R5 3500X sistem kaç TL elektrik harcar?

Mirlex

Hectopat
ASUS TUF RTX 2060.
R5 3500X.
16 GB RAM.
600W Cooler Master
Kasa da da 2 tane fan var.
Monitör ASUS 21.5 VP228qg.

Arkadaşlar çok fazla elektrik faturası geldi bu sistem günde 10 saat çalışsa ne kadar elektrik yakar gerçi 1 saatliğini söyleyebilir misiniz? Veya nasıl hesaplarım?

GÜnde 10 saatte ayda bence 100-150 arası gelir. Neredeyse 10 saat boyunca oyun da oynuyorsan. Tam kapasite kullanmak 150 veya üstü olabilir.

150 kWh'nin üstüne çıkınca %125 zam uygulanıyor. Onu da hesaba katın, çünkü aman aman enerji harcayacak bir sistem değil 24 saat oyun oynamadığınız sürece.

Parçaların tek tek TDP değerlerine bakın, ortalama %10 ekleyin. Üzerine, PSU verimliliğine göre; %80 olduğunu varsayarsak, bir %25 daha ekleyerek şebekeden çekilen bir saatlik elektrik miktarını bulabilirsiniz. Tabii bu tam yük altındaki yaklaşık değer olur. Monitöre de arkasında yazar ama ortalama 30W denilebilir.

Bu arada çok harcamaz diyenler için hatırlatmak lazım elektriğin KW saati 1,3 TL.

Son düzenleme:
Yok maksimum 2 saat tam yüktedir. Çünkü genelde sistemi zorlamiyorum mesela forza da bile fps 75 sabit ondan aiatem son güxe çıkmıyor forza genelde oynamiyorun zaten Lol oynuyorum onda da 144 fps aabit ekran karti hix zorlanmiyor islemci de ayni sekilde
Parçaların tek tek TDP değerlerine bakın, ortalama %10 ekleyin. Üzerine, PSU verimliliğine göre; %80 olduğunu varsayarsak, bir %25 daha ekleyerek şebekeden çekilen bir saatlik elektrik miktarını bulabilirsiniz. Tabii bu tam yük altındaki yaklaşık değer olur. Monitöre de arkasında yazar ama ortalama 30W denilebilir.

Bu arada çok harcamaz diyenler için hatırlatmak lazım elektriğin KW saati 1,3 TL.
Tdp degerleri internette yazar mi

@Mirlex Evet, yazar. Marka model yazmanıza gerek yok. Misal, ekran kartı için RTX 2060 yazsanız yeter. Üç aşağı beş yukarı yakın bir değer bulursunuz.

Son düzenleme:
@Mirlex evet, yazar. Marka model yazmanıza gerek yok. Misal, ekran kartı için RTX 2060 yazsanız yeter. Üç aşağı beş yukarı yakın bir değer bulursunuz.

Galiba siz hesaplamasını biliyorsunuz ben yazayım hesaplayabilirseniz sevinirim. Yine de hesaplamı deneyeyim.
RTX 2060 = 160watt. %10 ekledim sonra %25 ve sonuç 220.
R5 3500X = 65watt. %10 ekledim sonra %25 ve sonuç 89,375
16 GB RAM = bulamadım ama 40 50 arası diyorlar. (50'den hesapladım 68, 75)
Monitörü maalesef bulamadım. Ama 30 wat demişsiniz buna sadece %10 ekledim 33.
Fareyi bulamadım ama altına 5V = 500ma yazıyor.
Kulaklığıda bulamadım (Corsair Void Elite kablolu)
Klavye zaten dandik o çok harcamaz diye düşünoyurm.
PSU da ya %88 ya da %85 verimliliği var.
Klavye mouse kulaklığı toplam 30 wat olarak hesapladım ona da %10 33watt.

Hesapladığıma göre 1000 watt 1 kW ise 444.125 watt 0.444125 kW ediyor ve 1 kW 1.3 TL ise 0.444125KW 0.5773625 TL ediyor yani 50 kuruş saatlik değeri var ve günde 10 saat kullansam 5.773625 TL ediyor bunu 1 aya dağıtırsam da tam tamına 173,20875 TL ediyor. Hesaplamam doğru mudur?
Ve bir sorum daha olacak bu hesapladığım para bilgisayarın hep tam gücünde çalışması durumunda gelen elektrik gideri değil mi çünkü ben bilgisayarı genelde tarayıcıda gezinmek için ya da bilgisayarı zorlamayan oyunları oynuyorum bu zorlamayan oyunlarda bile FPS sabitliyorum böylece fazla ekran kartı ve işlemci tüketimi olmuyor. Yani 100 lira gibi bir değere yakalaşıyordur değil mi?

Son düzenleme:
Biraz bütçen varsa sana ne kadar tükettiğini wifiden uygulamadan anlık olarak gösteren prizler var.

150 KWh'nin üstüne çıkınca %125 zam uygulanıyor. Onu da hesaba katın, çünkü aman aman enerji harcayacak bir sistem değil 24 saat oyun oynamadığınız sürece.

150 kW derken mesela ev olarak mı bir yandan buzdolabi bir yandan süpürge bir yandan çamaşır makinesinin çalışması durumunda 150 KW'ı geçerse mi zam uygulanıyor yani öneriniz hepsini aynı anda çalıştırmamak mı? Yoksa yanlış mı anlamışım.

@Mirlex Klavye, mouse ve kulaklık hesaba katmaya değmez derecede güç harcarlar toplasanız 5W'ı bulmaz. DDR4 ram 3W'dan iki adet 6W, HDD 10W, CPU ve GPU, toplam yaklaşık 235W (yükte), anakarta da 25W desek, monitörle beraber şebekeden yaklaşık 350W güç kullanacaktır. Tabii bu yük altındaki durum; 0,35 x 10 x 24 x 30 x 1,3 dersek, 10 saat sürekli oyun oynarsanız, 110 TL civarı bir elektrik harcarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı