtti. 2000 serisi için bir şey dediklerini görmedim.

Bunları ben de biliyorum. Google'a Ryzen Max. Voltage yazmayı biliyorum. Ben sana doğrudan AMD kaynaklı bir haber var mı diye sordum. Mesela YouTube'a Robert Hallock Ryzen overclock yazarsan doğrudan AMD kaynaklı habere ulaşırsın ama maalesef sadece Ryzen 1000 serisi için çıkıp böyle bir içerik hazırlandı.

Bunları ben de biliyorum. Google'a Ryzen Max. Voltage yazmayı biliyorum. Ben sana doğrudan AMD kaynaklı bir haber var mı diye sordum. Mesela YouTube'a Robert Hallock Ryzen overclock yazarsan doğrudan AMD kaynaklı habere ulaşırsın ama maalesef sadece Ryzen 1000 serisi için çıkıp böyle bir içerik hazırlandı.
Attıklarımın hiç biri zaten resmi bir kaynak değil fakat community nin çok büyük bir kısmı bunu söylüyor, illa da AMD'nin resmi bir açıklama yapmasına gerek yok binlerce Ryzen 2000 serisi kullanıcı bu değerleri baz alıyor ve zaten anakart üreticileride bunu söylüyor sadece AMD'nin ağızından böyle bir söylem yok.

Attıklarımın hiç biri zaten resmi bir kaynak değil fakat community nin çok büyük bir kısmı bunu söylüyor, illa da AMD'nin resmi bir açıklama yapmasına gerek yok binlerce Ryzen 2000 serisi kullanıcı bu değerleri baz alıyor ve zaten anakart üreticileride bunu söylüyor sadece AMD'nin ağızından böyle bir söylem yok.
Yanlış anlama, ben de daha düne kadar 1.48V veriyordum işlemciye. 1.45V'un abartılacak kadar zararlı olmadığını düşünüyorum zaten. Demek istediğim ilk mesajında AMD söylüyor deyince sadece merak ettim ne ara söyledi diye.

Ben şahsen Buildzoid'in düşüncelerini de dinlemen gerektiğini düşünüyorum. O adam 1.37V üstü uzun vadede aşındırma yapabilir diyorsa bir bildiği vardır. Yine de o aşındırmayı kafaya takmaya gerek yok. Bahsettiği uzun vade çok uzun ve aşınsa bile direkt ölmez, eskisi gibi yüksek hızlara çıkamayabilir o kadar.

Yanlış anlama, ben de daha düne kadar 1.48V veriyordum işlemciye. 1.45V'un abartılacak kadar zararlı olmadığını düşünüyorum zaten. Demek istediğim ilk mesajında AMD söylüyor deyince sadece merak ettim ne ara söyledi diye.

Ben şahsen Buildzoid'in düşüncelerini de dinlemen gerektiğini düşünüyorum. O adam 1.37V üstü uzun vadede aşındırma yapabilir diyorsa bir bildiği vardır. Yine de o aşındırmayı kafaya takmaya gerek yok. Bahsettiği uzun vade çok uzun ve aşınsa bile direkt ölmez, eskisi gibi yüksek hızlara çıkamayabilir o kadar.

Dediklerini yapmaya çalıştım bir bakar mısın ?
Dediklerini yapmaya çalıştım bir bakar mısın ?

Dosya Ekleri

• 65167ACF-50CB-4539-BCF6-301749A43169.jpeg
    65167ACF-50CB-4539-BCF6-301749A43169.jpeg
    891,5 KB · Görüntüleme: 76
  • 36185E7B-43D3-4B84-9DBF-9977E79BB7AF.jpeg
    36185E7B-43D3-4B84-9DBF-9977E79BB7AF.jpeg
    946 KB · Görüntüleme: 66
  • 84BCBDD6-06CD-4400-8889-5F9BF8A32A76.jpeg
    84BCBDD6-06CD-4400-8889-5F9BF8A32A76.jpeg
    910,3 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleme:

Yeni konular