R5 2600X ile GTX 1660 Ti ısınıyor

KorayEray

Hectopat
Merhabalar,

Başlıkta belirtmiş olduğum gibi işlemcim AMD Ryzen 2600X, ekran kartım ise GTX 1660 Ti Gaming X kullanıyorum. Kasamı daha yeni temizlemiş olmama rağmen sistem boştayken işlemci ısısı 48-51 derece, ekran kartım ise 47-50 derece arası değişiklik gösteriyor. Forza Horizon 4 Full ayarlarda oynarken FPS 1 hafta öncesinde minimum 100 civarlarındayken şu an 80-90 arası değişiklik gösteriyor. FPS düşmesini ısınma sorununa bağlıyorum ancak kasamda ön kısımda 3 fan arka kısımda da 1 egzoz fan bulunuyor hava akışında bir sorun görmüyorum. Arka planda çalışan herhangi bir uygulamada mevcut değil ancak oyunun ilk 30 dakikası 68-70 derece ilerleyen sürelerde ise her yaklaşık 10 dakikada bir 1-2 derece arta arta gidiyor. Kasada fanların hızı da arttığından büyük bir uğultu oluşuyor.

Oyundayken GPU kullanımı %99, işlemci ise %40 civarlarında kullanılıyor. Termal macunu yenileyeceğim ilk fırsatta ancak bu kadar büyük bir etkisi olur mu? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz desteklerinizi bekliyorum.

Fan sesi ekran kartından geliyordur ve bu normal. Ben sıcaklıkları düşük tutmak için fan hızını yüksek kullanıyorum, oyunları da kulaklıkla oynadığım için sorun olmuyor. 70 derece çok da yüksek sayılmaz, düşük de denemez ama FH4 oynuyormuşsunuz, yüksek sıcaklık normal. Bir de kasanızın önündeki cam çıkıyorsa öyle bir deneyin, bakalım düşecek mi sıcaklık değerleri?

Dert etme değerler gayet normal belki bir egzoz fanı daha ekleyebilirsin, ses GPU'na yük bindiği için fanlardan geliyor o da gayet normal sanırım kasanı altta değil üstte kullanıyorsun o yüzden sesi yakından alıyorsun GPU'lar için 80 derece sınırdır ısı buralara gelirse önlem alınmalı bunun altındaki değerler için huzursuz olmana değmez.

Fan sesi ekran kartından geliyordur ve bu normal. Ben sıcaklıkları düşük tutmak için fan hızını yüksek kullanıyorum, oyunları da kulaklıkla oynadığım için sorun olmuyor. 70 derece çok da yüksek sayılmaz, düşük de denemez ama FH4 oynuyormuşsunuz, yüksek sıcaklık normal. Bir de kasanızın önündeki cam çıkıyorsa öyle bir deneyin, bakalım düşecek mi sıcaklık değerleri?
Evet cam çıkabiliyor, o aklıma geldi ama kasa yerde olduğundan ayağım çok kasaya doğru gidiyor temas etmemek için çıkarmamıştım. Yeni bir termal macun sipariş ettim onu da deneyeceğim. Sıcaklık 70 dereceden yavaş yavaş 80'e yaklaştığı için huzursuz oluyorum aslında.
Dert etme değerler gayet normal belki bir egzoz fanı daha ekleyebilirsin, ses GPU'na yük bindiği için fanlardan geliyor o da gayet normal sanırım kasanı altta değil üstte kullanıyorsun o yüzden sesi yakından alıyorsun GPU'lar için 80 derece sınırdır ısı buralara gelirse önlem alınmalı bunun altındaki değerler için huzursuz olmana değmez.

Kasa aslında yerde olmasına rağmen böyle ses çıkartıyor. İşlemcinin sıcaklığı termal macun, sıvı soğutucu gibi bir şekilde düşer ama ekran kartını nasıl düşüreceğim bilemedim.

Geri
Yukarı