R5 3400G APU sistem Toplama

Bütçe
5600

ProxyGG

Hectopat
Daha fazla  
Göklere çıkan ekran kartı fiyatlarından dolayı bir APU sistem almayı düşünüyorum 1-2 aya. İleride 1660S, 1660 Ti veya RTX 2060 takabilirim fiyatlar normale dönünce Almanya'dan getirtebilirim. Bu zamana kadar bana CS:GO, LoL, Valorant oynatsa yeterli. Şöyle bir sistem düşündüm:
İşlemci: AMD Ryzen 5 PRO 3400G 3.7 Ghz 4 Çekirdek 6MB AM4 12nm İşlemci(Tray,Fansız)
Anakart: MSI B550M PRO Amd B550 Soket AM4 DDR4 4600(O.C.) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
PSU: THERMALTAKE SMART BX1 80PLUS BRONZE 650W GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
SSD: Samsung 250GB 980 NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 2900MB / Yazma Hızı 1300MB) fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
RAM: X2 XPG XPG 8GBX1 3000MHZ Single DDR4 Red Gammix Ram
İşlemci soğutucu: COOLER MASTER A71C 120mm ARGB LED FANLI AM4 UYUMLU İŞLEMCİ SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Kasa: ZALMAN M3 PLUS 4x120mm RGB FANLI MidT ATX GAMING KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
İşlemci soğutucu alma sebebim kutusuz geldiği için stok soğutucu olmadan geliyor işlemci.
PSU 650W seçtim fakat besler sanırım. Bir arkadaşım RX5700 ile 650W PSU kullanıyor bir sorun yaşamadı şu ana kadar. Birkaç kişide de gördüm 2080'e 650W takmışlar sorun olmuyor sanırım.
Anakartı bilerek VGA çıkışı da olandan aldım evdeki monitörüm VGA çıkışlı. İleride 144Hz'e geçerim ekran kartı alacağım zaman ama şimdilik idare eder beni.
Önerilere açığım şimdiden teşekkürler🙏
Bir de BIOS güncelleme tarzı bir şeyler okudum nedir bu konu?

Son düzenleyen: Moderatör:

2 Adet:

Toplam: 5617 TL

İşlemci stok fan ile geliyor. Bir süre stok fanla kullanırsınız. Ekran kartını alırken veya elinize para geçtiğinde bu soğutucu ile değiştirirseniz son derece bombastik bir sistem olur:

600W güç kaynağı GTX 16 serisi için yeterli olur. Anakartta VGA bulunuyor:

1621925129997.png

2 adet:

Toplam: 5617 TL.

İşlemci stok fan ile geliyor. Bir süre stok fanla kullanırsınız. Ekran kartını alırken veya elinize para geçtiğinde bu soğutucu ile değiştirirseniz son derece bombastik bir sistem olur:

600W güç kaynağı GTX 16 serisi için yeterli olur. Anakartta VGA bulunuyor:

Eki Görüntüle 1039750

Hocam RTX 2060'takarım muhtemelen ona yetmez diye düşünüyorum 600W. Hocam bir de Vega 11 Vega 7'ye göre daha iyi diye biliyorum. 1-2 sene sorunsuz götürse iyi olur o sıra ekran kartları düzelirse kart eklerim. Ama sorun yaşamak istemiyorum.
Hocam RTX 2060'takarım muhtemelen ona yetmez diye düşünüyorum 600W. Hocam bir de Vega 11 Vega 7'ye göre daha iyi diye biliyorum. 1-2 sene sorunsuz götürse iyi olur o sıra ekran kartları düzelirse kart eklerim. Ama sorun yaşamak istemiyorum.

Anakartta ısrarla DP arıyorum dünden beri :D kafa kalmadı ekran kartıyla monitörü bağlayacağım zaten niye dpli anakart arıyorsam :D ama çoğu testte 3400G ile 4650G ile kafa kafaya hemen hemen aynılar 2-3 FPS gözüküyor.

Anakartta ısrarla DP arıyorum dünden beri :D kafa kalmadı ekran kartıyla monitörü bağlayacağım zaten niye dpli anakart arıyorsam :D ama çoğu testte 3400G ile 4650G ile kafa kafaya hemen hemen aynılar 2-3 FPS gözüküyor.
İşlemcinin TDP'si 65W, RTX 2060'ın 160W. 600W, Ryzen 5 4650G + RTX 2060 ikilisine yeterli gelir. Evet Vega 11 daha iyidir. 1-2 sene sizi rahatlıkla götürür. Anakartta neden DP arıyorsunuz ki? HDMI da yeter. Şu an kullandığınız monitör yada yoksa alacağınız monitör nedir? 3400G ve 4650G konusunda 4650G almanızı öneririm. Hem güncellik açısından, Hem daha fazla çekirdek ve thread'e sahip olmasından dolayı. B550 anakart ile iyi bir canavar olur.

