R5 3500X GTX 1660S sisteme yükseltme önerisi

eloxvll

Kilopat
Daha fazla  
İyi Sosyaller, halihazırda kullandığım sistem için CPU, anakart, işlemci soğutucu Upgrade'i yapmayı düşünüyorum. Eski nesil ama güçlü bir CPU olan 5800X ile mi yoksa yeni ama 5 serisi olan 7600X ile mi ilerlemeliyim kararısızım. Aynı zamanda OC düşündüğüm için güzel bir sıvı soğutma ve bunları besleyebilecek bir anakart tavsiyesine de ihtiyacım var. Bütçem aşağı yukarı 10000-15000 civarında, farklı tavsiyeleriniz varsa onlara da açığım. Şimdiden teşekkürler.

Ryzen 5 3500X.
ASRock B450M-HDV
2X Forza 8 GB 3600MHz 19CL.
Galax GTX 1660 Super.
600W PSU.

Alabiliyorsanız 5800x3D bakın derim, ilerleyen süreçte de ekran kartınızı değiştirir uzun yıllar bir şey değiştirmezsiniz.

Biraz araştırma sonucu anakartın VRM konusunda CPU için yetersiz kalacağını okudum, bu konuda sorun çıkmaz mı diyorsunuz? OC söz konusu belirttiğim gibi.

PSU modeliniz nedir?
Kullanım amacınız nedir?

Aerocool 600W VX Plus. Profesyonel olarak Valorant oynamak için kullanıyorum. Monitörüm 240Hz olduğu için rahat beslemek istiyorum.

Biraz araştırma sonucu anakartın VRM konusunda CPU için yetersiz kalacağını okudum, bu konuda sorun çıkmaz mı diyorsunuz? OC söz konusu belirttiğim gibi.
Overclock yapmazsanız ucu ucuna gider diye düşünüyorum, zaten resmiyette overclock yapılabilen bir CPU değil 5800X3D; 3D V-Cache olayından ötürü sadece BCLK ile overclock yapılabiliyor ama bu da çok sınırlı.

İyi Sosyaller, halihazırda kullandığım sistem için CPU, anakart, işlemci soğutucu Upgrade'i yapmayı düşünüyorum. Eski nesil ama güçlü bir CPU olan 5800X ile mi yoksa yeni ama 5 serisi olan 7600X ile mi ilerlemeliyim kararısızım. Aynı zamanda OC düşündüğüm için güzel bir sıvı soğutma ve bunları besleyebilecek bir anakart tavsiyesine de ihtiyacım var. Bütçem aşağı yukarı 10000-15000 civarında, farklı tavsiyeleriniz varsa onlara da açığım. Şimdiden teşekkürler.

Ryzen 5 3500X.
ASRock B450M-HDV
2X Forza 8 GB 3600MHz 19CL.
Galax GTX 1660 Super.
600W PSU.
58003D OC konusunda verimli değil keza anakart zaten çokta müsait değil. 7600X'i normalde bile soğutmak çok zor, o yüzden soğutucuya baya bir para bayılman gerek. Bana kalırsa DDR5 ile devam edin ama OC yapmayın derim zira zaten fazlasıyla güçlü bir işlemci. Ekran kartı olarak kafanıza göre takılın zaten çok agresif bir durum olmadığı sürece işlemci her türlü kartı besler. Daha makul bir seçenek daha var, RAM'ler kalır, B550 anakart, R5 5600 veya X olanı, ekran kartı olarakta 6700XT ayarında bir kart ile baya performans alırsınız. Yine ayrı bir kule tipi bir soğutucu şart tabi.

Aerocool 600W VX Plus. Profesyonel olarak Valorant oynamak için kullanıyorum. Monitörüm 240Hz olduğu için rahat beslemek istiyorum.
Amaç Valorant ise ekran kartı yükseltmesine ihtiyaç yok.
Oyun tarafında DDR5 RAM ile DDR4 arasında aman aman performans farkı yok, tekli çekirdeği ön planda olan işlemciler tercih edilmeli. Yukarıda bahsedildiği gibi 5800X3D OC yönünden sınırlı, ayrıca fazla ısınan bir işlemci, 360mm sıvı soğutma tercih etmelisiniz. Radyatörün kasanıza sığmama durumu olabilir.
OC tarafında anakartınız da verimli değil, değişmeli.

Öte yandan AM5 platformu yeni ve ileriye dönük, 7000 serisinin giriş-orta seviye işlemcileri 5800X3D ile rekabette, ayrıca daha az/benzer maliyete, daha düşük sıcaklık ve daha iyi OC potansiyelleri ile 5800X3D'nin alınmasını mantıksız kılıyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
240 Hz monitöre sahip olduğunuzu söylediniz, 3500X tatmin edici değerler sunuyordur diye düşünüyorum. İleride daha yüksek yenileme hızlarına sahip monitörler almayacak iseniz bu kadar yüksek yükseltmelere gerek yok.

Geri
Yukarı