R5 2600X ve RX 570 sistem siyah ekrana düşüyor

ukcN

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba,
Birkaç haftadır olur olmaz yerlerde bilgisayarım 1 2 saniyelik takılıp ardından siyah ekrana düşüyor fakat siyah ekranda kasa çalışmaya devam ediyor. 5-6 defa bu tarz siyah ekrana düşme olayı yaşadım dün gece ise KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR mavi ekran hatası aldım. Hatanın çözümlerine baktığımda ise genelde hatayı çözmek adına değil de, hatayı gizlemek adına çözümler olduğu yorumlarını okudum. OCCT programında ekran kartı ve işlemci için 1'er saatlik testler gerçekleştirdim fakat herhangi bir hata bulunamadı veyahut ben anlamadım. Hatanın sebebi donanımsal mı yazılımsal mı hangi parçaya hangi uygulama ile test yapmam gerekiyor? Bilmediğimden dolayı sizin fikirlerinizi merakla bekliyorum. Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• ekran kartı.png
    ekran kartı.png
    107,8 KB · Görüntüleme: 14
  • işlemci.png
    işlemci.png
    119,5 KB · Görüntüleme: 13
Siyah ekran hatalarında en önemli etken ekran kartı hocam. Gördüğüm kadarıyla RX 570 var. Daha eski WHQL sürücü kurup deneyebilirsiniz. Az bir ihtimal ise kablo kaynaklı olabiliyor. PSU modeli nedir?

Siyah ekran hatalarında en önemli etken ekran kartı hocam. Gördüğüm kadarıyla RX 570 var. Daha eski WHQL sürücü kurup deneyebilirsiniz. Az bir ihtimal ise kablo kaynaklı olabiliyor. PSU modeli nedir?

Tam bilgiye sahip olmadığım için PSU hakkında bilgisayarı sökmem gerekti, beklettiğim için kusura bakmayın. Ayrıca BIOS güncellemesi yapmamamdan dolayı tüm bu sorunlar meydana geliyor olabilir mi? Hangi sürümü nasıl kurmalıyım yanlış bir şey yaparsam bilgisayarımı kaybederim korkusundan BIOS'a hiç dokunmuyorum.

Dosya Ekleri

• 228f408e-8749-4df5-aec8-7f77a7998622.jpg
    228f408e-8749-4df5-aec8-7f77a7998622.jpg
    209,8 KB · Görüntüleme: 12
Hocam, PSU maalesef iyi değil. İmkan varsa değiştirin derim. RX 570 bu PSU ile siyah ekran verebilir. Mevcut olan sürücüyü güvenli Mod'da AMD aracı ile kaldırıp linkteki 22.3.1 olan WHQL sürücüyü kurup deneyin.

Merhaba tekrardan. Sorun bundan dolayı mı değil mi henüz bilmiyorum fakat görev yöneticine girdiğimde bellek kullanımım %95 olarak gözüküyordu biraz daha dikkatli baktığımda 16 GB'lık RAM'den kullanılabilir olan 8 GB olarak gözüküyordu. Daha sonrasında RAM'ların yerlerini değiştirdiğimde tekrar 16 GB kullanılabilir oldu ve bilgisayarın yavaşlığı gitti. Fakat dediğim gibi siyah ekrana düşme sorunum bundan kaynaklanmıyor olma ihtimali halen devam etmekte diye düşünüyorum. Bundan dolayı PSU ile ilgili çok bilgim bulunmadığından sorunumun devam etmesi durumda, nasıl tür PSU tercihinde bulunmamı önerirsiniz fikrinizi merak ediyorum.

Not: Belirtmiş olduğunuz 22.3.1 WHQL sürücüsünü kurdum şu anlık bir sorun gözükmüyor. Bir süre daha siyah ekrana düşüp düşmeyeceğimi kontrol edip size ve diğer arkadaşlara da belirteceğim.

İyi bir 500W bu sistem için yeterli. İleride yükseltme niyetiniz varsa ekran kartına göre seçmek daha iyi olur.

Merhaba tekrardan. Sorun bundan dolayı mı değil mi henüz bilmiyorum fakat görev yöneticine girdiğimde bellek kullanımım %95 olarak gözüküyordu biraz daha dikkatli baktığımda 16 GB'lık RAM'den kullanılabilir olan 8 GB olarak gözüküyordu. Daha sonrasında RAM'ların yerlerini değiştirdiğimde tekrar 16 GB kullanılabilir oldu ve bilgisayarın yavaşlığı gitti. Fakat dediğim gibi siyah ekrana düşme sorunum bundan kaynaklanmıyor olma ihtimali halen devam etmekte diye düşünüyorum. Bundan dolayı PSU ile ilgili çok bilgim bulunmadığından sorunumun devam etmesi durumda, nasıl tür PSU tercihinde bulunmamı önerirsiniz fikrinizi merak ediyorum.

Not: Belirtmiş olduğunuz 22.3.1 WHQL sürücüsünü kurdum şu anlık bir sorun gözükmüyor. Bir süre daha siyah ekrana düşüp düşmeyeceğimi kontrol edip size ve diğer arkadaşlara da belirteceğim.

Tekrardan selam,
Belirtmiş olduğum gibi RAM'lerin yerini değiştirdim, daha eski 22.3.1 WHQL sürücüsünü kurdum fakat siyah ekrana düşme sorunum devam etmekte. Geçtiğimiz gece Valorant oynamıştım, ardından oyundan çıkmak için alt+F4 attığımda 1-2 saniyelik takılma ardından ise siyah ekrana düştüm ve bilgisayarı resetlemem gerekti.

Yeni konular

Geri
Yukarı