R5 3400G RX580 sistem için güç tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik faturası biraz yüksek geliyor. Ben hep fanı en yüksek hızda kullandım oyun oynarken sanırım. Bu yüzden elektrik faturası yüksek geliyor. Bana güç tasarrufu ve fan hızı ayarlarım hakkında yardım edebilir misiniz? İdeal kaç watt kullanma gerekiyor oyun oyanarken? Yardımcı olursanız sevinirim.
(Sistemimi ve ayarlarımı fotoğrafını yükledim )

resim_2022-05-31_124353101.png

resim_2022-05-31_124429713.png

resim_2022-05-31_124442261.png

Son düzenleyen: Moderatör:
:D Fan sistemde en az guc kullanan parca. Ortalama 1.5-3 W arasi guc kullanir.

RX 580in fabrika cikisli kullanacagi en fazla guc 185Watt zaten.

Elektrik faturası biraz yüksek geliyor. Ben hep fanı en yüksek hızda kullandım oyun oynarken sanırım. Bu yüzden elektrik faturası yüksek geliyor. Bana güç tasarrufu ve fan hızı ayarlarım hakkında yardım edebilir misiniz? İdeal kaç watt kullanma gerekiyor oyun oyanarken? Yardımcı olursanız sevinirim.
(Sistemimi ve ayarlarımı fotoğrafını yükledim )

Eki Görüntüle 1404748

Eki Görüntüle 1404749

Eki Görüntüle 1404750

Güç tüketen fan değil yüke bindiğinde işlemcin ve ekran kartın güç tüketir.

Guc tasarrufu yapmanin hicbir anlami yok senin icin ornekleyeyim kisaca.

Sistemin varsayilan olarak totalde 333W kullaniyor olsun tamam mi.

Istanbulda yasadigini varsayiyorum. Istanbul da 1KW/s 1.89 TL.

Buda sistemin her 3 saatte 333Watt gucle calisirsa 1.89 TL elektrik masrafi olur.

Hadi diyelim undervolt yaptin biseleri kistin vesaire guc tuketimin 333Wattan 250Watta dustu.

Buda her 4 saatte 1.89 tl elektrik masrafi yansitir.

Ve bilgisayarinin 24 saat boyunca tam yukte calistigini varsayarsak gunde 3.8tl civari tasarruf yapmis olursun.

Umarim anlatmak istedigim mantigi anlamissindir.

BIlgisayarini hicbir zaman 24 saat tam yukte calistirmayacagin icin guc tasarrufu yapmanda gerekmeyecektir. O yuzden kafaya takma.

Guc tasarrufu yapmanin hiçbir anlami yok senin icin ornekleyeyim kisaca.

Sistemin varsayilan olarak Total'de 333W kullaniyor olsun tamam mi?

İstanbul'da yasadigini varsayiyorum. İstanbul da 1KW/s 1.89 TL.

Bu da sistemin her 3 saatte 333watt gucle calisirsa 1.89 TL elektrik masrafi olur.

Hadi diyelim undervolt yaptin biseleri kistin vesaire guc tuketimin 333wattan 250watta dustu.

Bu da her 4 saatte 1.89 TL elektrik masrafi yansitir.

Ve bilgisayarinin 24 saat boyunca tam yukte calistigini varsayarsak gunde 3.8TL civari tasarruf yapmis olursun.

Umarim anlatmak istedigim mantigi anlamissindir.

Bilgisayarini hiçbir zaman 24 saat tam yukte calistirmayacagin icin guc tasarrufu yapmanda gerekmeyecektir. O yuzden kafaya takma.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı