R5 2600X Sıcaklık Değerleri

Heinz Guderian

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar işlemci sıcaklığına BIOS'tan baktım. 5 dakika bekledim 44-45 derece olarak gözüküyor.
İşlemci Ryzen 5 2600X stok soğutucu kullanıyorum.
Sizce bu sıcaklık değeri normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşta bu dereceler normal gibi. Zaten AMD işlemcilerde biraz ısınma sorunu var stok fan değilde daha güzel bir soğutucu ile kullanmakta fayda var. Bende 2600 var stok fan ile kullanıyorum yakın zamanda fanı değiştireceğim.

Stok fan için normal bir değer sayılır. AMD işlemci için kule tipi bir soğutucu alacak olursan aklında bulunsun, fan kısmı kasanın ön tarafına bakacak olanları tercih et. Yani, sıcak havayı soğutucu bloktan egzos fanına üfleycek olan modelleri tercih etmeni öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç BIOS'tan kontrol etmedim ama benim 2600X'im boşta 51 dereceyi, oyunda 70 dereceyi, yazın oyunda 80 dereceyi görüyor.

Sıcaklıklar normal. Zaten bence BİOS kesinkes doğru göstermiyor. Aida64 veya türevi programlar ile stress testine sokabilirsin.

Core Boost özelliğini kapatırsanız boştayken 51 den 60 derecelere sıçrama yaşamazsınız haberiniz olsun. Bende sıçrama sorunu vardı dikkatli olun derim. İleri bir zamanda iyi bir soğutucu almayı düşünüyorum.

Boşta bu dereceler normal gibi. Zaten AMD işlemcilerde biraz ısınma sorunu var stok fan değilde daha güzel bir soğutucu ile kullanmakta fayda var. Bende 2600 var stok fan ile kullanıyorum yakın zamanda fanı değiştireceğim.
Dostum bildiğini yaz benim 2600X'im bosta 27 yükte 54 derece neresinde ısınma problemi var?
Arkadaşlar işlemci sıcaklığına BIOS'tan baktım. 5 dakika bekledim 44-45 derece olarak gözüküyor.
İşlemci Ryzen 5 2600X stok soğutucu kullanıyorum.
Sizce bu sıcaklık değeri normal mi?
BIOS ayarlarından Core Performance Boost kapatırsan sıcaklık düşer. CPB voltaj verip frekans arttırır o yüzden öyle. Böylede kullanabilirsin istersen dediğim gibi yapabilirsin.

Seçenek BIOS'ta bu şekilde gözüküyor. Anakartınıza bağlı değişiklikler olabilir.

Dosya Ekleri

• images.jpg
    images.jpg
    39,6 KB · Görüntüleme: 74

Yeni konular

Geri
Yukarı