Ryzen 5 3400G ve 4650G OC yapıldığı zamanki FPS testlerinde ilginç bir şekilde 3400G önde. Normal FPS testlerinde de 5 FPS civarı fark var dediğiniz gibi. FPS testleri çok yakın. Aradaki 400 TL'ye değer mi diye düşünüyorum 🧐.

İşlemcinin TDP'si 65W, RTX 2060'ın 160W. 600W, Ryzen 5 4650G + RTX 2060 ikilisine yeterli gelir. Evet Vega 11 daha iyidir. 1-2 sene sizi rahatlıkla götürür. Anakartta neden DP arıyorsunuz ki? HDMI da yeter. Şu an kullandığınız monitör ya da yoksa alacağınız monitör nedir? 3400G ve 4650G konusunda 4650G almanızı öneririm. Hem güncellik açısından, hem daha fazla çekirdek ve Thread'e sahip olmasından dolayı. B550 anakart ile iyi bir canavar olur.

Ryzen 5 3400G ve 4650G OC yapıldığı zamanki FPS testlerinde ilginç bir şekilde 3400G önde. Normal FPS testlerinde de 5 FPS civarı fark var dediğiniz gibi. FPS testleri çok yakın. Aradaki 400 TL'ye değer mi diye düşünüyorum 🧐.

Bende düşündüm bir an niye DP arıyorum diye düşünmedim :D şu an kullandığım eski bir Exper monitör VGA çıkışlı 60hzdir muhtemelen. Ekran kartı takacağım 144Hz bir monitör almayı düşünüyorum şu an için çok şart değil bütçe kısıtlı. Bende düşünüyorum 5 FPS için 400 TL 🤔 Temmuz gibi almayı düşünüyorum o zamana 3400G stoğu olursa onu alırım stok soğutucusu da var zaten. Ama olmazsa dediğiniz soğutucuyu alırım o zaman. Zaten ileride de alacağım için ileriye yatırım olur. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için🙏
İşlemcinin TDP'si 65W, RTX 2060'ın 160W. 600W, Ryzen 5 4650G + RTX 2060 ikilisine yeterli gelir. Evet Vega 11 daha iyidir. 1-2 sene sizi rahatlıkla götürür. Anakartta neden DP arıyorsunuz ki? HDMI da yeter. Şu an kullandığınız monitör ya da yoksa alacağınız monitör nedir? 3400G ve 4650G konusunda 4650G almanızı öneririm. Hem güncellik açısından, hem daha fazla çekirdek ve Thread'e sahip olmasından dolayı. B550 anakart ile iyi bir canavar olur.

Hocam BIOS güncellemesi gibi sorunlar duydum işte Windows kurmadan BIOS güncelleyin gibisinden. Bir de işlemci ömrü çok kısalır mı? Sadece CS:GO, Valorant, LoL gibi oyunlar oynayacağım.

Maalesef 3400G serisi B550 chipsetli anakartlar ile resmi olarak uyumlu değilmiş. Çalışıyor fakat adam bir anda kesse desteği kimse bir şey diyemeyecek :) kafam çok karıştı vallahi ileride RTX takabilirim diye anakartı B550 takmak istiyordum. Veya yarın bugün işlemci değişirim diye. X470 düşüneceğiz olmadı ama hiç bilgim yok :)

Son düzenleme:
Bende düşündüm bir an niye DP arıyorum diye düşünmedim :D şu an kullandığım eski bir Exper monitör VGA çıkışlı 60hzdir muhtemelen. Ekran kartı takacağım 144Hz bir monitör almayı düşünüyorum şu an için çok şart değil bütçe kısıtlı. Bende düşünüyorum 5 FPS için 400 TL 🤔 Temmuz gibi almayı düşünüyorum o zamana 3400G stoğu olursa onu alırım stok soğutucusu da var zaten. Ama olmazsa dediğiniz soğutucuyu alırım o zaman. Zaten ileride de alacağım için ileriye yatırım olur. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için🙏

Hocam BIOS güncellemesi gibi sorunlar duydum işte Windows kurmadan BIOS güncelleyin gibisinden. Bir de işlemci ömrü çok kısalır mı? Sadece CS:GO, Valorant, LoL gibi oyunlar oynayacağım.

Maalesef 3400G serisi B550 chipsetli anakartlar ile resmi olarak uyumlu değilmiş. Çalışıyor fakat adam bir anda kesse desteği kimse bir şey diyemeyecek :) kafam çok karıştı vallahi ileride RTX takabilirim diye anakartı B550 takmak istiyordum. Veya yarın bugün işlemci değişirim diye. X470 düşüneceğiz olmadı ama hiç bilgim yok :)
Ne demek. Güncelleme konusunda güncellerseniz iyi olur tabiki BIOS'u güncel kullanmakta fayda var bir sorun yaşamamak için. Hayır, işlemcinin ömrü oyun oynayarak kısalmaz.

