R5 3500X ve GTX 1660 Ti sistem restart atıyor

DeleteRai

Femtopat
İtopya bilgisayardan hazır olarak topladığım sistemim ilk 10-15 gün sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Fakat sonrasında kendi kendine veya yükteyken reset atmaya başladı. Sistemi İtopya'ya gönderdiğimde bir sorun ile karşılaşmadıklarını söylediler. Sistem geri bana geldiğinde sorun aynen devam ediyor. Şu an sistemimde hala reset atma sorunu devam etmekte. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Gönderdiğimde anakartımı yetkili servisine yolladılar fakat bir arıza bulamayıp sadece BIOS güncellemesi yapıp tekrar yollamışlardı.

Sistem özellikleri.

2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X Toshiba OCZ 480GB TR200 SATA 3.0 2.5" SSD (555MB okuma / 540 MB yazma)
1 X Gigabyte B450M S2H 3200MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX anakart.
1 X Gigabyte Aorus GeForce GTX 1660 Ti 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
1 X AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci MPK.
1 X Thermaltake commander G33 ARGB tempered glass 750W 80+ USB 3.0 mid Tower kasa.

@DeleteRai sorun PSU diye düşünüyorum anakarta yetkili servisi bakıp onay vermiş. Ekran kartının böyle sık yeniden başlatmaya neden olması da çok olası gelmedi. Kendin testini yapabileceğin en kolay parça ekran kartı. Başka bir kartla denemen veya ekran kartını başka bilgisayara takman iyi olur. Aynı hatayı almazsan güç kaynağına odaklanabilirsin.

Hocam şunları dener misiniz

Sistemi geçen hafta İtopyaya tekrar yolladım. Bütün parçalarını teknik servislerine yolladılar tek tek. Bugün parçaların hepsinden aldığım bilgi şu şekilde:

Ekran kartı sorunsuz bir problem yok.
Anakart sorunsuz bir problem yok.
Ramler sorunsuz bir problem yok.
PSU sorunsuz bir problem yok.
SSD sorunsuz bir problem yok.
İşlemci DEĞİŞİMİNE KARAR VERİLDİ.

Olarak bana bilgi verildi. İşlemcide sorun ne bulduklarına dair bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Yani benim sorunumun kaynağı mı halen bilmiyorum. İşlemciden kaynaklanan bir sorun olmuş olabilir mi? Çünkü mavi ekran bile almadan sadece resete düşüyordu sistem. Aydınlatırsanız sevinirim.

Sistemi geçen hafta İtopyaya tekrar yolladım. Bütün parçalarını teknik servislerine yolladılar tek tek. Bugün parçaların hepsinden aldığım bilgi şu şekilde:

Ekran kartı sorunsuz bir problem yok.
Anakart sorunsuz bir problem yok.
Ramler sorunsuz bir problem yok.
PSU sorunsuz bir problem yok.
SSD sorunsuz bir problem yok.
İşlemci DEĞİŞİMİNE KARAR VERİLDİ.

Olarak bana bilgi verildi. İşlemcide sorun ne bulduklarına dair bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Yani benim sorunumun kaynağı mı halen bilmiyorum. İşlemciden kaynaklanan bir sorun olmuş olabilir mi? Çünkü mavi ekran bile almadan sadece resete düşüyordu sistem. Aydınlatırsanız sevinirim.
Hocam işlemcide sorun olmasa bile değişime karar verildiyse bile sizin yararınıza. Sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum fakat servis değişime karar verdiyse vardır bir bildikleri. Eğer sorun devam ederse bir daha gönderirsiniz en kötü ihtimalle.

Hocam işlemcide sorun olmasa bile değişime karar verildiyse bile sizin yararınıza. Sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünmüyorum fakat servis değişime karar verdiyse vardır bir bildikleri. Eğer sorun devam ederse bir daha gönderirsiniz en kötü ihtimalle.

Evet değişim benim yararıma. Fakat sistemi kullanamadan 2 aydır İstanbul-Antalya-İstanbul arası gidip gelmekte. Bu arada aksayan işlerim de cabası olduğu için artık gerçekten çok yorucu ve stresli bir ortam haline geldi gerçekten. Çok ilgisiz davranmaları zaten en yorucu durumu. Daha 1 ay doldurmamış ürünümde yaşadığım ve 4. kez göndermeme rağmen hiçbir durumu kabullenmiyorlar. Sorunumu çözmeden lütfen yollamayın dememe rağmen o kadar ilgisizler ki 8 DAKİKA test edip gönderip bir de burada sorun göremedik biz diye efelik taslıyorlar. Sadece tek isteğim artık şu hastalık sürecinde evdeki çalışmalarıma devam edebilmek istiyorum.

Evet değişim benim yararıma. Fakat sistemi kullanamadan 2 aydır İstanbul-Antalya-İstanbul arası gidip gelmekte. Bu arada aksayan işlerim de cabası olduğu için artık gerçekten çok yorucu ve stresli bir ortam haline geldi gerçekten. Çok ilgisiz davranmaları zaten en yorucu durumu. Daha 1 ay doldurmamış ürünümde yaşadığım ve 4. kez göndermeme rağmen hiçbir durumu kabullenmiyorlar. Sorunumu çözmeden lütfen yollamayın dememe rağmen o kadar ilgisizler ki 8 DAKİKA test edip gönderip bir de burada sorun göremedik biz diye efelik taslıyorlar. Sadece tek isteğim artık şu hastalık sürecinde evdeki çalışmalarıma devam edebilmek istiyorum.
Hocam bildiğim kadarıyla ürün 1 yıl içinde 6 veya daha fazla kez garantiye giderse THH'ye başvurarak para iadesi alma şansınız doğuyor. Biraz araştırırsanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer sorun yine çözülmezse tüm parçaları tek tek siz gönderin.

Hocam bildiğim kadarıyla ürün 1 yıl içinde 6 veya daha fazla kez garantiye giderse THH'ye başvurarak para iadesi alma şansınız doğuyor. Biraz araştırırsanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer sorun yine çözülmezse tüm parçaları tek tek siz gönderin.

Evet 6. yı bulabilirim diye umuyorum bu yıl kesinlikle de öyle olacak...

Geri
Yukarı