Çözüldü R5 3400G RTX2060 Darboğaz olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Orkun_Mete

Centipat
Merhabalar, Ryzen 5 3400G işlemcili APU sistemime RTX 2060 ekran kartı almayı planlıyorum.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G.
RAM: 2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz.
Güç kaynağı: Cooler Master 550W.

Sisteme RTX 2060 takarsam dar boğaz yapar mı? Ekran kartını takınca işlemcinin performansı düşer mi? Güç kaynağım yeterli olur mu?

Çözüm
Alacaksanız 3600 alın hocam, o zaman farkı hissedersiniz. 3400G'yi satıp 1600 veya 2600 falan almaya kalkışmayın bence. Tek çekirdek performansı düşük kalıyor iki işlemcinin günümüz üst seviye işlemcilere kıyasla. 3400G'yi kullanın uzun süre, çok fazla sıkıntı çıkarmayacaktır size. Tatmin edici performans sağlayacaktır. Eğer mevcut anakartınız desteklerse 4000 serisini, o zaman 4000 serisine geçiş yaparsınız. Olmadı 3600 alırsınız.
3400g işlemciyi 1600 ve 2600 işlemciden daha kuvvetsiz diye düşünmeleri nereden çıktı o zaman? 2200g daha kuvvetsiz. Bu yüzden o yanlış bilgilendirmeyi yapan arkadaşlar muhtemelen 2200g ile karıştırıyor demek istedim.
ha şimdi anladım pardon :) haklısınız adam 1600e 3400g den daha iyi diyor kimden duyduysa .

Kim bilir? İlginç duyumlar almış olabilirler. Belki de dediğim gibi kafaları 2200g işlemciye gitti.
3400g nedir, nasıl işlemcidir bilmiyor olabilirler.
O yorumları görünce şoka girdim adam 3400g çok dandik 1600 daha iyi diyor . 1600 den 500 tl daha pahalı bu işlemci,test sonuçlarında da 2600 ile neredeyse aynı çıkıyor Allah akıl fikir versin bunlara.

@Orkun_Mete Hocam açıkçası sizi de taktir ettim. O kadar söylemlerden sonra gidip kendiniz araştırıp arkadaşların kuyusuna düşmediniz :)

Zaten Ryzen'in tek oturaklı serisi 3000 serisi bence. Adamlar çıtayı ciddi anlamda bu seride yükselttiler. Önceki iki nesilden pek adam olmaz desem yeridir. :) O yüzden elinizdeki APU'nun o iki işlemci performansında olmasını gayet normal karşılıyorum. :)

@Orkun_Mete Hocam açıkçası sizi de taktir ettim. O kadar söylemlerden sonra gidip kendiniz araştırıp arkadaşların kuyusuna düşmediniz :)

Zaten Ryzen'in tek oturaklı serisi 3000 serisi bence. Adamlar çıtayı ciddi anlamda bu seride yükselttiler. Önceki iki nesilden pek adam olmaz desem yeridir. :) O yüzden elinizdeki APU'nun o iki işlemci performansında olmasını gayet normal karşılıyorum. :)
Çok teşekkür ederim size, o kadar yorum geldi aralarında en mantıklı ve doğrusunu siz yaptınız .

Ben o insanları anlamıyorum. Araştırmadan, bilgisizce bir de ağız birliği yapmış gibi hepsi aynı şeyi söylüyorlar. Gerçekten ilginç. Yardım etmeye çalışacaklarsa biraz bilgi edinmeleri gerek, böyle anca insanları yanlış yönlendirirler.
Çok haklısınız adamlarda sürü psikolojisi var biri ne yaparsa diğerleri de onun yaptığını yapıyor.

Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için muhtemelen uzun süre bu işlemciyi kullanmaya devam ederim oyun testlerini izleyince 3400g nin diğer arkadaşların kötülediği gibi olmadığını anladım .
dostum yeni bi ekran kartı çıktı onu al rtx 2060 süper inno3d nin 8gb normal 2060ventusdan daha ucuz

Beyler bilgisizliğinize veriyorum, biraz biz çalarız biz oynarız yapmışsınız. 3400G 1600 AF’den güçlü bir işlemci DEĞİL. İşlemcinin gücünü sadece oyundaki FPS’e bakarak yorumlayamazsınız. Sadece izlediğiniz videolardaki FPS değerlerine bakıp aa bu daha güçlü demeniz saçmalık. Her oyun işlemciye dayalı değil, çoğu oyun GPU ağırlıklıdır. Darboğaza sokmayacak bir işlemci-ekran kartı ikiliniz varsa iki farklı işlemcide de aynı FPS’i alabilirsiniz. Bu işlemcilerin aynı güçte olduğunu KANITLAMAZ. Bu işin render süreleri var, işlem güçleri var, çoklu işlem performansı var. Ne dediğimi hala anlamıyorsanız gidin karşılaştırmalı videolardaki işlemci ve GPU yüzdelerine bakın. Yine anlamazsanız da boşverin gitsin kendi kendinize takılın.

Ve tekrar söylüyorum 3400G + RTX 2060 ile darboğaz yaşarsınız. Bu durumdan ben rahatsız olurum. Takılmalar ve FPS düşüklükleri yaşarsınız. Benim umrumda değil derseniz de siz bilirsiniz ben kullanmayacağım sonuçta. Ama ilerde tutup da 1600 AF yada 2600 almayın, 3600 alın yada 4. nesile bakın.

Yeni konular

Geri
Yukarı