R5 3500X vs R5 3600

-Jwol-

Hectopat
FPS testlerini izleyince aynı değerler gördüm. Fakat R5 3600 ısınıyor diye son zaman da çok konuya denk geldim. Amacım oyun ileride belki video çekme falan.

Sizce hangisi?

Aralarında büyük bir fark olmasa da. 3600 geleceğe dönük bir işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

İşlemci seven oyunlarda bariz 3600'ün üstünlüğü oluyor örneğin Assassin's Creed Odyssey gibi oyunlarda testlerinde 10FPS'e varan farklar var. Ayrıca 3600 ısınıyorda 3500X ısınmıyor mu hocam voltaj sorunu Ryzen serisinin 3000 serisinin genel sorunu. Ayrıca örnek verecek olursak 3500X'in %70'la yaptığı işi 3600 %40'la yapıyor bu da tabii ki çoklu işlemci performansından kaynaklı arkadaşımızın attığı testte bakarsanız direk görürsünüz zaten bu da 3600'ü daha ileri dönük yapıyor bir nevi.

1593875327765.png

Rastgele bir yer açıp ekran fotosu aldım mesela %44-72 fark neredeyse %30 bütçenizde sıkıntı yoksa 3600 almanız daha iyidir.

İşlemci seven oyunlarda bariz 3600'ün üstünlüğü oluyor örneğin Assassin's Creed Odyssey gibi oyunlarda testlerinde 10FPS'e varan farklar var. Ayrıca 3600 ısınıyorda 3500X ısınmıyor mu hocam voltaj sorunu Ryzen serisinin 3000 serisinin genel sorunu. Ayrıca örnek verecek olursak 3500X'in %70'la yaptığı işi 3600 %40'la yapıyor bu da tabii ki çoklu işlemci performansından kaynaklı arkadaşımızın attığı testte bakarsanız direk görürsünüz zaten bu da 3600'ü daha ileri dönük yapıyor bir nevi.

Eki Görüntüle 607308

Rastgele bir yer açıp ekran fotosu aldım mesela %44-72 fark neredeyse %30 bütçenizde sıkıntı yoksa 3600 almanız daha iyidir.

Ekstra threadler; ultra yüksek seviyede bir ekran kartı kullanılmadığı sürece oyun performansına aşırı bir katkı sunmadığı gibi işlemcinin de daha uzun ömürlü olmasını sağlamıyor bence. Zaten yapıları gereği besleyebilecekleri ekran kartı seviyeleri belli bu işlemcilerin. Kullanım seviyesi de, GPU'dan tam verim alınabildiği sürece sadece oyun oynayan bir kişi açısından fazla önem teşkil edecek bir durum değil. Core count veya SMT/HT vb gibi kritik işlevsel parametrelerin de ağırlık olarak daha çok kullanıcıların kullanım amaçları doğrultusunda dikkate alınarak belirlendiğini düşünüyorum. Teknik açıdan eksik veya yanlış olduğumu düşündüğünüz bir nokta varsa düşüncelerinizi dinlemek isterim 🙂. Açıkçası konudan fazla sapmak da istemiyorum, bahsi geçilen noktada kullanıcının bütçesi elveriyorsa almışken R5 3600 alması çok daha mantıklı olacaktır elbette.

Ekstra threadler; Ultra yüksek seviyede bir ekran kartı kullanılmadığı sürece oyun performansına aşırı bir katkı sunmadığı gibi işlemcinin de daha uzun ömürlü olmasını sağlamıyor bence. Zaten yapıları gereği besleyebilecekleri ekran kartı seviyeleri belli bu işlemcilerin. Kullanım seviyesi de, GPU'dan tam verim alınabildiği sürece sadece oyun oynayan bir kişi açısından fazla önem teşkil edecek bir durum değil. Core count veya SMT/HT vb gibi kritik işlevsel parametrelerin de ağırlık olarak daha çok kullanıcıların kullanım amaçları doğrultusunda dikkate alınarak belirlendiğini düşünüyorum. Teknik açıdan eksik veya yanlış olduğumu düşündüğünüz bir nokta varsa düşüncelerinizi dinlemek isterim 🙂. Açıkçası konudan fazla sapmak da istemiyorum, bahsi geçilen noktada kullanıcının bütçesi elveriyorsa almışken R5 3600 alması çok daha mantıklı olacaktır elbette.

Bende onu sölemek istedim günümüzde çok bir fark görmez zaten gerçi şu an bile 3600 üstün işlemci ancak bütçesi yoksa bir şey diyemem. İleri dönüklüğü buradan geliyor zaten 3600'ün ileride güncelleme yaparsa başı ağrımasın anlamında o değerleri söledim. Yanlışınız yok hocam estafurullah doğru sölemişsiniz baştan aşağı bundan sonrası arkadaşın kesesinde bitiyor zorlamayacaksa 3600 eğer yetmiyorsa 3500X alacak bu işler duygusal :) herkes 3950X almak ister ama ülkede dolar belli yani :)

Geri
Yukarı