R5 2600X Sistem Aniden Kapanıyor

TheGoko

Centipat
Merhaba
Yaklaşık 1 haftadır bu problem ile uğraşıyorum. Sadece oyun oynarken bilgisayarda hiçbir sebep yokken görüntü gidiyor monitör Off konuma geliyor klavye ve mouse ta kapanıyor. Fakat kasa çalışıyor. İşlemci fanı dönüyor, ekran kartı çalışıyor diğer kasa fanları ve RAM'lerde çalışıyor görünürde sistem aktif fakat görüntü yok. Reset atınca normal olarak açlıyor. İlk olarak sorunun ekran kartı olduğunu düşündüm stres testi yaptım 80 derecede yaklaşık 10-15 dk çalıştırdım kapanmadı. Fakat 10 dk bekleyip kart soğuduktan sonra oyuna girdim 5 dk oynadıktan sonra gene aynı problemi yaşadım. Anakart arızalı mı acaba diye düşünüp beep buzzer taktım herhangi bir arıza sinyali vermedi. Ne yapacağımı şaşırdım sorunu bir türlü çözemedim. %90 oyundayken kapanıyor çok nadir normal zamanda kapanıyor. Power Supply arızası olabilir mi diye düşündüm fakat oda çalışır gözüküyor ayrıca Power sup. Nasıl arızalı olduğu anlaşılır bilmiyorum. Ekran kartı sıcaklığı sistem boştayken 40 derece civarlarında, oyunda ortalama 68-70 derecelerde gezinir. İşlemci boşta 35-40 civarı oyunlarda 60 derece civarında. Sistem parçaları;
Sapphire RX 590 Nitro
MSI B450 Tomahavk
16 GB Corsair RAM
AMD Ryzen 2600X
Xigmatek X-Power 650W +80 Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
Buradada bahsettiğiniz Power testini yaptım gene kapanmadı bilgisayar. Zaten problem 6-7 saat gayet normal oyunları oynuyorum bazende oynanmaz hale geliyor. Mesela bu sabah saat 11 gibi oyunu açtık 10 dk sonra kapandı tekrar açıp oyuna girdim 5 dk sonra kapandı. Fakat saat 11.30 dan beri kapanmıyor. İlk OCCT testine bastım yap dedim kapandı fakat şimdi testler yapıyorum kapanmıyor. :) Dalga geçer gibi uğraştırıyor. Bios güncellemeyi deneyeceğim birazdan. CPU sıcaklığı benimde kafama takıldı stres testinde normaldir diye düşündüm.

1589882981145.png

Burada da bahsettiğiniz Power testini yaptım gene kapanmadı bilgisayar. Zaten problem 6-7 saat gayet normal oyunları oynuyorum bazen de oynanmaz hale geliyor. Mesela bu sabah saat 11 gibi oyunu açtık 10 dk sonra kapandı tekrar açıp oyuna girdim 5 dk sonra kapandı. Fakat saat 11.30'dan beri kapanmıyor. İlk OCCT testine bastım yap dedim kapandı fakat şimdi testler yapıyorum kapanmıyor. :) dalga geçer gibi uğraştırıyor. BIOS güncellemeyi deneyeceğim birazdan. CPU sıcaklığı benim de kafama takıldı stres testinde normaldir diye düşündüm.

Eki Görüntüle 567329

Dedigim gibi sorun Driver problemi Driver'i DDU ile kaldirip 19.9.2 surumunu yuklemeyi deneyin.
Bunun dişinda kasanizin hava akişi kotu biraz 94 derece biraz fazla. Işlemci sicakligini duşurmek için BIOS'tan Core performance Boost secenegini kapatabilirsiniz.

Son düzenleme:
Core performance kapattım. ramleri xmp disable ettim. Bios güncelledim. Amd eski sürüm yükledim fakat sorun hala devam ediyor sebebini bir türlü anlayamadım. Bilgisayar parçalarının hepsinin garantisi var fakat hangi parçanın bozuk olduğunu anlayamadığım için garantiye göndermiyorum. Occt testi , furmark vb. testlerde herhangi bir sorun gözükmüyor. Ramlerden şüphelenmeye başladım.

Core performance kapattım. ramleri xmp disable ettim. Bios güncelledim. Amd eski sürüm yükledim fakat sorun hala devam ediyor sebebini bir türlü anlayamadım. Bilgisayar parçalarının hepsinin garantisi var fakat hangi parçanın bozuk olduğunu anlayamadığım için garantiye göndermiyorum. Occt testi , furmark vb. testlerde herhangi bir sorun gözükmüyor. Ramlerden şüphelenmeye başladım.
PSUda sorun görünmeyip başka psu ile deneyince sorunu çözen insanlar var çevrenizde psu bulabileceğiniz biri varsa deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı