R5 2600X'den R5 5600'e geçmek

Ryzen 5 2600 RX 5600XT kullandım ve darboğaz yapıyordu Ryzen 5 5600 geçince sistem rahatladı ve oyunlarda daha stabil daha yüksek FPS almaya başladım nasıl oluyorda Ryzen 5 2600X RX6600 besliyor kağit üzerinden besleyebilir ama aslında o işlemci cidden ağir senaryoları kaldıramıyor ve karta darboğaz yapıyor ama Ryzen 5 5600 en ağir senaryolarda bile kartı besleyebiliyor.
Birden fazla oyun üzerinde yapılmış benchmarklar var. Açıp bakmak zor değil. 2600x 6600ü besliyor. Bazen zor zamanlar geçirse de %100e dayanmıyor. Genelde 70e zor ulaşıyor. 50lerde kalıyor. Ekran kartı kullanımı ise neredeyse her zaman %99da oluyor. Bu da demek oluyor ki işlemci kartı besliyor.

Bahsettiğim 2600x ve arkadaş fps drop yiyor ekran kartı tam beslenmediği için. Yeni seri olan 5500/5600 e geçmeli artık.
Drop yediğinden nerede bahsetmiş? Fps farkı tabii ki söz konusu olacak. Oyunlar sadece ekran kartından beslenmiyorlar. Tonla işlem var. Aynı ekran kartıyla yeni nesil işlemciler daha yüksek FPS veriyor, bu demek değil ki bir önceki nesiller beslemiyordu. İşlem gücü arttığı için oyunun render için daha fazla şansı var.

Birden fazla oyun üzerinde yapılmış benchmarklar var. Açıp bakmak zor değil. 2600X 6600ü besliyor. Bazen zor zamanlar geçirse de %100e dayanmıyor. Genelde 70e zor ulaşıyor. 50'lerde kalıyor. Ekran kartı kullanımı ise neredeyse her zaman %99'da oluyor. Bu da demek oluyor ki işlemci kartı besliyor.

Drop yediğinden nerede bahsetmiş? FPS farkı tabii ki söz konusu olacak. Oyunlar sadece ekran kartından beslenmiyorlar. Tonla işlem var. Aynı ekran kartıyla yeni nesil işlemciler daha yüksek FPS veriyor, bu demek değil ki bir önceki nesiller beslemiyordu. İşlem gücü arttığı için oyunun render için daha fazla şansı var.

Testlerde orası %100 oldu diye kartı tam beslediği anlamına gelmez işlemci çekirdeklerine bakarsanız bazı çekirdek kullanımlarının %100 dayandığını gorebilirsiniz hadi diyelim senin dediğin gibi oldu bende sana diyorum ki Ryzen 5 2600 ile RX 5600XT kullandım birçok oyunda GPU %100 olsa da oyun akıcı değildi bu da yetmezmiş gibi işlemciye yüklenen oyunlarda bariz darboğaz oldugu belliydi ozellikle DX11 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda ekran kartı kullanımı yerlerde bu tarz sorunlar yüzünden Ryzen 5 5600 geçtim ve oyunlarda akıcılık arttı ve bahsettiğim gibi işlemci tabanlı oyunlarda en ağir senaryolarda bile performans kaybı yaşamadım ben kendim deneyimledim neden gidip internette testlere bakayım ki.

Testlerde orası %100 oldu diye kartı tam beslediği anlamına gelmez işlemci çekirdeklerine bakarsanız bazı çekirdek kullanımlarının %100 dayandığını gorebilirsiniz hadi diyelim senin dediğin gibi oldu bende sana diyorum ki Ryzen 5 2600 ile RX 5600XT kullandım birçok oyunda GPU %100 olsa da oyun akıcı değildi bu da yetmezmiş gibi işlemciye yüklenen oyunlarda bariz darboğaz oldugu belliydi ozellikle DX11 gibi işlemciye yüklenen oyunlarda ekran kartı kullanımı yerlerde bu tarz sorunlar yüzünden Ryzen 5 5600 geçtim ve oyunlarda akıcılık arttı ve bahsettiğim gibi işlemci tabanlı oyunlarda en ağir senaryolarda bile performans kaybı yaşamadım ben kendim deneyimledim neden gidip internette testlere bakayım ki.
İyi de işlemci ağırlıklı oyunlarda performans farkı alman kadar normal bir şey yok ki. İşlemcilerin oyunlardaki önemini unutuyor gibisiniz. Oyunlarda render işlemini ekran kartı tek başına yapmıyor. Üstüne, işlemci oyundaki pek çok işlemin gerçekleştirilmesinde yer alıyor. Tek çekirdek performansları arasında iki işlemcinin uçurum var. Sen işlemci kaynakli performans artışı alıyorsun diye ekran kartı daha hızlı çalışmış olmuyor. Dediğim gibi bu mantıkla bakarsak 5950X 3080 bile besleyemiyor o halde. Çünkü 7950X ve 13900K 5950xden daha iyi oyun performansı sunuyor.

Dediğim gibi bu mantıkla bakarsak 5950X 3080 bile besleyemiyor o halde. Çünkü 7950X ve 13900K 5950xden daha iyi oyun performansı sunuyor.
işlemci tabanlı oyunlarda
Buna ek olarak neredeyse full işlemciye yüklenen oyunlarda ekran kartı neredeyse hiç çalışmıyor. 1050 ti + r7 5800x Valorant performansı 2060 ve aynı işlemciyle neredeyse aynı fps değerlerini veriyor. Bu şekilde bir kıyas yapamazsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı