R5 3500X için anakart ve RAM önerisi

erhanakt

Femtopat
Daha fazla  
12 sene önce aldığım Gigabyte 775 Pin'li bilgisayarı Xeon, SSD, RAM vs takviye ede ede de bu yıllara kadar başarı ile kullandım ve artık yolun sonuna geldim sanırım.

3500X yanına kullanabileceğim yine Gigabyte anakart ve DDR4 RAM (16 GB.) tavsiyelerine ihtiyacım var. Bir de nereden alınması gerekir sorusuna cevap bulsam tam süper olacak. Başımın ağrımaması için Vatan Bilgisayar'dan 50-100 fazla verip almaya razıyım.

Thermaltake 550W (1 yıllık) güç kaynağım ve MSI GTX750 Ti (1-1.5 yıllık) ekran kartım var. Kasa olarak da aynı kasayı kullanmaya devam edeceğimden sadece bu iki bileşen için desteklerinizi esirgemeyiniz.

Gigabyte B450 GAMING X AMD B450 socket AM4 Ryzen™DDR4 3600MHz(OC) USB3.1 anakart düşünüyorum.

Vatan'da bir kişi anakartın Ryzen 5 3xxx serisi ile direkt çalışabildiğini yazmış. Ayrıca RGB vs. beslemesi de hoş bir şey. Çok şart değil ama hoş tabii.

Crucial 16 GB (1x16 GB) Ballistix Sport at DDR4 3000MHz PC RAM.

RAM olarak buna göz koydum ancak sanırım anakart bu RAM'i 3000 MHz ile çalıştırmayacak. O yüzden gereksiz israf olabilir ya da anakart fiyatı artırıp yine 4 slot RAM desteği olan bir anakarta fit olabilirim. Zira ileride RAM ekleyip yoluma devam etmek istiyorum.

Oyun da oynarım, Premiere de kullanırım. Chrome'da 30 pencere de açarım yeri gelir.

Lütfen kıymetli tavsiyelerinizi verirken işlemci şu yerine bunu al gibi konulara yeltenip vaktinizi boşa harcamayınız. Fiyat olarak vermek istediğim rakam maksimum bu işlemci için geçerli olabiliyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tavsiye için teşekkürler.
Şu üçlü uyum içerisinde çalışır mı?
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Cache Soket AM4 İşlemci 100-100000158BOX
Gigabyte B450 Gaming X AMD B450 2133MHz DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
Corsair 16GB 3600MHz DDR4 Ram CMK16GX4M1Z3600C18

Tavsiye için teşekkürler.
Şu üçlü uyum içerisinde çalışır mı?
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB Cache Soket AM4 İşlemci 100-100000158BOX
Gigabyte B450 Gaming X AMD B450 2133MHz DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
Corsair 16GB 3600MHz DDR4 Ram CMK16GX4M1Z3600C18
RAM'leri Dual Channel olarak almanız daha iyi olur, GSKILL Ripjaws V öneririm. LPX RAM'leri önermiyorum.

Öneri yapıyoruz ama boşuna... Neyse, X.M.P açılmayınca konu açarsınız.
Boşuna olur mu yahu öyle düşünmeyin. Oturdum GSKILL için yazılmış makale ve forum sayfalarına bakıyorum şuanda. Bir fikrim yoktu dikkat çektiniz ve ben de inceliyorum.

Öneriniz için teşekkürler.

Şuna karar kıldım gibi bakalım :)
Bu ramlerden biri CL15 ve 3000 mhz, biri 3200 mhz ve CL16. Hangisi seçilmeli?

Son düzenleme:
Genel olarak okuduklarımla ilgili soyleyeceklerim.
Öncelikle yüz yüze alışverişte muhattabınız bellidir. Fiyat farkınıda veririm demişsiniz sıkıntı yok. Bilindik online yerler ve puanı yorumları iyi satıcılarlada benim olumsuz bi tecrübem de olmadı açıkcası

İşlemciye karar vermişsiniz zaten

Anakartıda yüz yüze alıcaksanız yani 3. Nesili direk desteklemesine takılmayın aldığınız yer biosu günceller zaten

Ram konusunda markalarıda hep bilindik hepsini öneren birileri var. Sorun yaşayanda duymadım. Mhz cl değerine göre performansta daha öncelikli diye biliyorum. Tercihen 3000mhz üstü tercihen 3200cl 16 gibi markası kulağa aşina en ucuzu alınabilir.

Şimdi tavsiyeme gelelim 'oyunda oynarım,...' demişsin mesela ne oynarsın ryzen 3500 hepsini oynatır da 750ti hangi oyunlarda bu sisteme yakışır performans verir bilemedim.

Genel olarak okuduklarımla ilgili soyleyeceklerim.
Öncelikle yüz yüze alışverişte muhattabınız bellidir. Fiyat farkınıda veririm demişsiniz sıkıntı yok. Bilindik online yerler ve puanı yorumları iyi satıcılarlada benim olumsuz bi tecrübem de olmadı açıkcası

İşlemciye karar vermişsiniz zaten

Anakartıda yüz yüze alıcaksanız yani 3. Nesili direk desteklemesine takılmayın aldığınız yer biosu günceller zaten

Ram konusunda markalarıda hep bilindik hepsini öneren birileri var. Sorun yaşayanda duymadım. Mhz cl değerine göre performansta daha öncelikli diye biliyorum. Tercihen 3000mhz üstü tercihen 3200cl 16 gibi markası kulağa aşina en ucuzu alınabilir.

Şimdi tavsiyeme gelelim 'oyunda oynarım,...' demişsin mesela ne oynarsın ryzen 3500 hepsini oynatır da 750ti hangi oyunlarda bu sisteme yakışır performans verir bilemedim.
Kusur bakmayın cidden bu yeni sistemlerden çok uzak kalınca insanın kafa da mide de karışıyor...

Anakart olarak 12 senede 1 kere tık demeyen, micro bios güncellemesi ile xeonu güle oynaya kullanabildiren Gigabyte "marka" olarak gönlümde yeri ayrı. O yüzden marka konusunda tabumu yıkabileceğimi pek sanmıyorum (nedense).

Bu kadar sürede SSD de Xeon desteği ile beni uzunca bir süre idare etti. Şimdi alacağıma da açıkçası parayı "gömmek" telaşesinde değilim. Malum meret sürekli yenileniyor ve sürekli pahalılanıyor. Sonu yok. Nedense 4x ram slotu olsun bir kaç tane de pci-e olsun ki ileride atıyorum sata kartı alır hdd yi çoğaltırım gibi düşüncem var sadece. Yoksa 2 slot ramli anakart alıp üzerine 2x 8gb takıp sonra o 8 gb ları satmaya uğraşmak istemiyorum. 4x slota herkesin üzerine basa basa söylediği 2x8gb takıp ileride 2x16gb eklemek olabilir mesela.

Son karar olarak açıkçası birinin "evet bunları al GTX750Ti ile 1080p full bile olmasa dahi bir çok güncel oyunu açar, premiere vb. üzmez demesini bekliyorum.

1-

2-

3-Ram olarak da Corsair markası sıcak geliyor bu takıma ama yukarıdaki gibi kafa karışıklığına da hazırım.

Mesela bu ram için fazla uygun bir fiyat gibi geldi. İnsanın haliyle şüpheleri oluyor.

O yüzden ram konusunda tekliflere açığım. 3000-3100 tl gibi bir fiyata işi çözmek derdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı