R5 3500X nasıl overclock edilir?

BaranTK

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar ben işlemcime OC yapmak istiyorum fakat nasıl yapacağım hiçbir fikrim yok sistemim.
İşlemcim: Ryzen 5 3500X.
Ekran kartım: RX 5600XT.
Ana kartım: B450M-HDV r4.0

Ryzen Master'i indirdim ve 1.3 civarı voltaja 3.59 ya da 3.60 GHz verdiğini gördüm otomatik voltaj yapsam ne işe yarar ya da manuelde ne kadar aza çekmeliyim voltajı çünkü oyunda iken işlemci değerim bir hayli fazla oluyor.

3500X Wraith Stealth fan var üzerinde. O fan ile çok iyi değerler alamayabilirsiniz. Sürekli yüksek ısı ile karşılaşabilirsiniz.

Not: 3600 için belirtilen değerleri bir deneyin sonra adım adım yükseltin.

Hocam BIOS'tan OC kısmını atar mısınız?

Bilgisayar şu an kapalı. Yarın Ryzen Master'den ekran görüntüsü atabilirim. Ben sadece şeyi bilmek istiyorum, şu an benim işlemcim 1.3 civarı voltaj alıyor ve GHz 3.6 ben voltajı indirip GHz'yi mi artıracağım işlemci sıcaklığını düşürmek için? Yoksa Ryzen Master'den oto OC alsam daha mı yararlı sıcaklık için?

Hocam BIOS'tan OC kısmını atar mısınız?

Bir de kral hani diyelim ki ben voltajı 1.35'e aldım, MHz 4100'e aldım ekran kartı ya da anakart için bir sıkıntı oluşturur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Voltajı indirip GHz mi artıracağım?
Evet.

Ryzen Master'den otomatik OC alsam daha mı yararlı sıcaklık için.
Hocam 4.1 GHz yapıp, voltajı 1.25 gibi değer verin.

Hocam Ryzen Master'da ayarladığınız bir şeyi bilgisayar kapatıp, açınca sıfırlanıyor.
Doğru voltaj aralığını bulup, BIOS'a girmek lazım.

Ekran kartı ya da anakart için bir sıkıntı oluşturur mu?
Hayır, olmaz.

Son düzenleme:
Evet.

Hocam 4.2 GHz yapıp, voltajı 1.125 gibi değer verin.

Hocam Ryzen Master'da ayarladığınız bir şeyi bilgisayar kapatıp, açınca sıfırlanıyor.

Hayır, olmaz.

Tamamdır teşekkür ederim.

Evet.

Hocam 4.2 GHz yapıp, voltajı 1.125 gibi değer verin.

Hayır, olmaz.

Hocam yine rahatsız ettim, kusuruma bakmayın. 4.2 GHz yapıp voltajı 1.130 versem sorun olur mu sorun olursa ne gibi sorunlar olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı