R5 3500X sistem yetersiz performans veriyor

overkilled

Hectopat
Sistemim:
RTX 2060 6 GB
Ryzen 5 3500X
1x16 GB 3000MHz RAM
512 GB M.2 SSD
ASUS B450M-K anakart

Sorunum şöyle: Benimle aynı sistem olan tanıdığımın bilgisayarında PUBG'de en yüksek ayarlarda 120-130 FPS'i düşmezken benim 70-80 FPS gördüğüm oluyor. Çözüm bulamadım. Önerebileceğiniz bir şey var mı acaba? Cidden çok rahatsız edici bir durum. (Bu arada bir tek PUBG'de değil, diğer oyunlarda da durum böyle. :/)
Edit: Sadece onun ramlari çift kanal tek fark bu.

Son düzenleme:
Sistemim:
RTX 2060 6 GB
Ryzen 5 3500X
1x16 GB 3000MHz RAM
512 GB M.2 SSD
ASUS B450M-K anakart

Sorunum şöyle: Benimle aynı sistem olan tanıdığımın bilgisayarında PUBG'de en yüksek ayarlarda 120-130 FPS'i düşmezken benim 70-80 FPS gördüğüm oluyor. Çözüm bulamadım. Önerebileceğiniz bir şey var mı acaba? Cidden çok rahatsız edici bir durum. (Bu arada bir tek PUBG'de değil, diğer oyunlarda da durum böyle. :/)

Tek kanal ve çift kanal RAM arasında ciddi bi fark olabiliyor bence sorun RAM. GPU ve CPU kullanımı ne durumda?

Evet tek kanal RAM FPS'yi düşürür. Fakat 50-60 FPS kadar düşürmesi imkansız. Tek kanal ile çift kanal arasında oyununa göre değişmekle birlikte genellikle 5-10 FPS, bilemedin 15 FPS fark olsun.

Aradaki farkların sebepleri şunlarda olabilir;

-Dediğiniz gibi çift kanal RAM,
-RAM'lerin frekans hızları,
-Sisteminizi arka planda yoran yazılımlar, virüsler,
-PSU'nuza gelen elektrik kalitesi ve voltaj dalgalanmaları vb.

Bunlar gibi birçok örnek sıralayabilir. Ama emin olun tek sebep tek kanal RAM olması değil.

Geri
Yukarı