R5 3500X ve RTX 2060 vs R5 3600 ve 2060S +800 TL

Bütçe
6000-8300

Sharian

Hectopat
Arkadaşlar ben 6000-8300 TL bütçeyle bir hazır kasa ve bir de tercihen 144 Hz (en az 24") monitör almak istiyorum ve birkaç merak ettiğim konu var.
1- Başlıkta da yazdığım gibi 2060'ın super versiyonu ve R5 3600 için normal 2060 ve 3500X'e fazlalık 800 TL vermeye değer mi?
2- 144 Hz monitör fazla mı olur yani 75 falan mı almalıyım ve hangisi daha iyiyse onun için önerebileceğiniz bir model marka vs var mı?
3- İtopya'dan almayı planlıyorum bunları almak için daha iyi bir site var mıdır yoksa İtopya iyi midir ve İtopya hazır sistemlere Windows 10 deneme sürümünü yüklüyor mu?
4- XPG 512 GB SX8200 PRO SSD'si Adata 480 GB SU630'a karşın ortalama 300 lira kadar daha fazla vermeye değer mi?
5- İtopya'da arasında kaldığım 2 kasa var birisi teknopanda diğeri teknokıng. Teknopanda;

Opera Anlık Görüntü_2020-06-20_014957_www.itopya.com.png

Teknoking ise;

Opera Anlık Görüntü_2020-06-20_015231_www.itopya.com.png

Özelliklere sahip. Sizce bu fiyat aralığında daha iyi bir sistem toplayabilir miyim ve varsa önerileriniz nelerdir?
6- Son olarak da kasa alırken ve aldıktan sonra yapmam, dikkat etmem gereken önemli noktalar var mı acaba? Buraya kadar okuyan ve yardım edecek herkese sonsuz teşekkürler, sağlıklı günler arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hazir toplamak zorunlu degilse daha iyisi toplanir. Ustteki sisteme 800 lira vermeye değer. Parçalari kaliteli. SSD sorunlu onu değistirmeyi unutmayin.

Hazir toplamak zorunlu degilse daha iyisi toplanir. Ustteki sisteme 800 lira vermeye değer. Parçalari kaliteli. SSD sorunlu onu değistirmeyi unutmayin.

Ben montaj ve mümkünse sürücülerle uğraşmak istemiyorum da ondan hazıra yönelmiştim (bir de daha hesaplı oluyor diye bildiğimden). Bu bütçeye ki PC için 7.000'i geçmesini istemiyorum, daha iyi bir sistem nasıl veya nereden toplayabilirim ve öyle toplarsam yine montaj ve sürücü işini yaparlar mı aldığım yerde? Ve o 800 TL farkla oyunlarda aşağı yukarı ortalama kaç FPS fark eder? Son olarak da oraya yazdığım XPG'nin RAM'i iyi midir alınır mı?

Hepsi toplam 8300TL yapıyor. Sistem:
⦁ AMD Ryzen 5 3600 (1280TL-Sitem)
⦁ Gigabyte B450M DS3H (620TL-Netsipariş)
⦁ GSkill Ripjaws V 8GB 3600MHz CL18 (330TL-Sinerji)
⦁ Gigabyte RX5700XT Gaming OC 8GB (3500TL-Sinerji)
⦁ Kingston A2000 500GB NVMe (600TL-Teknobiyotik)
⦁ Aerocool Cylon Pro 600W 80+ (650TL-Teknobiyotik)
Monitör:

Hepsi toplam 8300TL yapıyor. Sistem:
⦁ AMD Ryzen 5 3600 (1280TL-sitem)
⦁ Gigabyte B450M DS3h (620TL-netsipariş)
⦁ G.Skill Ripjaws V 8 GB 3600MHz CL18 (330TL-sinerji)
⦁ Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8 GB (3500TL-sinerji)
⦁ Kingston A2000 500GB NVMe (600TL-Teknobiyotik)
⦁ Aerocool Cylon Pro 600W 80+ (650TL-Teknobiyotik)
Monitör:

Yardım etmek adına uğraştığın için öncelikle teşekkür ederim ancak ben 16 GB RAM düşünüyorum ve ekran kartının RTX olması ya da en azından NVIDIA olması tercihim aslında çünkü hem RTX hem de NVIDIA ekran kartında daha iyi diye birkaç şey okumuştum (işlemci AMD ekran kartı NVIDIA şeklinde genelde). Monitör de 1 ms olması daha cazip geliyor. Ancak en önemli nokta ben montaj yapmayı bilmiyorum ve video izlesem bile bir hata vs yapmak da istemiyorum ki herhalde farklı sitelerden olduğu için montaj yaptıramam sanırsam.

Yardım etmek adına uğraştığın için öncelikle teşekkür ederim ancak ben 16 GB RAM düşünüyorum ve ekran kartının RTX olması ya da en azından NVIDIA olması tercihim aslında çünkü hem RTX hem de NVIDIA ekran kartında daha iyi diye birkaç şey okumuştum (işlemci AMD ekran kartı NVIDIA şeklinde genelde). Monitör de 1 ms olması daha cazip geliyor. Ancak en önemli nokta ben montaj yapmayı bilmiyorum ve video izlesem bile bir hata vs yapmak da istemiyorum ki herhalde farklı sitelerden olduğu için montaj yaptıramam sanırsam.
Ekran kartı 3350TL'ye düştü, 2060S ile aynı fiyat şu an. 16GB RAM için Patriot Burst SSD tercih edilebilir. Bütçeni 200-300TL arttırabilirsen Sinerji'den sistem toplayabilirim.

Ekran kartı 3350TL'ye düştü, 2060S ile aynı fiyat şu an. 16 GB RAM için Patriot burst SSD tercih edilebilir. Bütçeni 200-300TL arttırabilirsen Sinerji'den sistem toplayabilirim.

Dediğim gibi hem RTX hem de RT teknolojisi için NVIDIA'yı tercih ederim sanırım. Ve sinerji nasıl bir site vs hiç bilmiyorum daha 1 kere bile girmedim siteye o konuda da aydınlatırsan sevinirim. Monitör 24 Inc ve 1 ms ile 144 Hz değerinde olacaksa 8500leri zorlayabilirim belki ki yine de fazla geliyor biraz bana, ancak bu teknopanda sisteminin (alırsam SSD'yi değiştireceğim) sıkıntısı ne sence merak ettim, son olarak da SSD ve RAM'lerde markasının ne olduğu çok fark eder mi?

İtopya'dan alma bence pişman olursun.

Neden ki? Daha önce hiç alışveriş yapmadım ama o kadar yayıncı YouTuber vs orayla anlaşmalı olunca iyidir herhalde diye düşünmüştüm.

Dediğim gibi hem RTX hem de RT teknolojisi için NVIDIA'yı tercih ederim sanırım. Ve sinerji nasıl bir site vs hiç bilmiyorum daha 1 kere bile girmedim siteye o konuda da aydınlatırsan sevinirim. Monitör 24 Inc ve 1 ms ile 144 Hz değerinde olacaksa 8500leri zorlayabilirim belki ki yine de fazla geliyor biraz bana, ancak bu teknopanda sisteminin (alırsam SSD'yi değiştireceğim) sıkıntısı ne sence merak ettim, son olarak da SSD ve RAM'lerde markasının ne olduğu çok fark eder mi?

Neden ki? Daha önce hiç alışveriş yapmadım ama o kadar yayıncı YouTuber vs orayla anlaşmalı olunca iyidir herhalde diye düşünmüştüm.
Bende öyle düşünüyordum fakat hiç iyi değil.

Geri
Yukarı