3400G ile B550 uyumlu değil evet mesajı yazarken unutmuşum belirtmeyi. Eğer 3400G alacaksanız anakartı değiştirmeniz gerekiyor:

B450'ye de RTX takabilirsiniz. X470'e 1500 TL civarı para vermek pek mantıklı gelmiyor bana. Sonuçta Ryzen 5 serisi bir APU işlemci ile kullanacaksınız. İşlemciyi değiştirdiğiniz zaman geçebilirsiniz. Şu an kullandığınız işlemci ve anakartı da satarsınız.

Ryzen 5 3400G.
MSI B450M A PRO Max.
Corsair Vengeance DDR4 CL16 3200MHz.
Patriot Burst 480GB.
MSI MAG Forge 100M.
Corsair VS650 650W 80+
Bu arada hepsi İtopya'dan, stok var mı diye bakmadım. Daha ucuza başka sitelerde var.
Toplam 5358₺

Ryzen 5 3400G.
MSI B450M A PRO Max.
Patriot Burst 480GB.
MSI MAG Forge 100M.
Corsair VS650 650W 80+
Bu arada hepsi İtopya'dan, stok var mı diye bakmadım. Daha ucuza başka sitelerde var.
Toplam 5358₺
Teşekkürler.
Ryzen 5 3400G.
MSI B450M A PRO Max.
Patriot Burst 480GB.
MSI MAG Forge 100M.
Corsair VS650 650W 80+
Toplam 5358₺

MAG 100M için dar bir kasa diyorlardı o yüzden bir ufak ön yargılıyım kasaya ama incelemelerine bir bakayım teşekkürler.
Ne demek. Güncelleme konusunda güncellerseniz iyi olur tabii ki BIOS'u güncel kullanmakta fayda var bir sorun yaşamamak için. Hayır, işlemcinin ömrü oyun oynayarak kısalmaz.

3400G ile B550 uyumlu değil evet mesajı yazarken unutmuşum belirtmeyi. Eğer 3400G alacaksanız anakartı değiştirmeniz gerekiyor:

B450'ye de RTX takabilirsiniz. X470'e 1500 TL civarı para vermek pek mantıklı gelmiyor bana. Sonuçta Ryzen 5 serisi bir APU işlemci ile kullanacaksınız. İşlemciyi değiştirdiğiniz zaman geçebilirsiniz. Şu an kullandığınız işlemci ve anakartı da satarsınız.

Çok teşekkürler. Gerçekten mutlu etti VGA çıkışı da varmış. Tam aradığım özellikler :) MSI olsa daha iyi olurdu niyeyse marka bana ekstra bir güven veriyor. Ama Gigabyte kötü bir marka değil kesinlikle.F/p olarak kesinlikle mükemmel bir anakart. Zaten yarın bugün değişeceğim için çok fazla masraf etmeye gerek yok. Çok teşekkür ederim listeye aldım arkadaşı :) umarım kasayı da kurmayı başarırım tek korkum şu anakartların yükseltme vidaları. Anakartın lehimli bir yerine gelirde şase yaptırırız başımız ağrır korkusu var :D

Son düzenleme:
Ryzen 5 3400G.
MSI B450M A PRO Max.
Patriot Burst 480GB.
MSI MAG Forge 100M.
Corsair VS650 650W 80+
Toplam 5358₺
100M'e 600 TL vermek içimi acıtır açıkçası. Kendi 100R'ımı 400'e almıştım, o zaman fiyatı iyiydi. Ranker Cygnus V2 varken MAG 100M ve 100R alınmaz. Diğer parçalar iyi. İtopya'dan alınmadan önce Akakçe'den en uygun sitenin kontrolünün yapılması taraftarıyım. 1 yada 2 ürün maksimum çıkar İtopya'da uygun, onlar da indirimdedir. İtopya'nın fiyat politikası yüksek.

100M'e 600 TL vermek içimi acıtır açıkçası. Kendi 100R'ımı 400'e almıştım, o zaman fiyatı iyiydi. Ranker Cygnus V2 varken MAG 100M ve 100R alınmaz. Diğer parçalar iyi. İtopya'dan alınmadan önce Akakçe'den en uygun sitenin kontrolünün yapılması taraftarıyım. 1 ya da 2 ürün maksimum çıkar İtopya'da uygun, onlar da indirimdedir. İtopya'nın fiyat politikası yüksek.

Hocam ben kendi begenimi sundum kasada. Bundan daha güzel bir sürü kasa vardır fakat bu kasa bana bir hoş geliyor.

Geri
Yukarı