R5 2600X RX 590 sistemde performans sorunu

aykut demirtaş

Hectopat
Merhabalar. Ben 1 ay önce sistem topladım ve başımı belaya soktum sanırım. İnternetten araştırarak aldım. FPS değerleri olsun, ısı değerleri birçok seyi ince eleyip sık dokayarak sistemi dizdim. Yalnız şöyle bir sorunum var, internette izlediğim benim sistemime eşdeğer ya da aynı testlerde alınan FPS değerlerinin yanına bile yaklaşamıyorum ve bazen drop, ani takılmalar yaşıyorum. Birçok araştırma, kafa patlatmama rağmen çözemedim ve bu konularda aşırı bilgisizim. Yardım bekliyorum.
Asus Prime B450M-K AMD B450 DDR4 3200MHz Soket AM4 mATX Anakart
AMD Ryzen 5 2600X 4,25GHz 19MB Cache Soket AM4 İşlemci
Sapphire Radeon RX 590 8 GB GDDR5 NITRO Ekran Kartı (11289-01-20G )
Kingston HyperX 8GB DDR4 3000MHz Ram HX430C15PB3/8
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk ST1000DM010
Thermaltake Smart 600W 80+ 12cm RGB Led Fanlı PSU (PS-SPR-0600NHSAWE-1)
Gamepower GPR24C144 23.6" 1ms (Display+HDMI+DVI) FreeSync Full HD Curved Monitör
Power Boost VK-G3903S USB3.0 Full Siyah Tempered Glass Halo Reguler RGB Fan Kasa (PSU Yok) (JBST-VKG3903S)

250 GB SSD aldım. Eski sistemimde olan NVIDIA GS8800 ekran kartımı eski bilgisiyarımın monitörünü dahil etmek için ekledim sistemime. Anlam veremediğim şekilde düşük FPS'ler alıyorum. GTA 5'de 20-30 FPS civarı, Need for Speed Payback gibi oyunlarda 30 FPS Ultra ayarlarda, Low ayarlarda çok fark ettirmiyor gibi. Çok düşük değerler alıyorum. Oyun esnasında kullanımlara baktığım vakit ekran kartı %100 kullanırken işlemci %20-30'larda kalıyor. Bilgi sahibi bir kullanıcı değilim ve değerli Technopat ailesinden yardım ve ne yapmam gerektiği ile bir yönlendirme bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belleklerin önemi son zamanlarda iyice arttı ve artmaya devam edecek. Eskiden 8 GB orta sınır gibi dururken şimdi 8 GB en düşük sınır olarak kabul ediliyor. 16 GB (2x8GB çift kanal) ile sistem dahada güçlenir.

Eski monitörünüzü niye taktınız ki? Hadi VGA kullanan eski monitörünüz var, HDMI to VGA dönüştürücü ile yeni ekran kartınızdan görüntü alabilirdiniz.

Kasada bu parçanın bir işi yok. O kartı atın çöpe gitsin. Boşu boşuna sürücüleri çakıştırıyorsunuz. NVIDIA ile ilgili bilgisayarınızda ne varsa silin.
Dediniz gibi yaptım Bios güncellemesinden tut formata kdar yaptım yanlız yasadım önce problem degismedi bir süre sonra ekran kartı kendini kapıyor ısı artmasından dolayı speed ayarları yapınca böle bir sorun teşkil etmiyor 2 monütör kablosu sökünce ısınma ortadan kalkıyor ve problem cözülüyor 2 monütörün etkisi bukdar yüksek olmamalı diye düsünüyorum bilgi birikimim yok yardımcı olmaya devam ederseniz sevinirim

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı