R5 2600X GTX 1070 oyunlarda sebepsiz FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

adsads

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar herkese. Ben bu sorun yüzünden sistemimin belli parçalarını her seferinde güncelledim, çözünürlük ve kaliteyi düşürdüm ani FPS düşüşünü ve buna bağlı ekran donması, yırtılmasını düzeltmek için sürekli bir şeyler yaptım ama bir türlü sonuca ulaşamadım bu yüzden yardımınızı bekliyorum.

İşlemcim Ryzen 5 2600X.
Ana kartım ASUS Prime A320M-K.
BIOS türüm ami 11-04-2018.
Ekran kartım GTX 1070.
Monitörüm G-Sync destekli LG 32GK850G.
Oyunlarım ve sistemim Samsung SSD 860 Evo belleğe yüklü
Bellek 16 GB tek parça RAM, DDR4 2133.
Soğutmam dört tane 18'lik fan üç tane 12'lik fan var, kışın PC'nin yanında rüzgardan üşüyorum.

Bütün bunları bir süreç içinde kasmanın nedeni olarak düşünerek aldım, BIOS'u güncelledim, sorun düzelmedikçe sistemi değiştirdim fakat hala Steam ve epicden aldığım oyunlarda çok yoğun ani FPS düşüşleri ve kasmalar yaşıyorum. İnternetten izlediğim bir video ile işlemcimin en çok ve en az çalışma aralığı yüzdesini yakınlaştırdım, bütün diğer söylenenleri yaptım fakat hala oyunlarda aniden FPS düşüşü ve buna bağlı kasma yaşıyorum. Bu arada oyunları genel olarak 1080P ve en yüksek ayarın bazen bir bazen iki basamak altında çalıştırıyorum. Örnek olarak dying light'ta normalde 100 FPS görürken aniden otuza, yirmiye düşüp tekrar çıkıyor ve bu iki dakikada bir oluyor bunu en çok yaşadığım oyunlar assassins Creed origins, Control, gears 5, Witcher 3, Mortal Kombat 11 vs. ve belki düzelir diye Windows'u da sık sık sıfırladım en son bir ay önce PC'yi sıfırladım. Ama ne yaparsam yapayım çözüm bulamıyorum ve umudumu kaybettim.

Bu konuda bilgisi olan insanlar ne yapmamı önerirsiniz. Çözümsüz bir noktada mıyım?

Fps sabitlemeyi bilmiyorum, rami de değiştirmem gerekiyor anlaşılan.
fps_max komutu ile sabitleyebilirsin mesela 144hz monitörün var ise fps_max 144 yaz
Çözünürlüğünü arttırıp azalt ve düşük çözünürlükte oyna Ryzen işlemciler 2 kanalda daha iyi bir performans verir fakat senin ram mhz değeri düşük. BIOS ayarlarını sıfırla ve BİOS unu güncelle istersen veya sistemine bulaşan bir trojan yüzündende olabilir.Msfconfigden sisteminde başlatılan uygulamalarada bak boş şeyleri kapat.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı